Jak stworzyć idealne kompozycje kwiatowe na balkon?

Balkon to już nie tylko dodatkowe metry do powierzchni mieszkania. Niegdyś kojarzony wyłącznie z miejscem, gdzie składowano przedmioty niemieszczące się w mieszkaniu. Obecnie wraz z nastaniem sezonu wiosenno-letniego przychodzi czas na prace ogrodnicze, a z nimi także i takie wykonywane na balkonie. Donice wielobarwnych kompozycji kwiatowych dodają uroku otoczeniu i polepszają nastrój domowników. W odróżnieniu jednak od ogrodów te małe kompozycje nie są uzależnione od stałych elementów roślinności jak, chociażby krzewy i drzewa. Ilość oraz same odmiany umieszczone w donicach bez względu na sezon, pozwalają na aranżacje balkonu w niemalże każdym kolorze i gatunku roślinnym. Jak jednak zapewnić sobie trwałość oraz jakość kompozycji na cały sezon?

Zobacz także:

O czym należy pamiętać, tworząc kompozycje kwiatowe na balkon?

Pielęgnacja kwiatów na balkonie wymaga odpowiedniego podejścia już na samym początku. By te rosły zdrowe konieczne jest zapewnienie im odpowiedniej ilości miejsca oraz warunków do rozwoju. Mowa tu o ułożeniu kompozycji na balkonie czy tarasie w taki sposób by dane kwiaty miały wystarczającą ilość nasłonecznienia. Bratek, pelargonia, aksamitka, gerber czy żeniszek muszą znaleźć się po nasłonecznionej stronie balkonu. Begonie, fuksje, niezapominajki czy pierwiosnki powinno się umieścić na zacienionym widoku. Warto zaznaczyć, że strona północna oraz wschodnia sprawdzą się dla tych kwiatów, które nie wymagają aż takiej ilości słońca. Nie urosną co prawda tak obficie co po stronie południowej czy zachodniej, ale też nie będą w znacznym stopniu narażone na zniesienie uciążliwych i intensywnych upałów. Co za tym idzie, maleje ryzyko przegrzania, a w ostateczności zniszczenia danej kompozycji. Dlatego też ważne jest, aby dbać o odpowiednie nawodnienie dla tych roślin, zwłaszcza w sezonie letnim. Najlepiej podlewać kwiaty rano i wieczorem gdy temperatura nie jest wysoka, a woda w znacznej mierze wchłonie do ziemi. Tworząc kompozycje kwiatowe na balkon, warto też pamiętać:

  • Kompozycje kwiatowe charakteryzują się spójnością. Należy więc zadbać by kwiaty jak i pozostałe elementy były zwarte w grupie i stanowiły harmonijną całość
  • Wybór kwiatów zależy nie tylko do miejsca nasłonecznienia, ale też od rodzaju zastosowanych gatunków, liczby i barwy oraz obranej wysokości i szybkości wzrostu okazu
  • Dobór kwiatów i ich kolor do kompozycji zależny jest od głównego kwiatu. Jego barwa w pojemniku ma sprawiać wrażenie dominacji nad pozostałymi kwiatami i wokół niego powinno się wybierać kolory innych roślin. Główny kwiat niekoniecznie musi być w centrum, powinien jednak wyróżniać się na tle kwiatów uzupełniających
  • Wieloelementowe kompozycje wypadają najlepiej w liczbie nieparzystej, gdzie okazy sadzi się na przemian
  • Wybór kwiatów zależny jest od poczucia estetyki. Można wykorzystać kilka gatunków bez względu na rodzaj, byle całość kompozycji współgrała z sobą, a kwiaty wyższe, bardziej bujne, ułożone były z tyłu, niższe z przodu donicy

Nie bez znaczenia jest regularne dbanie o ziemię w skrzyniach. Regularne nawożenie oznacza wysoka jakość składników odżywczych. Im dłużej roślina przebywa na słońcu, tym więcej ich traci przy ograniczonej ilości gleby. Aby kwiaty otrzymywały potrzebne do rozwoju składniki, warto dostosować ich wybór do danego gatunku oraz potrzeb indywidualnych rośliny. Konieczne jest także usuwanie od czasu do czasu uschniętych kwiatostanów, a przed sezonem zimowym przeniesienie co wrażliwszych gatunków do cieplejszych pomieszczeń chroniąc delikatne cebulki.

Jakie gatunek sprawdzi się w kompozycji na balkonie?

kompozycja kwiatowa na balkon

Kwiaty na balkonie wybieramy, opierając się nie tylko na własnym guście czy estetyce, ale też, tym w jaki sposób będą się rozwijać pod naszą pieczą. Kluczowe są tutaj względy praktyczne, a więc to czy dany kwiat będzie się dobrze czuł na balkonie w specyficznych warunkach atmosferycznych. Te najbardziej odporne na ich działanie to m.in. petunie, begonie czy portulaki. Ich zaletą jest wysoka odporność na upał i wiatr. Nawet przy niewielkiej pracy nadal będą bujnie rozkwitać na balkonie bez konieczności ciągłego doglądania okazów. Ich zupełne przeciwieństwo to aksamitki, fuksje czy niecierpki. Odznaczają się długim okresem kwitnięcia, co sprawia, że nawet do późnych pór letnich pozostaną w pełni zakwitnięte. Dla pragnących kolorowych i w pełni kwitnących kompozycji balkonowych to doskonały wybór. Alternatywą są także kwiaty przypominające pnącza. Długie pędy to oznaka takich gatunków jak kocanka włochata, pelargonia bluszczolistna oraz kobea. Dzięki nim można z łatwością zasłonić brzydkie ogrodzenie bądź też dodać nieco intensywnej zieleni całemu pomieszczeniu. Innym rodzajem kwiatów są maciejka czy werbena, które charakteryzują się przede wszystkim wyjątkowo intensywnym zapachem.

Przykładowe kompozycje

kompozycje kwiatowe na balkon południowy

W pojemnikach można sadzić rośliny jednoroczne oraz wieloroczne. Przykładem swobodnej kompozycji złożonej z jednorocznej rośliny jest gazania oraz Kocanka włochata. Ten zestaw sprawdzi się w przypadku balkonu z dużym natężeniem ciepła. Gazania jest rośliną, która lubi przebywać długo w słońcu i szybko otwiera się w takich warunkach. Kocanka o szarym odcieniu będzie tutaj uzupełnieniem dla kwiatów gazani. Innym przykładem kompozycji kwiatowych na balkon północny są begonia bulwiasta i plektrantus. Begonia bulwiasta i komarzyca idealnie nadają się do warunków o gorszym oświetleniu. Umieszczone obok siebie nie będą się zasłaniały, a jednocześnie plektrantus będzie stanowić ochronę dla tej pierwszej przed światłem.

Wschodnia część balkonu to znaczne nasłonecznienie, ale nie tak intensywne, by zniszczyć rośliny. W tej koncepcji można wykorzystać wilc ziemniaczany oraz heliotrop peruwiański. Wilc ma wyraźne jasnożółte liście i jako roślina zwisająca potrafi zasłonić sporo przestrzeni. Heliotrop odznacza się za to kwiatami o zapachu wanilii, przyda się więc w częściej uczęszczanych miejscach. Warto pamiętać, że nie lubi on jednak zbyt dużej ilości nawożenia i przez to szybko może zwiędnąć.

Kompozycje kwiatowe przeznaczone na zachodnią część powinny składać się z roślin, lubiących słońce oraz tych intensywnie kwitnących. Słońce dociera wówczas na tyle, by otworzyć kwiaty, a zarazem nie spalić ich doszczętnie. Jako przykład można podać kompozycję złożoną z pelargonii i plektrantusa. Pelargonia ułożona na bokach będzie idealnie kontrastować z bielą plektrantusa osadzonego wewnątrz donicy. Ten drugi rozwija się dosyć szybko więc jego liście obejmą znaczną część donicy. Oba kwiaty mają także specyficzny zapach i są w stanie skutecznie odstraszyć komary w sezonie letnim.

Południowa część balkonu odznacza się znacznym wystawieniem na promienie słońca. Nawet te kwiaty, które lubią być w cieple, mogą zostać poparzone po tej stronie. Kompozycje kwiatowe na stanowisku południowym są najdłużej wystawione na działanie promieni słonecznych. Dobrym rozwiązaniem jest, by przy sadzeniu roślin dodać do ziemi hydrożel. Pozwoli to na regularne nawodnienie gleby oraz oddanie wody roślinie w czasie upałów. Po tej części balkonu najlepiej posadzić kwiaty, które dobrze radzą sobie w tych warunkach jak np. pelargonię do spółki z kocimiętką.