Jakie trawy ozdobne posadzić na balkonie?

W ostatnim czasie dużą popularność w dekoracji balkonów i tarasów zyskują trawy ozdobne. Dzięki zastosowaniu tych roślin do aranżacji balkonów możemy uzyskać efekt naturalności i lekkości. Dzięki wykorzystaniu traw ozdobnych z powodzeniem możemy tworzyć niebanalne kompozycje, które samym wyglądem ukoją zmysły. Dodatkowo szum traw rosnących na balkonie bardzo korzystnie wpływa na samopoczucie i relaksuje. Nie sposób nie docenić również wyjątkowego wyglądu traw ozdobnych, które występują w różnej kolorystyce i wyróżniają się urozmaicona formą liści i kwiatów.

Czym są trawy ozdobne?

Trawy ozdobne na balkonie są obecnie bardzo pożądanymi roślinami tworzącymi wyjątkowe i niebanalne kompozycje. Rośliny te są stosunkowo mało wymagające, co stanowi ich dodatkowy atut. W zależności od gatunku, jaki zdecydujemy się uprawiać, mogą one tworzyć okazałe kępy lub rozrastać się na boki, tworząc efektowne połacie. Wybierając odpowiednie do balkonowych warunków trawy, musimy wziąć pod uwagę ich wytrzymałość, sposób pielęgnacji i to, w jaki sposób rosną. Trawy ozdobne wyróżnia przede wszystkim duża różnorodność zarówno pod względem formy, jak i wielkości. Poszczególne gatunki różnią się między sobą również kolorami. Możemy spotkać się nie tylko z trawami zachwycającymi soczystą zielenią, ale również takie, które wyróżniają się barwami czerwieni, złota i brązu. Co więcej, trawy należą do grupy roślin, która przez wzgląd na swoje cechy stanowić może ozdobę balkonu przez cały rok, wyłączając oczywiście gatunki, które nie są zdolne do przezimowania. Trawy w jesiennej i zimowej odsłonie również pięknie komponują się z pejzażem i cieszą oko.

Uprawa traw ozdobnych na balkonie – dlaczego warto?

jakie trawy ozdobne na balkon

Trawy ozdobne nadają się zarówno do dekorowania ogrodów, miejskich parków skalniaków, tarasów, jak i balkonów. Niezależnie od tego, czy dysponujemy mniejszą, czy większą przestrzenią na balkonie, możemy pozwolić sobie na stworzenie ciekawych aranżacji z wykorzystaniem traw ozdobnych. Rośliny te mają wszechstronne zastosowanie, co jest ich ogromną zaletą. Ze względu na dużą ilość gatunków bez problemu dobierzemy rodzaj, który najlepiej będzie czuł się na naszym balkonie niezależnie od warunków, jakie panują. Większość gatunków tych roślin lubi stanowiska dobrze nasłonecznione, znajdziemy jednak i takie, które będą rosnąć również w bardziej zacienionych miejscach. Zwolennicy traw ozdobnych na balkonie doceniają przede wszystkim małe wymagania tych roślin, jeśli chodzi o pielęgnację. Co więcej, trawy ozdobne świetnie komponują się i rosną w towarzystwie innych roślin balkonowych. 

Efektowna ozdoba balkonowa

Większość gatunków traw ozdobnych polecanych do aranżacji balkonu charakteryzuje się podobnymi wymaganiami uprawy. Ze względu na duże zróżnicowanie pod kątem wyglądu możemy tworzyć z nich ciekawe kompozycje i dostosowywać konkretny rodzaj do klimatu, jaki chcemy stworzyć na balkonie. Uprawa traw ozdobnych w takich miejscach sprzyja relaksowi i wyciszeniu. Dodatkowo cały balkon zyskuje w pewnym stopniu odrobinę dziki charakter. W zależności od tego, czy trawy na balkonie chcemy sadzić w kępkach, czy też tworzyć kompozycje z innymi roślinami, musimy przygotować do tego celu donic. W specjalistycznych sklepach z powodzeniem znajdziemy. Dzięki uniwersalnemu wyglądowi możemy dobrać trawy do stylu, jaki preferujemy. Podobnie z donicami, drewniane modele świetnie uzupełnia aranżacje w rustykalnym stylu, miłośnicy nowoczesnych detali mogą z kolei postawić na donice wykonane z technorattanu albo PCV.

Zobacz też:

Jak sadzić trawy ozdobne na balkonie?

Pomimo że większość gatunków traw nie jest trudna w pielęgnacji i charakteryzuje się dość niskimi wymaganiami co do uprawy, należy przed zasadzeniem zastanowić się nad rodzajem wykorzystywanej gleby oraz nad wielkością i kształtem donic. Warto dobrać pojemniki do konkretnego gatunku trawy, tak by mogła ona swobodnie się rozrastać, oczywiście w zakresie, na jaki pozwala wielkość donicy. W przypadku gatunków traw ozdobnych niskich, możemy bez problemu postawić na standardowo wykorzystywane do sadzenia roślin balkonowych donice, skrzynki lub efektowne misy. Zasadzając trawy na balkonie, warto pamiętać o osłonach przeciwko wiatrowi. Co do samego podłoża, powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb konkretnego gatunku. W pojemnikach do sadzenia warto stosować warstwę drenażową. Jeżeli chodzi o trawy wysokie, powinny mieć zapewnione donice o solidnej budowie i litrażu na poziomie minimum 35 litrów. Cięższe donice będą bardziej bezpieczne ze względu na możliwość wywrócenia się pod wpływem podmuchów wiatru.

Pielęgnacja ozdobnych traw balkonowych

pielęgnacja traw ozdobnych na balkonie

Odpowiednia pielęgnacja i dbałość o trawy ozdobne sadzone na balkonie pozwoli dłużej cieszyć się ich wyjątkowym wyglądem. Pierwszym krokiem, który należy przemyśleć jeszcze przed ich zasadzeniem, jest ustawienie ich w odpowiedni sposób. Większość roślin tego gatunku dobrze czuje się na nasłonecznionych stanowiskach. Zacienione miejsca nie sprzyjają prawidłowemu wzrostowi. Z tego względu, warunki idealne będą one miały na balkonach o ekspozycji na południe i zachód. Jeśli chodzi o odpowiednie nawadnianie roślin, w przypadku traw hodowanych na balkonie, które są zależne od człowieka, powinno się je podlewać dość często. W słoneczne i upalne dni najlepiej podlewać je codziennie. Inaczej jest w przypadku roślin sadzonych w gruncie. Oprócz tego trawy ozdobne na balkonie warto zasilać odpowiednimi nawozami. W tym wypadku lepiej zrezygnować z preparatów na bazie azotu i wybierać nawozy z fosforem, potasem i mikroelementami.

Zabezpieczanie traw ozdobnych na okres zimowy

Istnieją gatunki traw ozdobnych, które mogą przezimować na zewnątrz. Wybierając taki rodzaj roślin, musimy jednak odpowiednio o nie zadbać przed nadejściem niskich temperatur. Ze względu na płytko osadzony system korzeniowy mrozoodporność maleje. Jeżeli nie zabezpieczymy ich właściwie, musimy liczyć się z tym, że nie przetrwają zimy. Trawy ozdobne zdolne do przezimowania, w okresie niskich temperatur zasychają w części naziemnej, a kolor ździebeł zmienia się na jasno brązowy. Jest to sposób na przygotowanie się do mrozów i w takiej formie pozostają one aż do wiosny. Co ciekawe, duża część gatunków nie traci w tym okresie kwiatostanów, co sprawia, że nawet zimą ubarwiają pejzaż za oknem. Aby bezpiecznie przetrwały zimę, możemy wstawić je do specjalnie przygotowanego kartonu, chronionego warstwą siana bądź styropianu. Dzięki temu nie zamarzną przez zimne powietrze ciągnące od gruntu. Na wierzch z kolei możemy położyć ściółkę np. w postaci kory. To będzie zewnętrzna warstwa zabezpieczająca.

Najpopularniejsze gatunki traw ozdobnych na balkon

Wybierając konkretne gatunki roślin, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko to, jak się prezentują, ale również to, czy mamy odpowiednie warunki do ich wzrostu. Polecanymi do kompozycji balkonowych rodzajami traw są między innymi hakonechloa smukła i imperata cylindryczna Red Baron, które osiągają średnie wysokości. Kolejnym często wybieranym gatunkiem jest kostrzewa sina oraz miskant chiński, który tworzy małe kępki i charakteryzuje się paskowanymi liśćmi. Innymi roślinami wybieranymi na balkon są różne odmiany rozplenicy japońskiej.