Iglaki na balkonie aranżacje

Nadchodzi sezon wiosenno-letni. Miło będzie spędzić czas na świeżym powietrzu, wypić kawę o zachodzie słońca na ładnie urządzonym balkonie wśród zielonych iglaków.

Jakie iglaki sprawdzą się na balkonie?

Każdy chciałby mieć pięknie urządzony balon, na którym mógłby odczuwać zadowolenie z pachnącej kawy, wypoczywając po pracy. Przed sezonem wiosenno-letnim warto pomyśleć o aranżacji, która będzie cieszyć oko i ukoi umysł po napiętym dniu. Doskonałą, zieloną dekorację mogą stanowić iglaki, które wprowadzą przytulną atmosferę i będą tworzyć zacieniony kącik do relaksu. Co więcej, zieleń iglaków tworzy doskonale tło dla kwitnących kwiatów. Zwłaszcza, że krzewy iglaste mogą przybrać piękne formy np.: kuliste, pienne lub rozłożyste. Dzięki nim można więc stworzyć sobie za oknem pokoju mały raj na ziemi.

Zanim dojdzie do zakupu, warto zastanowić się jakie iglaki będą dobre na balkon. Na pewno należy zwrócić uwagę na iglaki miniaturowe, płożące się i powoli rosnące, które są do tego celu szczególnie przeznaczone. Dobre będą iglaki ozdobne, odporne na suszę i mróz. Na większości dobrze nasłonecznionych balkonów najlepiej sprawdzą się odmiany iglaków o jasnozielonych lub żółtawych igłach, bardzo dobre będą np.: tuje, modrzewie, sosny i jałowce. W półcieniu lepszym wyborem okażą się żywotniki lub odmiany świerków. Natomiast na balkonach zachodnio-północnych można ustawić cisy albo choiny kanadyjskie. Trzeba pamiętać, że najlepiej wybierać karłowe odmiany drzewek.

Jak dbać o iglaki na tarasie lub balkonie?

iglaki na balkon całoroczne

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że umieszczenie iglaków na balkonie jest doskonałym wyborem, ponieważ pielęgnacja iglaków jest mało wymagająca. Oczywiście krzewy iglaste mają jednak swoje potrzeby. Jak większość roślin nie lubią chwastów, więc trzeba je oczyszczać, ponieważ na małej powierzchni, na której rosną mogłyby szybko być zagłuszone. Jednak ze względu na niewielką ilość ziemi do odchwaszczenia, miłośnik iglaków wiele się nie napracuje.

Krzewy iglaste trzeba również przycinać, aby bardziej się zagęściły i ładniej wyglądały. Przycinanie odmładza pędy formując roślinę. Iglaki trzeba ciąć wiosną lub latem, natomiast sosnę i gatunki żywiczne zimą. W okresie zimowym donice warto osłonić tkaniną jutową, styropianem lub matą słomianą. Natomiast, aby chronić pędy przed zbyt dużym nasłonecznieniem należy je owijać agrowłókniną. Trzeba uważać także na szkodniki i szybko reagować, aplikując odpowiednie środki w razie potrzeby. Ważne jest, aby zadbać o odpowiednią ziemię, żeby rośliny dobrze się czuły. Najlepszym wyborem będzie ziemia przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie, czyli pH od 5,5 do 6,5. Tak naprawdę wystarczy kupić mieszankę dedykowaną iglakom. Należy też zadbać o odpowiednią wilgotność, co oznacza, że w okresie wiosenno-letnim trzeba podlewać rośliny częściej, aby ziemia była stale wilgotna. W czasie jesienno-zimowym wystarczy raz w tygodniu, a przy temperaturze poniżej zera wcale.

Jakie wybrać donice?

drzewa iglaste na balkon

Kolejną ważną rzeczą jest wybór donic, w których będą rosły iglaki. Liczą się walory estetyczne, a więc dopasowanie do gustu wybierającego oraz do aranżacji zaplanowanej na balkonie. Trzeba jednak przede wszystkim pamiętać o potrzebach roślin. Pojedyncze rośliny mogą rosnąć w odpowiednich doniczkach ceramicznych lub wykonanych z technorattanu albo siatkobetonu. Nadają się też pojemniki, skrzynie o prostych lub ciekawych kształtach z odpowiednich materiałów. Nie należy zapominać o zdobniczych walorach osłonek. 

Do zasadzenia większej ilości roślin ustawionych w rzędzie dobre będą długie pojemniki, wykonane z egzotycznego drewna lub murowane donice. Trzeba też pamiętać o wysokości donic. Ich głębokość powinna wynosić więcej niż 40 cm, aby nie trzeba było często przesadzać drzewek. Najlepiej zafundować iglakom osłonki na donice, szczególnie nóżkach, aby zapobiec zbieraniu się wody i rozlewaniu jej po balkonie. 

Jak przesadzać i nawozić iglaki?

Dzień przed przesadzeniem iglaków należy je mocno podlać. Do donicy, do której będą wsadzone rośliny, na dno trzeba wsypać warstwę ok. 5 cm drobnych kamyczków lub żwiru. Korzenie drzewek powinny znaleźć się 3 cm poniżej poziomu ziemi. Na koniec należy obsypać rośliny ziemią, uklepać ziemię i podlać. Jeżeli w jednej doniczce jest więcej roślin, trzeba pamiętać o odstępach między drzewkami, aby miały przestrzeń do wzrastania. Balkonowe iglaki przesadza się mniej więcej co 3-4 lata. Jeżeli zasadzimy je w sierpniu, do zimy się ukorzenią i lepiej przetrwają zimowe mrozy.

Dla iglaków dobre są nawozy o spowolnionym działaniu dodawane raz w roku. Podczas, gdy stosuje się nawozy specjalnie przeznaczone dla tych roślin, trzeba je nawozić 2-3 razy w roku. Należy zwrócić uwagę, czy dawka nawozu podana jest dla roślin ogrodowych, ponieważ do doniczek będzie ona za duża. Wtedy najlepiej podawać roślinom połowę dawki nawozu.

Gdzie umieścić iglaki, aby były ozdobą balkonu? 

Na koniec pozostaje najprzyjemniejsza kwestia, jak zaplanować aranżacje z udziałem iglaków na balkonie. Zadbane rośliny odwdzięczą się pięknym wyglądem i tak naprawdę ustawiane na różne sposoby, będą wyglądać ładnie. Można zasadzić szpaler drzewek wzdłuż barierki balkonu, co osłoni przed wiatrem i ciekawskim okiem przechodniów na niższych piętrach czy parterze. W lecie rośliny dadzą upragniony cień, a jeżeli ktoś jest miłośnikiem zieleni, siedząc na leżaku, balkonowym krzesełku czy huśtawce, będzie mógł się relaksować w spokoju. Pomiędzy drzewkami można ustawić kwitnące kwiaty w doniczkach na małych lub wysokich nóżkach. Nieduże iglaki o okrągłym kształcie również nadadzą charakteru balkonowej aranżacji.

Pięknie będzie wyglądał balkon pomalowany na biało lub wyłożony białymi panelami. Można wówczas zasłonić barierkę balkonu, matą specjalnie do tego przeznaczoną, odporną na warunki atmosferyczne w kolorze rattanu, a po bokach balkonu ustawić po kilka drzewek w rattanowych donicach. Tak ustawione rośliny będą stanowiły zasłonę przed okiem sąsiadów wypoczywających na balkonie obok. Jeżeli w rogach tarasiku zostaną ustawione duże, zwisające i kwitnące kwiaty, włożone do osłonek na wysokiej nodze w stylu loftowym, będzie to wyglądać bardzo ładnie. Do tego rattanowe meble i biała sznurkowa huśtawka, zwisający z sufitu kwiat, lampki solarne i aranżacja gotowa. Tak naprawdę tylko od kreatywności właściciela zależy, jak wykorzysta niezliczone możliwości wykorzystania iglaków w dekorowaniu balkonu. 

Jak widać iglaki na balkonie są naprawdę dobrym wyborem. Wystarczy na początku kupić odpowiednie donice i zadbać o dobre warunki dla drzewek, a stworzymy miłe miejsce do wypoczynku. Nie trzeba później wielu zabiegów, aby utrzymać rośliny w dobrym stanie, gdyż są bardziej odporne od innych gatunków na warunki atmosferyczne. Patrzenie na zieleń koi nerwy, ale też bardzo dobrze wpływa na zmęczone oczy. W dobie komputerów warto zatem, zadbać o taka małą, zieloną enklawę w miejskiej pustyni. Ktoś, kto kocha przyrodę i zieleń na pewno nie pożałuje, że ma na balkonie swoje małe zielone drzewka, które można wykorzystać również zimą, jako choinki i zawiesić na nich światełka. Latem, osłoniony iglakami balkon ze światełkami, również będzie pięknym zakątkiem tworzącym możliwość relaksu w romantycznym wieczornym klimacie.