Markizy na balkon w bloku 

Markizy dają przyjemny cień latem podczas słonecznych dni, a w pochmurny dzień pozwalają schować się przed lekkim deszczem. Rozwiązanie te można spotkać głównie w południowych krajach takich jak Hiszpania czy Włochy, natomiast coraz częściej można je zauważyć na polskich osiedlach. Podpowiadamy, jaką markizę wybrać na balkon w bloku, jakie pozwolenia trzeba uzyskać oraz jak zabrać się do jej montażu. 

Markiza balkonowa 

Markiza balkonowa to rozwiązanie zyskujące na popularności w ciągu ostatnich kilku lat. Ta osłona okienna jest odmianą markizy tarasowej, dedykowanej do montażu na balkonach w blokach. Instalację można umieścić na każdym piętrze, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby znajdowała się nawet na najwyższej kondygnacji. Markiza balkonowa została dopasowana do potrzeb osób mieszkających w tego typu budynkach. W przeciwieństwie do markizy tarasowej osłona instalowana na balkonie, ma możliwość uzyskania większego kąta nachylenia w stronę balustrady. To przydatna cecha, ponieważ podczas bezwietrznej pogody można ją pozostawić jako roletę wolno wiszącą, która całkowicie zasłoni okna przed promieniami słonecznymi. 

Na co zwrócić uwagę wybierając markizę balkonową? 

Na początku warto przyjrzeć się rozwiązaniom mechanicznym, gdyż podstawowym wyborem będzie sterowanie ręczne lub elektryczne. Sterowanie elektryczne to spory koszt, ale również bardzo duże udogodnienie. Dzięki czujnikowi wiatru markiza sama schowa się, gdy na dworze będzie zbyt silny wiatr, który mógłby uszkodzić osłonę balkonową. 

Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiednią markizę? Przede wszystkim na wykonanie i jakość konstrukcji, ponieważ jest ona narażona nie tylko na mocne słońce, ale także deszcz, grad i silny wiatr. Nawet jeśli jest złożona, czynniki atmosferyczne wpływają na jej stan, dlatego warto zadbać o to, aby konstrukcja była wykonana z wysokiej jakości materiałów. Kolejną kwestią jest materiał, z jakiego wykonana jest markiza. Ekspozycja na intensywne słońce oraz deszcz może wpłynąć negatywnie na stan, ale także wygląd osłony. Materiał powinien nie blaknąć mimo upływu lat i nie nasiąkać wodą. Mechanizm rozkładania powinien być prosty, łatwy i przyjemny. 

Czy trzeba uzyskać pozwolenie na montaż markizy na balkonie? 

Montaż marki balkonowych jest prosty, jednak problemem okazuje się brak dokładnych regulacji prawnych. W prawie budowlanym nie pada ani razu określenie „markiza” i nie jest całkiem jasne, jakie przepisy dotyczą tych urządzeń. Kilka kwestii nie budzi jednak wątpliwości.

Zgodnie z prawem budowlanym montaż markizy nie wymaga pozwolenia na budowę. Przepisy mówią jednak, że montaż urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych wymaga zgłoszenia w urzędzie. Należy więc uznać, że montaż markizy balkonowej wymaga zgłoszenia. Warto jednak pamiętać, że zgłoszenia wymagają tylko te markizy, które są trwale połączone z bryłą budynku.

Markizy chroniące przed słońcem stanowią ingerencję w elewację budynku, z zatem wymagają zgody wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Zazwyczaj składa się do wspólnoty czy spółdzielni wniosek o pozwolenie na montaż markizy. Czasem może też zajść potrzeba przedstawienia dodatkowych informacji czy dokumentów, o które prosi zarządca. Należy pamiętać, że osłona nie może w żaden sposób naruszać przestrzeni innych mieszkańców budynku, czyli nie powinna m.in. wychodzić poza obrys balkonu. 

Montaż markizy balkonowej 

Czy montażu markizy możemy dokonać samodzielnie? Oczywiście, ale trzeba podkreślić, że najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z doświadczenia fachowca i zlecenie tego montażu profesjonalnej firmie. Tego typu osłona to dość duży i ciężki produkt, dlatego musi być przymocowana bezbłędnie, aby nie stanowić zagrożenia dla domowników. W przypadku samodzielnego montażu istnieje także ryzyko utracenia gwarancji na mechanizm czy poszycie. 

Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielny montaż, należy pamiętać o dokładnym pomiarze, który pozwoli dopasować markizę nie tylko do wielkości balkonu, lecz także miejsca jej usytuowania. Na tym etapie należy usunąć wszystkie wystające śruby czy inne zbędne części, które mogą ten montaż utrudnić. 

Markizę balkonową można przymocować do ściany, spodu balkonu lub krokwi dachowych. W zależności od miejsca mocowania, oprócz narzędzi, potrzebne będą elementy mocujące, które zazwyczaj są dołączone do produktu. Nigdy nie należy instalować tego typu produktu do ściany ocieplonej, gdyż grozi to szybkim spękaniem i zmniejsza stabilność konstrukcji – silniejszy wiatr może stworzyć duże niebezpieczeństwo. Przed montażem należy usunąć warstwy styropianu, tworząc specjalne otwory. Kotwy wkręca się w mur i stabilizuje specjalnym klejem, dbając o odpowiednie wypoziomowanie. Gdy substancja wyschnie, można przystąpić do montażu konstrukcji. Następnie należy wyregulować markizę i przeprowadzić test zwijania i rozwijania materiału oraz nanieść ewentualne poprawki. 

Podsumowanie 

Markizy balkonowe niewątpliwie mają dużo zalet, chronią przed słońcem w upalne dni, dają zacienienie balkonu i ochronią przed niewielkim deszczem. Należy jednak pamiętać o uregulowaniu kwestii prawnych przed jej zakupem i instalacją oraz odpowiednim zamontowaniu markizy, aby zachowane zostały wszystkie zasady bezpieczeństwa. Markiza to nowoczesne rozwiązanie, które z każdym rokiem zyskuje na popularności.