Jak zabezpieczyć balkon i taras?

Balkon i taras to części domów, które są najbardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych i wilgoci. Błędy popełnione w momencie ich wykonywania przekładają się na liczne trudności w trakcie ich użytkowania. Samodzielnie można wykonać zabezpieczenia, które pozwolą ochronić ich powierzchnię przed szkodliwym działaniem wody. Wykonanie izolacji balkonu można przeprowadzić samodzielnie, choć jest to czasochłonne i należy posiadać wiedzę m.in. o sposobach zabezpieczania obróbek blacharskich. Przedstawiamy jak zabezpieczyć balkon, aby więcej nie zmagać się z przeciekaniem.

Dlaczego zabezpieczenie balkonu jest tak ważne?

Zdecydowana większość problemów związanych z posiadaniem tarasów lub balkonów stanowi konsekwencję uszkodzenia lub braku zabezpieczenia przed działaniem wody. Powstają wówczas zastoiska wodne i przecieki, które skutkują zawilgoceniem sufitu lub posadzki. Na ich powierzchni pojawiają się grzyby i pleśnie. Ponadto może popękać ściana czy tez może dojść do odpadania płytek. Zatem jak zabezpieczyć balkon przed deszczem? Kluczowe jest zastosowanie nowoczesnych materiałów, które wykorzystywane są w hydroizolacji zewnętrznej posadzek wykonanych na zaprawie klejowej. Lekceważenie braku odpowiednich zabezpieczeń, może doprowadzić do uszkodzenia jego powierzchni wraz z konstrukcją. Gromadzenie się wody w miejscach do tego niedostosowanych jest poważnym zagrożeniem. Na szali pojawia się bezpieczeństwo dzieci i dorosłych przebywających na balkonie.

O czym należy pamiętać robiąc zabezpieczenie balkonu lub tarasu

Poszczególne balkony i tarasy różnią się między sobą zarówno wielkością, kształtem jak i konstrukcją. W rzeczywistości przekłada się to na sposób wykonania izolacji jak i także na dobór właściwych produktów. Hydroizolacja tarasu oraz hydroizolacja balkonu posiadają wspólny mianownik, dlatego obowiązują uniwersalne wytyczne związane z przeprowadzonymi pracami. Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć powierzchnię tarasu lub balkonu należy ich bezwzględnie przestrzegać.

Za ochronę przed wnikaniem wody i wilgoci odpowiadają elementy konstrukcyjne budynku znajdujące się w układzie zespolonym. Wymagają uszczelnienia podpłytkowego, umiejscowionego na płycie konstrukcji balkonu z zachowaniem odpowiedniego spadku, co umożliwi spływ wody z pokrytej okładziną powierzchni.

W przypadku newralgicznych stref (narożników, miejsca obróbki blacharskiej) konieczne jest uszczelnienie, które będzie zapobiegało przedostawaniu się wody do warstwy konstrukcji balkonu.

Przy tarasie naziemnym należy pamiętać, aby pod płytą konstrukcyjną umieścić warstwę odcinającą. Zablokuje ona przedostawania się wody podczas podciągania kapilarnego. Ma to także na celu zapobieganie wnikaniu wilgoci z gruntu. W przypadku, gdy taras usytuowany jest nad pomieszczeniem ogrzewanym, należy wykonać nie tylko uszczelnienie podpłytkowe, ale także izolację przeciwwodną płyty konstrukcyjnej. Wówczas hydroizolacja płyty umożliwia także paroizolację.

Zabezpieczenie tarasu lub balkonu – dobór materiałów

Na materiałach pozwalających skutecznie zabezpieczyć balkon lub taras nie można oszczędzać. Posiadają przełożenie w trwałości i poprawności wykonanych prac. Nierzadko pomimo zabezpieczenia całej powierzchni tarasu na etapie prac wykonawczych dochodzi w późniejszym czasie do problemów z przeciekaniem. W większości przypadków powodują to źle dobrane materiały hydroizolacyjne (np. papa bitumiczna) lub podczas obróbek blacharskich nie zostały wykonane otwory odprowadzające wodę.

Zastosowane profile okapowe powinny być wytworzone z aluminium. Z łatwością można je dopasować do kształtu balkonu jak i posiadają pożądaną odporność na korozję czy zmienne warunki atmosferyczne. Wybór profili o specjalistycznej konstrukcji to gwarancja otrzymania trwałej hydroizolacji, ponieważ pozwalają na odprowadzanie wilgoci z warstwy posadzkowej jak i nawet spod zastosowanego kleju. Metalowe części należy chronić szczególnie przed wodą, a nierdzewne aluminium pozwala na skuteczne uniknięcie korozji.

Równie ważna jest warstwa hydroizolacyjna. Posadzki wykonane na zaprawie klejowej powinny wzmocnione przez zaprawę uszczelniającą, która posiada właściwości elastyczne. Ich właściwości pozwalają na wykorzystanie w sytuacji, gdy występują znaczne naprężenia konstrukcyjne i techniczne. posadzki. Spotęgowanie szczelności nastąpi przy zastosowaniu taśmy wzmacniającej na krawędziach tarasu.

Samodzielne zabezpieczenie tarasu, zabezpieczenie balkonu – krok po kroku

Zabezpieczenie tarasu umożliwiające uzyskanie trwałej ochrony przed przeciekaniem wymaga przeprowadzenia wielu prac remontowych. Chcąc skutecznie zabezpieczyć taras lub głowę należy postępować zgodnie z poniższymi, czterema krokami. W przeciwnym wypadku nie będzie możliwe uzyskanie zadowalających rezultatów.

Wykonanie podłoża

W pierwszej kolejności należy pozbyć się starej warstwy konstrukcyjnej płytek razem z warstwą posadzkową. Usunięcie wszelkich pozostałości pozwoli na wykonanie nowego podłoża. Należy zachować spadek wynoszący 1-2% w stronę okapu, umożliwi swobodny spływ wody.

Montaż profili okapowych

Właściwe przygotowanie podłoża pozwala na przystąpienie do montażu profili okapowych. W pierwszej kolejności należy nawiercić otwory i zamocować w nich narożniki. Później przychodzi pora na odcinki proste na czole i bokach balkonu lub tarasu. Istotne jest, aby pozostawić milimetrową przerwę dylatacyjną pomiędzy elementami. Przerwa powinna być wypełniona elastyczną masą uszczelniającą.

Wykonanie hydroizolacji

Przedostatni etap prac to hydroizolacja tarasu. Warstwa hydroizolacji powinna pokrywać także profile okapowe, które nachodzą na posadzkę tarasu lub balkonu. Z kolei w miejscach styku profili z podłożem i w krawędziach graniczących należy zastosować taśmę wzmacniającą.

Układanie płytek

Po przeprowadzeniu prac związanych z odpowiednim zabezpieczeniem powierzchni, można przejść do układania płytek na zaprawie klejowej. Spoiny pomiędzy poszczególnymi płytkami powinny wynosić co najmniej 6 mm. Należy je wypełnić za pomocą specjalistycznych materiałów, które posiadają zastosowanie zewnętrzne.

Poprawne wykonanie powyższych czynności z pewnością sprawi, że przeciekający balkon pozostanie tylko niemiłym wspomnieniem. Zawsze należy wybierać materiały hydroizolacyjne najwyższej jakości, aby żadne czynniki zewnętrzne i niekorzystne warunki atmosferyczne nie stanowiły już dłużej realnego zagrożenia.