Wiosenne kwiaty balkonowe są najlepszą ozdobą balkonu. W rzeczywistości wystarczy tylko kilka doniczek lub skrzynek z kwiatami, a zmienia on zupełnie swój charakter. Uprawa roślin kwitnących na balkonie może być niezwykle prosta i przyjemna. Są coraz częściej traktowane jako mini ogródki. Podstawę stanowi wiedza, kiedy sadzić kwiaty balkonowe. Przy odrobinie chęci i motywacji można utrzymać kwitnienie przez całe lato, aż do późnej jesieni. Przedstawiamy kiedy sadzić kwiaty na balkonie i jak dokonać ich wyboru, aby panujące warunki im nie zaszkodziły.
Kiedy można sadzić kwiaty na balkonie?
Pierwsze kwiaty balkonowe można z powodzeniem sadzić już wczesną wiosną. Teoretycznie z sadzenie kwiatów balkonowych powinno odbywać się po zakończeniu pierwszych przymrozków, jednak można to zrobić szybciej. Pierwsze kwiaty balkonowe można posadzić już w marcu, nie trzeba czekać do przysłowiowej połowy maja. Kluczowe jest wówczas obserwowanie pogody i jeżeli będą zapowiadane przymrozki, to wystarczy zabrać je do domu, odstawić w chłodnym miejscu i ponownie wystawić je na zewnątrz rano. Alternatywnie można przykryć je agrowłókniną i pozostawić na noc na naszym balkonie.
Jak przygotować balkon i doniczki na wiosnę?
Przed przystąpieniem do sadzenia kwiatów balkonowych, warto zawczasu przyszykować balkon i doniczki. Poza porządkami na balkonie, należy bardzo dokładnie umyć zeszłoroczne doniczki. Bardzo dobrze sprawdza się w tym roztwór wody i octu. Równolegle nie należy ponownie wykorzystywać ziemi z zeszłego roku. Dla świeżych sadzonek kwiatów należy wykorzystać świeżą, żyzną glebę.
Warto przygotować także duże donice lub skrzynki. Charakteryzują się łatwiejszym utrzymywaniem wilgoci niż ma to miejsce w przypadku mniejszych odpowiedników. Sadzenie w dużych skrzyniach umożliwia roślinom wzajemne ocienianie. Równolegle kwiaty powinny posiadać swoją przestrzeń, dlatego należy zachowywać odstępy pomiędzy nimi, aby mogły swobodnie rozrastać się. W trosce o środowisko i rośliny na balkonie warto zdecydować się na wybór ceramicznych doniczek lub drewnianych skrzynek. W plastikowe doniczki w trakcie upałów mogą doprowadzić do „ugotowania” roślin.
Pierwsze kwiaty na balkonie – jakie wybrać?
Sezon kwiatów balkonowych warto rozpocząć od roślin cebulowych. Wiele osób zapomina, że także krokusy, hiacynty czy żonkile także mogą być ozdobą na balkonie. Cebulki można wysadzać do donic już pod koniec lutego, jednak donicę należy okryć agrowłókniną. Dużą odporność na niskie temperatury wykazują także pierwiosnki, przylaszczki czy stokrotki. W kwietniu można sadzić bratki, niezapominajki, jaskry. Warto wówczas zasadzić kwiaty na cały sezon – skalnice, gęsiówki.
Popularne gatunki kwiatów balkonowych sadzonych w kwietniu
Kwiecień zazwyczaj stwarza o wiele więcej możliwości w wyborze kwiatów. Wśród popularnych kwiatów balkonowych, które można posadzić w kwietniu znajdują się następujące rośliny: nemezje, lwie paszcze, kobee. Z pewnością nie może zabraknąć także bratków, których sadzonki dostępne są w przeróżnych kolorach. Ponadto, na balkonie świetnie sprawdzają się także niezapominajki, jaskry, czarnuszki, słoneczniki, a nawet często lekceważone chabry. W trakcie dnia ozdobą balkonu mogą być kwiaty begonii czy miniaturowe róże, jednak należy je chronić, jeżeli zapowiadane są nocne przymrozki. Na noc należy przenieść je do domu.
Klasyczne wiosenne kwiaty balkonowe w maju
Maj to doskonały okres dla balkonowych kwiatów, których poszczególne pąki kwiatowe rozwijają się w błyskawicznym tempie. To właśnie pelargonie sadzimy w maju. Ich zwisające pędy i łatwość w uprawie sprawia, że cieszą oko podwójnie. Pelargonie potrzebują tylko wilgotną glebę i dużo słońca. W zamian odwdzięczają się pięknym i bujnym kwitnieniem. Z powodzeniem można także sadzić begonie. Kwitną nieprzerwanie do aż do jesieni. Źle znoszą nadmiar słońca, preferują półcień, warto utrzymywać wilgotną glebę.
Kiedy posiadamy begonie i pelargonie, warto wygospodarować dodatkowe miejsce na petunie. Petunie charakteryzują się szybkim wzrostem. Niektóre gatunki osiągają imponujące wymiary. Petunie należy sadzić w żyznej ziemi i często podlewać. Zwieńczeniem tych trzech gatunków kwiatów są surfinie i fuksje. Surfiniom należy zapewnić dobre, mocne słońce, a fuksje najlepiej rosną w zacienionych miejscach.
Ponadto w maju można posadzić także werbenę, która rośnie praktycznie w każdych warunkach jak i lobelię posiadającą niebieskie kwiaty. W drugiej połowie maja można na balkonie posadzić także maciejkę, nasturcję, nemezję.
Kwiaty balkonowe a usytuowanie balkonu
Podczas wyboru kwiatów balkonowych należy pamiętać o usytuowaniu balkonu. Niektóre gatunki świetnie rosną w pełnym słońcu, a inne z kolei preferują zacienione stanowiska. Nawet najlepsze kwiaty nie potrafią znieść niekorzystnych warunków. Kwiaty preferujące ciepło i słońce nie będą dobrze rosły na północnym balkonie. Z kolei rośliny rosnące w cieniu, będą źle znosiły mocne słońce na południowym balkonie. Podczas wątpliwości warto dopytać w sklepach ogrodniczych.
Sadzenie kwiatów balkonowych – krok po kroku
Sadzenie kwiatów balkonowych przebiega w podobny sposób. Posiadanie odpowiednio przygotowanych doniczek czy skrzynek to już połowa sukcesu. Istotne jest także, aby właściwie przygotować także rośliny.
Aby cieszyć się pięknymi kwiatami na balkonach należy:
- Na dnie doniczki umieścić warstwę drenażu. Powinna ona wynosić od 5 do 10 cm. Jako drenaż można wykorzystać drobne kamyki, keramzyt, żwir czy gryz. Wbrew obiegowym opiniom nie należy stosować związków pochodzących ze skał wapiennych, ponieważ wypłukiwany z nich wapń może negatywnie rzutować na rozwój rośliny.
- Na przygotowany drenaż należy wysypać warstwę ziemi. Powinna być ona żyzna. Szczególnie polecana jest ta dedykowana do kwiatów balkonowych.
- Przed wyciągnięciem sadzonek z pierwotnych doniczek należy podlać je obficie wodą. Wówczas łatwiej jest wyciągać je z doniczki. Podczas wyciągania ich z doniczki należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni.
- Następnie należy umieścić kwiaty w przygotowanych doniczkach lub skrzynkach. Powinny znajdować się na głębokości, w jakiej rosły uprzednio.
- Po przesadzeniu należy podlać je obficie i pozostawić w zacienionym miejscu dopóki się nie ukorzenią. Właściwy moment rozpoznaje się po zdrowym wyglądzie rośliny.
- Z nawożeniem rośliny należy wstrzymać się przez około 3 tygodnie.
- Rośliny należy regularnie podlewać już od pierwszego dnia, jeżeli zajdzie taka konieczność.
Niewiele potrzeba, aby móc cieszyć się kolorowym balkonem. Rośliny są bardzo wdzięczne. Ich obserwowanie umożliwi, natychmiastowe reagowanie na ich potrzeby. Podlewanie należy dostosować pod poszczególne gatunki. Niektóre rośliny wymagają stale wilgotnej gleby. Inne z kolei są podatne na choroby grzybowe i częste podlewanie może je spotęgować, dlatego należy ostrożnie traktować je wodą. Regularnie należy nawozić je specjalnym nawozem, który posiada niebagatelne znaczenie w dążeniu do obfitego kwitnienia. Zapewnia wszystkie potrzebne pierwiastki i związki potrzebne roślinie.