Co zrobić aby bluszcz szybko rósł?

Bluszcz pospolity zaliczany jest do mało wymagających roślin. Ogromnym atutem są jego pnącza, które przez cały rok pozostają zielone. Bluszcz pospolity stanowi symbol wiecznego życia. Ponadto w okresie zimowym przypomina o nadchodzących cieplejszych dniach. Przedstawiamy jak sadzić bluszcz, aby zapewnić mu najoptymalniejsze warunku, a także jak powinna wyglądać jego pielęgnacja.

Czym jest bluszcz pospolity?

Bluszcz to roślina, która zaliczana jest do rodzaju araliowatych. Występuje około 16 różnych gatunków, a najczęściej jest spotykany bluszcz pospolity. W naturalnym środowisku spotykany jest w Europie, Azji, a także w Afryce Północnej. Jego walory ozdobne były docenione już w średniowieczu, dlatego jest pielęgnowany na Zamku w Malborku czy też na Zamku Królewskim w Krakowie. Spotkać go można również na Zamku Książ pod Wałbrzychem.

Bluszcz zimozielony jest samoczepnym pnączem, które z łatwością przyczepia się w szczególności do chropowatych powierzchni. Tę możliwość zawdzięcza obecności czepnych korzeni przybyszowych. Bluszcz posiada zdolność do wytworzenia do dwóch faz rozwojowych: młodocianej i dojrzałej. Faza młodociana cechuje się posiadaniem wiotkimi pędami, które mają zdolność do wspinania się po podporach. Charakterystyczne są także sercowate liście. Z kolei w fazie dojrzałej, dochodzi do zesztywnienia i wzniesienia pędów. Równolegle liście zyskują połysk. Bluszcz pospolity w swojej drugiej fazie zakwita w okresie jesiennym, a roślina wydaje owoce, które dojrzewają wiosną.

Najpopularniejsze odmiany bluszczu to:

  • bluszcz pospolity Erecta,
  • bluszcz chiński,
  • bluszcz japoński,
  • bluszcz kanaryjski,
  • bluszcz himalajski,
  • bluszcz Pastuchowa.

Bluszcz określany jest jako roślina długowieczna. W środowisku naturalnym może osiągać aż 30 metrów. Jego liście pozostają zielone przez cały rok. Celtowie i Germanie wykorzystywali go w magii ochronnej.

Jak powinna wyglądać uprawa bluszczu?

Bluszcz pospolity należy do roślin o mało skomplikowanej pielęgnacji. Nie posiada szczególnych wymagań odnośnie gleby. Sadzonki bluszczu przyjmują się w większości stanowisk. Choć najlepiej czuje się na podłożu wilgotnym i przepuszczalnym, które jest bogate w próchnicę. Jego odczyn powinien być zbliżony do obojętnego. Na sadzenie bluszczu miejsce powinno być najlepiej osłonięte i zacienione, co pozwala na ochronić roślinę przed szkodliwym działaniem mocnego wiatru. Ponadto cechuje się dużą odpornością na choroby i szkodniki.

Kiedy najlepiej sadzić bluszcz?

W rzeczywistości można sadzić bluszcz do ziemi w trakcie całego sezonu wegetacyjnego. Choć rozmnażanie bluszczu najlepiej przebiega w okresie od maja do września. Bluszcz dobrze znosi mróz, jednak powinien być dobrze ukorzeniony przed pierwszymi przymrozkami. W przypadku, gdy zima jest bardzo mroźna, należy okryć dolne pędy za pomocą kopczyków z kory lub torfu.

Podczas wyboru stanowiska należy zapewnić mu miejsce do wspinania. Bluszcz ogrodowy sadzi się w okolicy ściany budynku lub tuż przy ogrodzeniu. Należy posadzić go w głębokim i szerokim dołku i umieścić w nim właściwe podłoże. Sadzonki powinny znajdować się na głębokości porównywalnej do tej, która była w pojemniku. Jest rośliną długowieczną, dlatego nie należy jej corocznie przesadzać. Wyłącznie należy skracać przemarznięte pędy, co znajduje się w gronie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jak szybko rośnie bluszcz pospolity?

Bluszcz zaliczany jest do roślin o bardzo szybkim wzroście. Roczny przyrost pędów może oscylować nawet w okolicach jednego metra. W rezultacie doskonale zastępuje rośliny liściaste w zazielenianiu ścian domów czy altan. Może być także wykorzystywany do zakrycia ogrodzenia. Roślina wygląda bardzo efektownie ze względu na ciemnozielone pnącza i ozdobne liście.

Jak wygląda rozmnażanie bluszczu?

Rozmnażanie bluszczu jest zaliczane do jednych z najprostszych. Jeden okaz może być źródłem dla wielu sadzonek i z powodzeniem można zazielenić cały ogród . Należy pobrać sadzonki wierzchołkowe, czyli ściąć ok. 15 cm z górnych pędów rośliny i kilka sztuk umieścić bezpośrednio w wilgotnym i przepuszczalnym podłożu. Przez 4 tygodnie powinny być pozostawione w inspekcie, co pozwala na właściwe ukorzenienie rośliny. Po tym okresie można je przesadzić do gruntu lub doniczki.

Jak wygląda pielęgnacja bluszczu pospolitego?

Bluszcz nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak właściwa uprawa bluszczu pozwala na jak szybszy wzrost i wypuszczenie dużej ilości nowych liści. Przede wszystkim należy dwukrotnie w ciągu roku podcinać pędy. Najlepiej wczesną wiosną i późną jesienią. Raz w miesiącu należy zasilić ją nawozem dla roślin zielonych.

Bluszcz rozwija się doskonale, ponieważ posiada małą podatność na choroby i atak szkodników. Jedyne realne zagrożenie stanowią dla niego przędziorki, czyli czerwone pajączki. Istotne jest, aby regularnie spryskiwać ją wodą. Zbyt obfite spryskiwanie może spowodować rozwój chorób grzybowych, na które jest on podatny w naturalnym środowisku.