Jak szybko rośnie monstera?

Jak szybko rośnie monstera? Dowiedz się, co ma wpływ na prędkość wzrostu.

Monstera to bardzo popularny rodzaj roślin. Jej imponujące rozmiarami liście można spotkać w wielu miejscach – restauracjach, klinikach, urzędach czy po prostu u znajomych. Motyw dużych dziurawych liści przewija się również na wielu produktach wyposażenia domowego, ozdobach i odzieży. Nic dziwnego, że, kupując niewielką sadzonkę monstery, której drobne liście nie posiadają jeszcze typowych dla niej otworów, nasuwa się pytanie, jak długo trzeba czekać, aby monstera osiągnęła swój ikoniczny rozmiar i wygląd.

Prędkość wzrostu monstery zależy od gatunku

Rodzaj monstera to kilkadziesiąt różnych gatunków, jednak popularność kilku z nich jest wyraźnie wyższa. Każdy gatunek cechuje nieco inna szybkość wzrostu. W przypadku popularnych odmian wygląda to następująco:

  • monstera dziurawa (monstera deliciosa) – rośnie około 30-60 cm rocznie;
  • monstera Adansona, znana również jako monkey mask (monstera adansonii) – rośnie do 60 cm rocznie;
  • monstera perforowana (monstera obliqua) – ze względu na mniejszy rozmiar, wzrost ocenia się po liczbie nowych liści (1-3 rocznie);
  • monstera minima (Rhaphidophora tetrasperma) – gatunek z podrodziny Monsteroideae cechuje wzrost do 40 cm w ciągu roku.

Osiągnięcie docelowego rozmiaru zajmuje roślinie nawet kilka lat, a najpopularniejsza z nich – monstera dziurawa – może osiągnąć wysokość nawet 3 metrów. Warto pamiętać, że monstery to rośliny pnące i zadbanie o podparcie może pomóc skierować je ku górze.

Zobacz także:

Czynniki wpływające na prędkość wzrostu monstery

Podczas opieki nad monsterą należy pamiętać, że nie każda będzie cechowała się takimi samymi parametrami wzrostu. Prędkość rozwoju uzależniona jest od kilku czynników. Nie należy się dziwić, że spośród kilku sadzonek podobnej wielkości, jedna z nich rozrosła się szybciej. Aby zapewnić roślinie optymalne warunki wzrostu, należy zadbać o kilka rzeczy:

  • napowietrzenie ziemi,
  • kondycja gleby,
  • nawodnienie,
  • nasłonecznienie.

Co zrobić, aby monstera rosła szybciej?

Jedyną rzeczą, która może przyspieszyć wzrost rośliny, to zadbanie o wymienione wyżej elementy, odpowiednia opieka i utrzymanie optymalnych warunków dla rośliny.

Odpowiednia ilość światła

Należy odwzorować naturalne warunki, do których przystosowana jest monstera. Ilość światła nie powinna być zbyt duża. Sygnałem alarmowym powinny być żółknące czy brązowiejące liście.

Opieka jesienią i zimą

Monstera, mimo że trzymana w pomieszczeniu, podczas zimy wstępuje w okres uśpienia. Wzrost w tym czasie będzie wyraźnie mniejszy, co wiąże się z niższym zapotrzebowaniem na wodę.

Opieka wiosną i latem

W tych okresach wzrost roślin z rodzaju monstera jest najbardziej imponujący. Zwiększają się też jej wymagania – systematyczne podlewanie i nawożenie wyraźnie pomoże roślinie w tym czasie.