Zima nie musi oznaczać, że nasz balkon zostanie pozbawiony kolorów i uroku. Istnieje wiele roślin, które zdobią przestrzeń zimą, dodając do niej nie tylko kolor, ale także wyjątkowy klimat. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jakie zimowe kwiaty i inne rośliny mogą uczynić z Twojego balkonu miejsce pełne życia nawet w chłodniejszych miesiącach.
Rośliny balkonowe zimozielone
Gatunki zimozielone to gatunki drzew i krzewów, które na zimę nie zrzucają liści. Gwarantują piękno przez cztery pory roku, jednak w związku z tym są mniej odporne na nasze warunki klimatyczne. Tego rodzaju gatunki potrzebują dodatkowej ochrony – zapewnienia im ciepłych stanowisk lub zrobienia okrycia na doniczki. Zimozielone są wszelkiego rodzaju bukszpany, bluszcze, berberysy brodawkowate czy laurowiśnie. Pięknie prezentować się będzie też ostrokrzew – jest już typową dekoracją zimową, a dzięki swoim owocom doda balkonowi brakującego zimą koloru. Rośliny te najlepiej postawić na przykład w rogu – w ten sposób uchronimy je przed wiatrem i opadami.
Iglaki zimowe
Iglaki na balkonie efektownie się prezentują w pojemnikach i donicach, w których cieszyć się możemy przez cały rok. Mogą przybierać różnorodne formy: pienną, kulistą, rozłożystą, a różne odcienie zieleni dobrze się razem komponują. Warto pamiętać, że niektóre z tych odmian bardzo szybko rosną – nie sprawdzą się przez ograniczoną ilość miejsca. Na balkonie odpowiednie rośliny to karłowe, wolno rosnące formy iglaków, takie jak: świerk biały, świerk pospolity, sosna górska, jałowiec łuskowaty czy jałowiec płożący.
Kolor na balkonie zimą
Moment przekwitania kwiatów sezonowych, wcale nie musi oznaczać, że nasz balkon stanie się szary, bez kolorów. Jeśli chcemy, aby na zimowym balkonie nadal był widoczny kolor, należy zwrócić uwagę na ognik szkarłatny, który ma wielobarwne owoce. Dodatkowo wiele roślin pnących tak jak powojnik oraz winobluszcz będą doskonałą ozdobą przez cały rok. Ciekawym pomysłem na zimowe kwiaty będą wrzosy – pomimo tego, że nie przetrwają zimy, to przez cały jej czas nie stracą koloru, gdyż zasuszone wyglądają prawie tak samo, jak podczas kwitnienia. Innym rozwiązaniem będą trawy ozdobne, które posadzone w skrzyniach pięknie się przebarwiają wraz z porą roku, a dodatkowo pojawiający się na nich szron nadaje im wyjątkowego klimatu.
Zimowe kwiaty na balkon – jak je zabezpieczyć?
Oprócz doboru roślin warto też poświęcić czas na znalezienie odpowiedniej donicy. Najlepiej sprawdzą się donice mrozoodporne wykonane z różnorodnych materiałów: ceramiki, rattanu, plastiku czy kamienia. Drewniane skrzynie i doniczki dobrze jest zaimpregnować. Warto sprawdzić, czy wybrane donice mają certyfikat odporności na wahania temperatury i zmiany warunków atmosferycznych, w innym wypadku mogą popękać.
Najbardziej na mróz narażony jest system korzeniowy roślin, więc oprócz doboru odpowiedniej donicy czy skrzynki, należy dodatkowo zabezpieczyć rośliny balkonowe. Możemy ochronić system korzeniowy poprzez wyłożenie wewnętrznej strony doniczki styropianem czy folią bąbelkową, a pozostałą przestrzeń wystarczy wypełnić liśćmi lub grubym papierem.
Dodatkowego zabezpieczenia wymagają rośliny z pędami. Owinięcie ich agrowłókniną zimową jest najlepszym rozwiązaniem. Wyjątkowo istotne jest także, zapewnienie roślinom odpowiedniego wilgotnego podłoża, aby nawet szczególnie wrażliwe na zimową suszę rośliny przetrwały najzimniejsze miesiące.
Aranżacja balkonu na zimę
Poza zimowymi kwiatami i innymi roślinami na balkonie warto zadbać również o inne elementy dekoracyjne, aby całość stworzyła wyjątkową kompozycję. Możemy zamontować karmnik dla ptaków, który przyciągnie skrzydlatych gości. Doskonale sprawdzą się też wiklinowe kosze lub dostosowane do użytku zewnętrznego lampki, które nadadzą bajkowego klimatu w długie jesienno-zimowe wieczory. Aranżując zimową przestrzeń można wykorzystać dekoracje sezonowe, np. stroiki świąteczne lub różnego rodzaju figurki.
Tworząc zimowy ogród na balkonie, możemy cieszyć się urokami roślin przez cały rok. Wybierając rośliny odporne na niskie temperatury, wprowadzimy do swojej przestrzeni kawałek natury nawet w najzimniejszych miesiącach. Pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu systemu korzeniowego, aby wszystkie rośliny przetrwały niskie temperatury. Cieszmy się barwami zimowego ogrodu na swoim balkonie, nawet kiedy za oknem króluje biały puch.