Jakie kwiaty na balkon w kwietniu?

Kwiecień jest czasem, w którym można zaaranżować balkonową przestrzeń, uzupełniając ją o wszelakiej maści kwiaty. To właśnie roślinność wprowadza do otoczenia ciepło, przytulność i dużą ilość kolorów. Odpowiednio zadbane rośliny odwdzięczą się bujnym kwiatostanem. Można posadzić je w dużych pojemnikach, skrzynkach czy donicach. Wczesna wiosna jest czasem, kiedy to dostępnych jest w sprzedaży wiele sadzonek różnych gatunków roślin. Jakie wiosenne kwiaty najlepiej wybrać na balkon, aby stanowiły jego ozdobę?

Wiosenne kwiaty- dlaczego warto je sadzić właśnie w kwietniu?

Kwiecień jest pierwszym wiosennym miesiącem, w którym panują najlepsze warunki do zasadzenia kwiatów. W tym właśnie czasie ustępują przymrozki, a przy tym podnosi się temperatura gleby i powietrza. Pojawiają się wówczas nieliczne dzikie kwiaty w parkach miejskich i na polach. Pogoda sprzyja rozpoczęciu sezonu uprawnego. Wtedy zasadzimy wiosenne kwiaty bez obawy o ich rozwój. Warto podkreślić, że nie tylko wiosenne kwiaty można sadzić w kwietniu, ale także pewne zioła.

W jaki sposób przygotować balkon na wiosnę?

Przed zasadzeniem roślin, balkon należy odpowiednio przygotować. Warto w pierwszej kolejności wyciągnąć stare doniczki, które przydadzą się do wysadzenia roślin balkonowych. Istotną kwestią jest położenie balkonu. W przypadku południowych balkonów sprawdzą się takie kwiaty jak:

 • aksamitki,
 • nasturcje,
 • pelargonie,
 • surfinie.

Jeśli chodzi o tarasy i balkony położone od strony wschodniej i zachodniej, w ich przypadku dobrym wyborem będą takie najpopularniejsze kwiaty balkonowe jak: fuksje, begonie, bluszcze czy dalie. Urządzając balkon, należy obserwować temperaturę, pogodę, jak i stan roślin. Najlepsze przygotować większe doniczki czy skrzynie. Wiosenne kwiaty balkonowe dobrze jest sadzić razem, aby się wzajemnie ocieniały.

Oczywiście, należy przy tym zachować trochę wolnego miejsca, żeby mogły się rozrastać bez przeszkód. Najlepsze będzie dla nich słoneczne stanowisko. Rośliny możemy posadzić w starych donicach, wystarczy je tylko wcześniej wymyć wodą z octem. Co ważne, niezbędne jest użycie nowej, żyznej ziemi. Kiedy już zasadzimy wiosenne kwiaty balkonowe, trzeba uklepać ziemię, a następnie obficie podlać wodą.

Aby rośliny pięknie kwitły, należy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Po zasadzeniu balkonowych kwiatów powinno się je podlewać umiarkowanie, a w ciągu następnych dni chronić przed silnym słońcem. Świeża ziemia i odpowiednia pielęgnacja sprawią, że rośliny szybko przyjmą się w nowym środowisku.

Co sadzić w kwietniu na balkonie?

Kwiaty balkonowe są znakomitą ozdobą tej strefy relaksu. Poprawiają estetykę tego miejsca i wpływają pozytywnie na komfort domowników. Na balkonie pełnym cudownie pachnących i kolorowych roślin od razu lepiej się odpoczywa. Takie rośliny na balkonie nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych, a przy tym pięknie kwitną. Tarasy i balkony można zdobić różnymi gatunkami kwiatów.

Wśród najpopularniejszych kwiatów balkonowych można wymienić: surfinie, pelargonie, fuksje, begonie czy bratki. Do najbardziej imponujących roślin kwitnących należą też lwie paszcze. Wiele z tych roślin to gatunku jednoroczne. Wybierając rośliny na balkon należy zwrócić uwagę zwłaszcza na ich zapotrzebowanie na światło i cień,odporność na wiatr i wilgoć. Niektóre rośliny lepiej rosną na balkonie południowym, a niektóre kwiaty bardziej preferują balkony położone po wschodniej stronie.

Co jeszcze możemy posadzić na balkonie w kwietniu?

Nie tylko kwiaty można sadzić i pielęgnować w uprawie balkonowej. Na balkonie sprawdzą się też różne zioła, jak i różne owoce. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nie pojawiły się na nim także warzywa. W wiszących pojemnikach mogą rosnąć truskawki czy poziomki, a stare doniczki da się wykorzystać do uprawy:

 • pomidorów,
 • papryki,
 • rzodkiewki,
 • pietruszki naciowej,
 • tymianku,
 • rozmarynu,
 • melisy,
 • mięty,
 • majeranku,
 • bazylii.

Kwiaty balkonowe- o czym należy pamiętać podczas ich sadzenia?

Rośliny powinny znaleźć się w większych doniczkach, dzięki czemu będą szybciej rosły. W skrzynce można zasadzić 3-4 rośliny, pamiętając o zachowaniu ok. 20 cm odstępu. W doniczce musi pojawić się świeża ziemia, natomiast na jej dnie dobrze jest wysypać keramzyt, który będzie tworzył warstwę drenażu. Nie będzie więc dochodziło do zatykania się otworów.

Użyta ziemia musi być żyzna i dobrze przepuszczalna. Nie należy w donicach wykorzystywać starej ziemi, z ubiegłego roku. Będzie ona nie tylko pozbawiona cennych składników odżywczych dla roślin, ale może być też źródłem niebezpiecznych chorób i szkodników. Ważne jest też to, aby rośliny podlewać umiarkowanie i zadbać o wilgotną glebę. Dobrym rozwiązaniem jest też używanie nawozów potasowych, które przedłużą kwitnienie. 

Co zrobić z wiosennymi kwiatami balkonowymi, gdy przekwitną?

Niestety kwiaty posadzone w kwietniu nie wytrzymają aż do jesieni. Jak sama nazwa mówi rośliny wiosenne są to kwiaty, które kwitną tylko w miesiącach wiosennych- letnich. Jedynie w przypadku bratków możemy liczyć na to, że będą one stanowiły piękną dekorację balkonu aż do jesieni. Pozostałe rośliny będą kwitły tylko do maja-czerwca.

Oczywiście, należy pamiętać, że wiele zależy od tego, kiedy dokładnie posadziliśmy daną roślinę, jaka temperatura panuje na zewnątrz, jak i odmiany rośliny. Co zrobić po przekwitnięciu kwiatów wiosennych? Po zakończeniu kwitnienia nie trzeba wcale pozbywać się roślin. Odmiany kilkuletnie najlepiej wynieść do ciepłego pomieszczenia i dać spowrotem na balkon, kiedy zrobi się ciepło.

Innym rozwiązaniem jest posadzenie nowych kwiatów na balkonie, co jest konieczne w przypadku odmian jednorocznych. Właściciele ogrodów mogą też przesadzić kwiaty balkonowe do ogrodu. Jeżeli chodzi o rośliny cebulowe, prymulki i ciemierniku, to można je przesadzić do gruntu. Co ważne, te cebulowe przesadza się dopiero jesienią, po okresie przesuszenia. Wszystkie inne można przesadzić od razu. 

Kwiaty wiosenne mogą być efektowną ozdobą każdego ogrodu. Wystarczy dobrać odpowiednią odmianę do warunków panujących w tej przestrzeni i zapewnić im prawidłową pielęgnację.