Zbliża się wiosna, która jest najlepszym okresem, aby przesadzić nasze rośliny doniczkowe. Zwykle robimy to także, tuż po zakupie rośliny lub kiedy jej rozkorzenienie i wzrost wymagają zmiany doniczki, na większą. Zdarza się, że mimo przesadzenia kwiatów doniczkowych, zapewnienia im większej przestrzeni, roślina źle się rozwija. Widzimy, że obumiera, zmienia swój kolor, nie rośnie tak, jak powinna i zastanawiamy się co może być tego przyczyną. Bardzo często za taki stan rzeczy odpowiedzialna jest nieprawidłowo dobrana ziemia i podłoże dla danej rośliny. Niezwykle istotne jest to, co znajdzie się w doniczce – składniki pokarmowe, odpowiednia przepuszczalność wody i powietrza, wilgotność. Warto dowiedzieć się jakie podłoże do roślin i jakie komponenty będą idealne dla naszych kwiatów doniczkowych.
Jakie ziemia do roślin doniczkowych sprawdzi się najlepiej ?
Aby dobrać odpowiednią ziemię i ogólnie podłoże do swojej rośliny musimy kierować się jej wymaganiami i pewnymi kryteriami. Podstawą jest wilgotność. Są rośliny dla których nadmiar wody, jest wręcz zabójczy. Niektóre struktury lepiej zatrzymują wilgoć, inne lepiej przepuszczają wodę. Ważne jest także odpowiednie pH podłoża oraz składniki odżywcze, mikro i makroelementy. Czasem istotna jest nawet lekkość podłoża. Jeden parametr może zaważyć na tym, jak roślina będzie się rozwijać. Choć często winę za obumieranie zrzucamy na zbyt małą doniczkę albo za słabe nasłonecznienie mieszkania. Ziemia do kwiatów doniczkowych to bardzo szeroki temat i warto się w niego zagłębić. Podłoże uniwersalne to nie zawsze dobry wybór.
Jakie rodzaje ziemi do roślin wyróżniamy?
Ziemia kompostowa to dość popularne podłoże. Jej cechą jest silne zróżnicowanie pod względem składu oraz duża zawartość składników pokarmowych. Ziemia kompostowa ma dobrą strukturę powietrzną, to znaczy że jest dobrze „rozbita” i zdolność do zatrzymywania wody. Należy pamiętać, że ziemia ta ma wysokie pH, bo nawet w okolicy 8. Dlatego świetnie sprawdzi się dla roślin zielonych wymagających kwaśniejszego podłoża. Taka bogata w próchnicę ziemia sprawdzi się idealnie do roślin takich jak: skrzydłokwiat, zielistka, fitonia.
Torf zwykle nie stanowi samodzielnego podłoża, ale dodaje się go do innych, aby nadać kwasowości. Wyróżniamy trzy rodzaje torfu: wysoki, przejściowy i niski. Podział ten powstał na podstawie różnych wartości pH. Wszystko zależy jakie rośliny wchodzą w jego skład oraz, czy powstał przy udziale wody opadowej, czyli o wyższym pH. Dla przykładu, kwaśny torf dodajemy na przykład pod wrzosy, przejściowy zwykle wykorzystuje się pod rośliny ogrodowe, np. iglaki, tuje, a niski, czyli tak zwany odkwaszony, pod doniczkowe begonie, surfinie, czy pelargonie, które są bardzo popularne, na przykład jako rośliny na taras i balkon. Ziemia do kwiatów z dodatkiem odrobiny torfu może znacząco wpłynąć na ich piękny wygląd.
Ziemia wrzosowa powstaje z wrzosowisk albo ściółki lasów sosnowych. Jest silnie kwasowym podłożem, idealnym dla kwiatów doniczkowych, takich jak azalia czy hortensja.
Oprócz podstawowych rodzajów ziemi, wyróżniamy także komponenty, które dodane, mogą zmienić przeznaczenie podłoża. Ziemia uniwersalna to świetna „ podstawa” do stworzenia środowiska idealnego do rozwoju naszych roślin doniczkowych. Czasem dodanie do niej odrobiny piasku, czy keramzytu zmienia całkowicie rozwój i wzrost danego gatunku. Warto wiedzieć, że oprócz kupna gotowych mieszanek, możemy zakupić komponenty również osobno i stworzyć bardzo unikatową kompozycję podłoża.
Jakimi komponentami mogę ulepszyć podłoże?
Wśród najpopularniejszych komponentów znajdziemy na przykład piasek. Jest wiele roślin , które lubią teren lekko piaszczysty. Piasek zwiększa przepuszczalność i lekkość podłoża. Piasek i żwir, to tak zwane osuszacze podłoża. Innym znanym komponentem, jest także keramzyt. Dzięki niemu ziemia jest mniej zbita i nie przyczepia się tak bardzo do korzeni. Wyróżniamy także włókno kokosowe, które pomaga dłużej utrzymać wodę w ziemi. Działa podobnie do torfu. Kora drzewna, to z kolei dobry składnik dla ziemi, której trzeba nadać lepszej struktury powietrznej. Rozkładająca się, kora stanowi źródło minerałów. Do ziemi można dodać także węgla brunatnego, który zwiększa utrzymanie wilgoci. Perlit natomiast, zapewnia przepuszczalność i przewiewność podłoża. Mając odpowiednią ziemię i komponenty, możemy samodzielnie stworzyć podłoże idealne dla naszej rośliny lub kupić gotowa ziemię pod konkretny gatunek i odmianę.
Jaką ziemię dobrać do naszych roślin?
Najbardziej uniwersalna dla roślin doniczkowych jest ziemia do roślin zielonych. Idealnie nadaje się, do często hodowanych fikusów czy dracenów. Zwykle ma pH 6 – 6,5. Jest lekka,a dla zwiększenia przewiewności podłoża, często dodaje się do niej, na przykład perlit. Zielone rośliny nie lubią stać w wodzie, dlatego wiele osób decyduje się na ustawienie doniczki na warstwie keramzytu, co niweluje ryzyko przelania korzeni.
Jeśli chodzi o kaktusy, musimy pamiętać, że nie lubią one nadmiaru wody. Podłoże powinno być przepuszczalne i przewiewne. Dobrze sprawdzi się tu mieszanka gruboziarnistego piasku kwarcowego, keramzytu i domieszka torfu wysokiego, ponieważ idealne pH dla kaktusów sięga nawet do 6,8. Taka mieszanka nada się idealnie także do sukulentów.
Podłoża do uprawy paproci i cytrusów, są do siebie bardzo zbliżone. Mogą zawierać keramzyt i lekko kwaśny torf, ponieważ zarówno paproć, jak i cytrusy tolerują pH około 7. Jednak w przypadku cytrusów dobrze sprawdza się domieszka krzemionki. Paproć rozwija się świetnie w glebie żyznej i o kwasowym odczynie.
Jeśli mowa o ziemi do palm, to często stosuje się dodatek perlitu, który świetnie rozluźnia i spulchnia podłoże.
Kilka roślin doniczkowych wymaga bardzo specyficznej bardzo indywidualnie skomponowanej ziemi. Są to na przykład storczyki. To kwiaty doniczkowe, które wymagają dużej cyrkulacji powietrza, przy jednoczesnym utrzymaniu wilgotności. Dlatego do ich podłoża, doskonale nadadzą się perlit, kora i na przykład włókno kokosowe albo chipsy kokosowe. Podobnie sytuacja ma się do bardzo popularnej ostatnio monstery. Wymagają one specjalnego traktowania, ponieważ potrzebują utrzymania odpowiedniej wilgotności, ale nie zniosą zbyt mokrej ziemi, ponieważ doprowadzi to do gnicia korzeni. Świetnie sprawdzi się tu ziemia kompostowa lub taka, z dodatkiem torfu, a także odrobina kory, keramzytu, piasku i perlitu. Wymagający pod względem podłoża jest też philodendron, który musi mieć ziemię żyzną, ale także lekką i przepuszczalną, więc warto dodać do niego piasku, albo perlitu.
W sklepach ogrodniczych znajdziemy ogromny wybór ziemi kwiatowej i do wszystkich roślin doniczkowych. Choć najbardziej popularna jest ziemia uniwersalna, warto zaznajomić się z tematem nieco szerzej i dobrać ziemię oraz wszystkie komponenty indywidualnie do potrzeby naszej rośliny. Można poszukać także gotowej mieszanki odpowiedniej ziemi i komponentów, ponieważ jest ich obecnie mnóstwo na rynku. Wybór dobrego podłoża jest niezwykle ważny, ponieważ musimy brać pod uwagę takie parametry, jak odpowiednia cyrkulacja powietrza, wszystkie potrzebne mikroelementy i makroelementy, odpowiedni poziom utrzymywania wilgoci, i inne, tak aby stworzyć roślinie idealne warunki podobne do tych, które ma w środowisku naturalnym. To pozwoli nam cieszyć się jej wzrostem i pięknymi kwiatami.