Balkon jest świetnym miejscem na to, by posadzić na nim zioła. Co ważne mogą to być zioła różnego rodzaju. Dzięki temu możemy być ekologiczni i ekonomiczni. Przez to, że będziemy mieć swoje zioła na balkonie, to nie musimy martwić się o to, że braknie nam jakiegoś zioła do danej potrawy. Dobrze jest zatem wiedzieć jakie zioła można sadzić na balkonie i jakie są najbardziej przydatne, których będziemy używać.
Jakie zioła na balkon będą najlepsze?
Kompozycje ziół na balkonie są bardzo ważne. Ma to walory nie tylko praktyczne, ale również estetyczne. Dlatego, gdy będziemy zawieszać zioła w skrzyniach lub donicach na balkonie, to dobrze jest, by były one ułożone pod względem estetyki i funkcjonalności. Warto też dodać, że takie zioła, które są zasiane w skrzyni i można je wyrywać w razie potrzeby, są o wiele smaczniejsze od tych, które kupowane są w zwykłych marketach. Dodatkowym urokiem jest także to, że zioła na balkonie niesamowicie pachną. Najczęściej wybieranymi ziołami na balkon są:
- majeranek,
- cząber,
- bazylia,
- kolendra,
- pietruszka naciowa,
- rukola,
- rzeżucha,
- szczypiorek,
- mięta,
- macierzanka,
- rozmaryn,
- trawa cytrynowa,
- szałwia.
Te zioła można używać do różnych potraw, ale na przykład miętę czy szałwię można również używać do celów leczniczych. Dlatego są to tak cenione zioła, które warto mieć na balkonie. Wówczas w razie potrzeby można zawsze po nie sięgnąć.
Czy są zioła wieloletnie?
Jeśli nie chcemy zmieniać co roku kompozycji swoich ziół, to nie ma problemu, gdyż są takie zioła, które rosną przez kilka lat. Dzięki temu możemy mieć swoje ulubione zioła przez kilka sezonów na balkonie. Między innymi takimi ziołami, które rosną przez kilka lat, są:
- melisa,
- lubczyk,
- tymianek,
- lawenda,
- szałwia lekarska,
- mięta (różne rodzaje),
- macierzanka,
- estragon.
Należy jednak pamiętać, że zioła wieloletnie wymagają ochrony przed mrozem. Jeśli chcemy je trzymać na balkonie w trakcie zimy, to musimy zabezpieczyć je najlepiej agrowłókniną, która świetnie będzie chroniła nasze zioła przed mrozem. Dobrym sposobem jest także schowanie ziół do domu na czas zimy. Zioła na balkonie w trakcie zimy, mimo dobrych zabezpieczeń mogą sobie nie poradzić w przypadku bardzo minusowych temperatur. Dobrą odmianą zioła, które może sobie poradzić zimą na balkonie, ale pod przykryciem włókniną jest między innymi lawenda. Gdy nie przykryjemy odpowiednio naszych roślin, to możemy liczyć się z tym, że zioła na wiosnę nie będą zdatne do żadnego użycia i trzeba będzie je sadzić jeszcze raz.
Które zioła mniej popularne warto mieć na balkonie?
Oprócz ziół bardzo znanych, które każdy może mieć na swoim balkonie, są także takie odmiany, które są mniej popularne, ale równie dobre i przydatne. Między innymi takimi ziołami są: kozieradka, czy japońska musztarda lub ogóreczek lekarski. Są to specyficzne zioła, które można używać w różnych celach. Są one wydajne i mogą swobodnie rosnąć na balkonie. Dobrze jest tylko pamiętać przy pielęgnacji ziół o dobrym nawożeniu i podlewaniu.
Jak wygląda pielęgnacja ziół na balkonie?
Wszystkie zioła na balkonie powinny być dobrze nawożone, zwłaszcza te, które są w doniczkach. Dobrze jest wybierać takie nawozy, które są organiczne bez żadnej chemii. Ziemia do doniczek, w których będziemy trzymać swoje zioła na balkonie, powinna być uniwersalna. Dobrze by ziemia była przepuszczalna i żyzna. Należy też pamiętać o zrobieniu dziurek na dnie doniczki, dzięki czemu w razie potrzeby nadmiar wody przez nie spłynie. Warto wiedzieć, że nadmiar wody może doprowadzić do tego, że zioła zgniją i nie będą już do odratowania. Ziemia w doniczkach z ziołami musi być stale wilgotna, ale nie może być także przelana. Nie można także podlewać ziół w trakcie największego nasłonecznienia, gdyż może to grozić ich uschnięciem. Dlatego dobrze jest podlać zioła z samego rana, jeszcze zanim słońce zacznie grzać lub pod wieczór, kiedy już słońce zachodzi. Zaleca się także systematyczne przycinanie ziół. Jeśli nie będziemy przycinać ziół, to mogą one rosnąć w górę, a nie w boki. Gdy będą się rozrastać na boki, to będziemy mieć z tego o wiele większe korzyści. Sadzenie ziół na balkonie należy rozpocząć dopiero z końcem maja. Jest to najlepszy okres, gdyż już z reguły nie ma żadnych przymrozków, które mogłyby zniszczyć nasze zioła.
Kupić sadzonki czy nasiona ziół?
Wszystko zależy od tego, czy chcemy mieć od razu możliwość zerwania ziół i przygotowania z nich potraw, czy chcemy dłużej poczekać. Nasiona ziół potrzebują dużo więcej czasu do tego, by wypuścić pierwsze pędy, oraz by zioła mogły zacząć rosnąć. Dlatego wydłuża się także okres czekania na możliwość spróbowania danego zioła. Jeśli zaś chcemy w miarę szybko móc korzystać z takich ziół, to dobrze jest kupić sadzonki ziół. Dzięki temu zioła są już bardziej ukorzenione i szybciej będzie można z nich korzystać.
W co można wsadzić zioła na balkonie?
Bardzo ważne jest to do czego, wsadzimy nasze zioła. Można wybrać piękne drewniane skrzynie, które będą dodawać walorów estetycznych. Modne są również donice ceramiczne o różnych rozmiarach i kolorach. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć piękny i kolorowy balkon. Dobrze jest także sięgnąć po donice, które mogą zawisnąć na poręczy balkonu. Jest to idealny sposób, zwłaszcza gdy mamy mały metraż balkonu. Dzięki takim doniczkom, które wiszą na poręczy, możemy zaoszczędzić dużo miejsca na swoim balkonie. Przy wyborze donic, trzeba także mieć na uwadze silne wiatry, które mogą pojawiać się w ciągu roku. Dlatego dobrze jest wybrać takie doniczki, które są odporne na silne wiatry. Na duże balkony warto wybierać większe pojemniki do uprawy ziół, co w przyszłości zdecydowanie ułatwi pielęgnacje, szczególnie przy ziołach, które szybko się rozrastają, takich jak mięta czy melisa. Warto też mieć takie skrzynie drewniane lub doniczki, które będą mogły być na balkonie również w trakcie deszczu i nie stracą swojego koloru ani funkcjonalności. Dzięki temu nie będziemy musieli za każdym razem, kiedy pada deszcz ściągać donic z balkonu.
Gdzie można kupić nasionka lub sadzonki ziół na balkon?
Nasionka oraz sadzonki ziół można kupić praktycznie w każdych sklepach ogrodniczych, oraz agrocentrach. Dodatkowo także bardzo często można spotkać nasionka w marketach budowlanych w dziale ogrodniczym. Są również dostępne nasionka, jak i sadzonki w sklepach ogrodniczych w Internecie. Dzięki temu, że mamy tak duże możliwości kupna różnych nasionek i sadzonek do uprawy ziół, to mamy pewność, że każdy wybierze swoje ulubione zioła, które będzie mógł posadzić na swoim balkonie. Dodatkowo także na przykład w agrocentrach pracownicy, mogą podpowiedzieć, jak sadzić zioła i dbać o dane gatunki ziół, jeśli dopiero co zaczynamy swoją przygodę z ziołami. Jest to bardzo przydatna wiedza, którą warto, jest respektować na swoim balkonie z ziołami, dzięki czemu nasze zioła na balkonie będą bujnie i pięknie rosły.
Zioła na balkonie oraz uprawa roślin są bardzo przydatnym i funkcjonalnym dodatkiem. Co ważne, większość ziół nie wymaga zbytniej uwagi do tego, by mogły zdrowo i obficie rosnąć. Dlatego świeże zioła mogą sadzić również osoby, które dopiero zaczynają swoje przygody z ogrodnictwem. Warto jest ułożyć także zioła tak, by kompozycja z nich stworzona była estetyczna i mogła również cieszyć wzrok domowników, jak i gości, którzy przyjdą nas odwiedzić.