Jakie kwiaty balkonowe do cienia?

Mnogość roślin w przeróżnych kolorach to przepiękna ozdoba balkonów, która przyciąga wzrok nie tylko miłośników kwiatów i sadzonek. Pięknie przyozdobione balkony to ozdoba całego mieszkania, ciesząc oko nie tylko właściciela danego mieszkania, ale także przechodniów i gości niekoniecznie będących miłośnikami roślin, ale doceniających ładny widok.

Nie wszystkim jednak jest dane posiadać balkon wyeksponowany na stronę południową, który gwarantowałby bujny rozwój posadzonych na nim kwiatów i roślin. Bardzo często zdarza się, że balkon usytuowany jest od strony północnej, północno-wschodniej lub północno-zachodniej. Czasami też balkony są zacienione dodatkowo przez zadaszenie czy osłonięte przez gęsto porośnięte drzewa, a to oznacza, że dojście światła słonecznego jest mocno ograniczone. Niestety skutkuje to tym, że rośliny balkonowe niekoniecznie będą rosły tak obficie, jak chciałby tego ich właściciel. Na balkonie od strony północnej światło jest bardziej rozproszone, a temperatura dość wyrównana, dlatego nie wszystkie rodzaje roślin balkonowych będą odpowiednie dla celów hodowlanych. Z drugiej jednak strony, ocieniony balkon to nie tylko wady, ale również zalety. To idealne miejsce do odpoczynku w czasie upalnych dni, na którym dodatkowo można również sadzić rośliny, które niekoniecznie lubią wysokie temperatury. Wtedy takie miejsce staje się jeszcze lepszą i przyjemniejszą oazą, w której z przyjemnością można zaczerpnąć kilka chwil błogiego relaksu. Dzięki temu poprawia się samopoczucie oraz nastawienie do otoczenia.

Jak prawidłowo dobrać kwiaty balkonowe do cienia?

kwiaty na zacieniony balkon

Na szczęście dziś właściciele zacienionych balkonów nie muszą rezygnować z kwiatów o ozdobnych liściach, wystarczy poszukać i wybrać specjalne kwiaty balkonowe cieniolubne, choć trzeba przyznać, że wybór tutaj może być mocno ograniczony. Wbrew pozorom gatunków, które lubą cień, nie jest znowu aż tak mało. Występują wśród nich piękne, delikatne kwiaty, jak również rośliny o dorodnych i przepięknych liściach. Aby móc cieszyć się pięknie kwitnącym balkonem, należy prawidłowo dobrać rośliny, które mają się na nim znaleźć. Trzeba tutaj być ostrożnym i zachować wyjątkową czujność, żeby kwiaty balkonowe cieniolubne spełniały swoją, założoną funkcję. Należy bowiem mieć na uwadze, że nie wszystkie rośliny balkonowe będą się nadawać do cienia. Jeśli zostaną źle wyselekcjonowane, nie będą kwitły, zwiędną, a w końcu obumrą i zamiast ozdabiać balkon, będą go szpecić, a przecież nie o to chodzi.

Co zatem postawić na zacienionym balkonie, żeby mógł on w pełni konkurować z tymi w pełnym słońcu? Kwiaty balkonowe, które bardzo dobrze dostosują się do warunków panujących na zacienionym balkonie to:

  • begonia bulwiasta,
  • lobelia przylądkowa,
  • niecierpek nowogwinejski,
  • żeniszek meksykański,
  • tytoń oskrzydlony,
  • fuksja mieszańcowa,
  • niezapominajki,
  • nasturcja,
  • pierwiosnki.

Ocienione rośliny na balkonie charakteryzują się również dłuższą żywotnością, ponieważ nie budzą się wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca, nadmiernie wtedy nie kwitną, a co za tym idzie, nie szkodzą im występujące jeszcze o tej porze roku minusowe temperatury. Warto również wziąć pod uwagę rośliny wieloletnie, które również mogą uzupełnić piękne kwiaty balkonowe do cienia:

  • paprocie,
  • bluszcz
  • wszelkiego rodzaju iglaki
kwiaty balkonowe zwisające cieniolubne

Kwiaty balkonowe cieniolubne charakteryzują się jaśniejszą i bledszą barwą, dlatego dominuje tutaj kolor niebieski, fioletowy i biały. W tej sytuacji kwiaty na balkon nawet o białej barwie są w stanie odbić nikłe promienie słoneczne, a ponadto są dużo lepiej widoczne na balkonie, nawet po zmroku. Nie wyklucza to jednak kwiatów o mocniejszej, bardziej intensywnej barwie żółtej, pomarańczowej czy czerwonej, wszystko zależy od tego, co zostanie uwzględnione w planowanej kompozycji balkonowej. Wybór roślin balkonowych do cienia pozwala na realizację zarówno zachowawczych, jak i tych bardziej szalonych pomysłów na aranżację.

Miksując powyższe przykłady kwiatów o ozdobnych liściach i roślin, można zaszaleć ze swoją wyobraźnią i wykazać się kreatywnością. Można posadzić je pojedynczo, poukładać w donicach obok siebie, tworzyć barwne i różnorodne kompozycje, tak aby urozmaicić swoje otoczenie. Tutaj właścicieli balkonów ogranicza jedynie wyobraźnia.

Jak zadbać o kwiaty balkonowe do cienia?

kwiaty na balkon w cieniu

W związku z tym, że balkon znajdujący się od strony północnej nie jest intensywnie wystawiony na działanie promieni słonecznych, ziemia w doniczkach nie przesycha zbyt szybko i utrzymuje stały poziom wilgoci, rośliny więc nie wymagają tak częstego podlewania, co również może być zaletą. Ponadto, rośliny nie parują tak szybko, więc powstała wilgoć starcza im na dłużej, stwarzając korzystne warunki np. w czasie dłuższych, wakacyjnych wypadów. Temperatura tam jest bardziej wyrównana, a powietrze nie jest tak przesuszone jak na w pełni nasłonecznionych balkonach. Na balkonach z ekspozycją północną światło słoneczne dociera z reguły rano i późnym popołudniem, tak więc przez pozostałą część dnia pozostają w głębokim cieniu. W podobnej sytuacji są balkony osłonięte zadaszeniem lub drzewami. Dlatego też częste podlewanie kwiatów i kwitnących roślin nie jest konieczne, a wręcz może im zaszkodzić, doprowadzając do zaawansowanych procesów gnilnych. Wyjątek stanowić mogą rośliny, które w swoim naturalnym środowisku są przystosowane do wysokiej wilgotności, włączaj w to wszelkiego rodzaju paprocie, bluszcze czy barwinki. Nie najlepszym pomysłem jest także stawianie na zacienionym balkonie roślin o kolorowych liściach, ponieważ i tak będzie kłopot z ich wybarwianiem się. Jest więc na szansa na stworzenie na swoim balkonie mini ogrodu lub mini lasu, wszystko w zależności od tego, jaki jest zamysł.

Aby uniknąć nadmiernego zawilgocenia gleby spowodowanego ograniczoną możliwością parowania w zacienionym środowisku, dobrym pomysłem wydaje się posadzenie pożądanych roślin i kwiatów w donicach i skrzyniach, aby korzenie po prostu nie zgniły. Kwiaty balkonowe cieniolubne będą pięknie współgrały z oryginalnymi donicami, skrzyniami w kolorze ziemi oraz wykonanych z naturalnych materiałów. Donice i skrzynie stwarzają doskonałe warunki do prawidłowego i bujnego wzrostu roślin i kwiatów. W takim otoczeniu przepięknie będą wyglądać różnobarwne hortensje ogrodowe, które idealnie sprawdzą się w doniczkach, dodając balkonom feerii barw.

kwiaty cieniolubne na balkon

Podobnie rzecz ma się w przypadku balkonów od strony wschodniej. Tam najostrzejsze słońca dochodzi od wczesnego ranka do południa, aby następnie dochodzić w formie rozproszonego światła. Z jednej strony mocno ogranicza to fotosyntezę, z drugiej jednak wcale nie jest takie szkodliwe dla roślin. Dzięki temu kwiaty balkonowe cieniolubne mają dostęp do łagodnego światła, nie szkodzą im silne i zimne wiatry występujące po stronie północnej, a w czasie mrozów nie ma aż tak poważnych konsekwencji w postaci uszkodzonych roślin.

Podsumowując, nawet jeśli balkon z ekspozycją północną lub wschodnią początkowo nie daje nadziei na realizację bogatego ogrodu na małej powierzchni, nie warto się poddawać. Istnieje wiele gatunków cieniolubnych, które doskonale dostosują się do warunków panujących na zacienionym balkonie północnym.