Jakie rośliny odstraszają muchy?

Uciążliwe muchy, które nieustannie latają koło naszych uszu lub siadają na ciele, potrafią skutecznie zniechęcić do spędzania czasu na świeżym powietrzu lub długich wieczorów na balkonie. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że niektóre kwiaty są w stanie skutecznie pozbyć się uciążliwych insektów. Rośliny odstraszające muchy? To naprawdę możliwe!

Rośliny odstraszające muchy mogą okazać się wybawieniem w sezonie letnim i wakacyjnym, kiedy coraz więcej czasu spędzamy poza domem. Nasze przydomowe ogródki, balkony, tarasy i altanki stają się miejscami, w których przesiadujemy zdecydowaną większość dnia. Rośliny odstraszające muchy stanowią grupę gatunków, które przez swój wygląd i zapach nie są atrakcyjne dla tych owadów. Wszystko za sprawą uwalniających przez nie olejków eterycznych. 

Jakie są rośliny odstraszające muchy? Jedną z nich może być lawenda, czyli niezwykle pięknie prezentujący się kwiat. Lawendowy zapach skutecznie odstrasza nie tylko muchy, ale również wszelkiego rodzaju muszki. Z kolei kwitnienie fioletowych kwiatów jest niezwykle atrakcyjne i wabi pszczoły oraz osy. Podobne działanie wykazują także gotowe świeczki i olejki eteryczne, które w składzie zawierają olejek eteryczny. 

Kolejna roślina skutecznie odstraszającą muchy jest mięta. Zwykle sadzona jest ona w okolicach altanek czy bezpośrednio w ogródkach warzywnych. W związku z tym, że roślina ta rozrasta se w niezwykle bujny sposób, przed zasianiem należy zaplanować rozległą przestrzeń do wzrostu. Intensywny zapach skutecznie odstrasza muchy oraz inne owady.