Fuksje są zaliczane do najbardziej dekoracyjnych kwiatów wśród roślin kwitnących. Kwiaty fuksji stanowią świetną ozdobę na balkonie czy tarasie. Posiadają delikatne kwiaty, które przypominają swoim wyglądem tańczące baletnice o rozkloszowanych spódniczkach. Obecnie na nowo odzyskują swoją popularność. Uprawa fuksji odbywa się głównie w donicach.
Fuksja – pochodzenie roślin kwitnących
Fuksje stanowią naturalne zjawisko na terenie Ameryki Środkowej i Południowej. Uprawa fuksji sięga czasów prekolumbijskich. Kilka odmian fuksji zostało odnalezionych na terenie Nowej Zelandii i Tahiti. Do Europy dotarła dopiero w XVII wieku. Została przywieziona przez jednego z dworzan Ludwika XIV.
Nazwa wywodzi się od nazwiska niemieckiego botanika i lekarza Leonarda Fuchsa. W Polsce była nazywana ułanką, ponieważ odmiana fuksji o czerwonych płatkach przywodziła na myśl czerwone dodatki do ułańskich mundurów. Wraz z upływem czasu zaczęły powstawać nowe odmiany tej rośliny. W rezultacie kwiaty zyskiwały nowe odcienie: różowe, pomarańczowe, fioletowe jak i również białe. Powstały fuksje o dwu- a nawet trzykolorowych kwiatach. Szczyt popularności tej rośliny przypadał na przełom XIX i XX wieku.
Kwiaty fuksji – cechy charakterystyczne
Fuksja to przeszło 100 gatunków roślin. Występują one w licznych odmianach i hybrydach. Ozdobą rośliny są przede wszystkim kwiaty, które są osadzone na długich szypułkach. Posiadają kształt wydłużonych kielichów, które są otoczone płatkami korony. Roślina ozdobiona jest kolorowymi kwiatami, które przykuwają uwagę z daleka. We wnętrzu kwiatostanu dostrzegalne są barwne słupki i pręciki. Fuksje kwitną bardzo długo. Pierwsze kwiaty pojawiają się w okolicach kwietnia, aż przez całe lato. Okres kwitnienia może trwać aż do października. W naturze, kwiaty fuksji są zapylane przez kolibry. Po przekwitnieniu oferują jadalne jagody, które są mało smaczne.
Fuksja na balkonie najbardziej preferuje lekko zacienione, ale słoneczne stanowiska. Przy zachowaniu właściwej pielęgnacji, sadzonki fuksji mogą rozrosnąć się i wyglądają jak krzew. Po kilku latach przez roślinę wytwarzany jest delikatny pień i wówczas fuksja wygląda jak małe drzewko. Z ich pomocą można stworzyć niesamowite kompozycje złożone z krzewiastych, wiszących lub półwiszących gatunków.
Najpopularniejsze odmiany fuksji
Najistotniejszy podział fuksji pozwala wyselekcjonować rośliny krzewiaste, wiszące i półwiszące.
Fuksje krzewiaste charakteryzują się posiadaniem wyprostowanych pędów. Przybierają występują w formie piennej jak i krzewów. Mogą być sadzone w ogrodzie jak i bezpośrednio w doniczce. Wśród odmian fuksji krzewiastej należy wyróżnić:
- Celia Smedley – zimotrwała odmiana posiadająca duże koralowe płatki i biało-różowe działki kielicha;
- Walz Jubelteen – kwiaty o wzniesionym pokroju łososiowych kwiatów. Posiada bardzo obfite kwitnienie. Można uprawiać ją na pniu w dużych pojemnikach;
- Dollar Princess – fuksja posiadająca fioletowe płatki i karminowe działki kielicha. Cechuje się bardzo dobrym krzewieniem. Przeznaczona jest dla roślin o średnicy od 10 do 12 cm;
- Allison Patricia – posiada małe i wzniesione różowo-fioletowe kwiaty. Nie osiąga spektakularnych rozmiarów, dlatego najlepiej rośnie w niedużych doniczkach;
- Azure Sky – zaliczana do najpiękniejszych odmian fuksji. Ma niebiesko-fioletowe płatki i białe, wywinięte działki kielicha.
Fuksje wiszące są dedykowane przede wszystkim do sadzenia w amplach, pojemnikach balkonowych lub też w doniczkach znajdujących się na wysokich stojakach. Największym powodzeniem cieszą się następujące odmiany:
- Balcony Queen – posiada smukłe, intensywnie różowe kwiaty. Odmiana szybko rośnie w balkonowych doniczkach;
- Blue Angel – posiada różowo-fioletowe płatki o falbaniastym kształcie. W koronie znajdują się białe działki.
- Cascade – silnie zwisa i bardzo intensywnie kwitnie. Posiada różowo-białe kwiaty. Sprawdza się w wiszących donicach o średnicy 23 cm.
- Pink Marshallow – odmiana fuksji o bladoróżowych kwiatach. Kształt kwiatów zbliżony jest do pierzastych chmurek lub popularnych pianek.
- Hang Dollar Princess – wyróżnia się imponującymi falbaniastymi płatkami o śliwkowej barwie. Działka korony mają kolor pomarańczowo-czerwony.
Półwiszące odmiany fuksji dedykowane są do uprawy w wiszących donicach i balkonowych pojemnikach. Ich pędy są w mniejszym stopniu opuszczone niż ma to miejsce w przypadku odmiany zwisającej. Na uwagę zasługują przede wszystkim:
- Dark Eyes – reprezentuje kontrast kolorów – działki korony są czerwone, płatki posiadają kolor intensywnego fioletu, a pręciki rośliny są biało-różowe. Odmiana najlepiej rośnie w doniczce o średnicy 23 cm;
- El Camino – posiada karminowe działki korony i jasno-rózowe płatki. Kwiaty mają kształt zbliżony do gwiazd. Najlepiej rośnie w doniczkach o średnicy 10,5 cm;
- Millenium – odmiana o skłonnościach do silnego rozrastania, dlatego powinna rosnąć w dużych i wiszących pojemnikach. Posiada kwiaty o kolorze głębokiego fioletu, a działki są fioletowo-różowe;
- Flying Cloud – fuksja posiadająca białe płatki, a działki korony są delikatnie zabarwione na różowy kolor.
Sadzonki fuksji w doniczce
Fuksje ze względu na swoje pochodzenie charakteryzują się ciepłolubnością. Zdolność przezimowania w gruncie posiada wyłącznie fuksja magellańska, która wywodzi się z górskich terenów Ameryki Południowej. Może delikatnie przemarznąć, jednak młode pędy z powodzeniem odbijają wiosną. Pozostałe odmiany fuksji są bardzo wrażliwe na mróz występujący w naszym klimacie, dlatego są najczęściej hodowane w donicach.
Dla fuksji należy wybrać żyzne, próchnicze i przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie. Powinno być stale wilgotne, utrzymujący się niedostatek wody działa na nie szkodliwie. Najlepiej wybrać dla nich ziemię torfową. Pojemniki powinny posiadać otwór na dnie, który umożliwi swobodny odpływ wody. W okresie letnim należy unikać ewentualnego przegrzewania donicy, dlatego należy ją przestawić do nieco rozproszonego światła.
Jak pielęgnować fuksję?
Wiedza jak pielęgnować fuksję jest kluczem do sukcesu. Fuksja na balkonie powinna stać w miejscu, gdzie nie będzie narażona na przeciągi silne wiatry. Miejsce powinno być delikatnie zacienione. Zbyt intensywne światło sprawia, że pąki kwiatowe więdną i opadają. Z kolei ograniczone ilości światła sprawiają, że fuksja nie wydaje zbyt dużo pięknych kwiatów. Równolegle sygnałem o niedoborze światła są wydłużone pędy i blade, miękkie liście. Ustawienie jej w zbyt jasnym miejscu poparzenia liści.
Jak podlewać kwiaty fuksji?
Fuksję należy często podlewać i najlepiej zapewnić jej dużą wilgotność powietrza. Szczególnie sadzonki fuksji potrzebują intensywnego nawodnienia. Istotne jest, aby robić to z umiarem. Zbyt duża ilość wody doprowadza do gnicia korzeni, równolegle rozwijają się choroby grzybowe (np. szara pleśń). Fuksję najlepiej podlewać rano lub po zachodzie słońca. Woda powinna być w temperaturze pokojowej.
Nawożenie fuksji
Tuż obok podlewania, nie można zapomnieć o nawożeniu rośliny. Regularne powtarzanie tego zabiegu sprawia, że roślina lepiej się krzewi i bardzo obficie kwitnie. Fuksja posiada zdolność do pochłaniania dużej ilości składników pokarmowych, więc nawożenie raz w tygodni stanowi konieczność. Najlepiej sprawdza się nawóz do roślin kwitnących w okresie od maja do sierpnia. Jednocześnie należy obrywać przekwitnięte kwiaty, aby roślina nie wytworzyła owoców.
Jak przechowywać fuksję zimą?
Fuksje to rośliny wieloletnie, choć niektóre osoby traktują je jako jednoroczne. Na zimę należy zapewnić im odpowiednie warunki, co dla wielu osób z różnych względów jest niemożliwe.
Istnieją dwie szkoły dotyczące przechowywania fuksji przez zimę. Rekomendowane jest, aby donica wraz z rośliną znajdowała się w chłodnym i widnym pomieszczeniu. Temperatura otoczenia powinna wynosić od 5 do 10 st. C. Pędy rośliny należy skrócić o połowę. Przez zimę należy zaprzestać nawożenia i zminimalizować podlewanie. Ilość wody powinna wyłącznie chronić bryłę korzeniową przed wyschnięciem.
Ewentualnie, zimą można zakopać fuksję w doniczce w ogrodzie. Dół powinien mieć głębokość co najmniej pół metra, aby zmieściła się tam całą roślina. Dół należy wyłożyć sianem, a samą roślinę przyciąć do wysokości wynoszącej 30 cm. Powinna być położona w wykopie, a następnie przysypana sianem i ziemią. Na wierzch należy dać warstwę kory lub gałęzi świerku.