Kwiaty wiosenne do ogrodu

Wiosna za pasem, dlatego już teraz warto zastanowić się, jakie kwiaty do ogrodu wybrać w tym sezonie. Oferta sklepów ogrodniczych jest naprawdę rozbudowana, a internetowe inspiracje stanowią świetną bazę do tego, aby spróbować samodzielnie zaaranżować roślinną przestrzeń. Jakie  kwiaty wiosenne do ogrodu nie wymagają nadmiernej pielęgnacji? Czy rośliny w doniczce to dobry pomysł? Na co zwrócić uwagę podczas sadzenia? Zapewne te i wiele pytań trapi niejedną osobę. Ten poradnik powstał po to, aby rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tym tematem. 

Kwiaty wiosenne do ogrodu: od czego zacząć?

Pierwsze kroki związane z wiosennymi uprawami, warto podjąć już jesienią, gdy warunki atmosferyczne pozwalają jeszcze na prace ogrodowe. Jest to bardzo ważne, gdyż spora część roślin, wymaga zasadzenia z odpowiednim wyprzedzeniem. Dobrym przykładem są kwiaty cebulowe, które sadzi się od września do listopada. Z tego względu trzeba przemyśleć i uwzględnić takie kwestie, jak:

  • kolorystyka ogrodu,
  • miejsce sadzenia,
  • regularność pielęgnacji,
  • przygotowanie gleby,
  • jak i niezbędne narzędzia do codziennych prac. 

To pozwoli jasno wskazać, które kwiaty do ogrodu sprawdzą się w danym miejscu najlepiej i utrzymają się przez dłuższy czas, tworząc bajeczne aranżacje roślinne. Istotne jest też to, że jeżeli z jakichś względów nie zdążyliśmy przygotować się pod sezon wiosenny jesienią, można rozważyć wyjście ewakuacyjne, czyli zakup roślin cebulowych w donicach. Takie rozwiązanie będzie idealne zarówno do dużych przydomowych działek, jak i małych miejskich ogrodów. 

Które kwiaty wiosenne do ogrodu będą najlepsze?

Aranżując ogród, każdy marzy o tym, aby wiosną przykuwał uwagę swoim pięknem. Jednak, żeby tak się stało, trzeba wiedzieć, które kwiaty sprawdzą się o tej porze roku. Następnie warto sprawdzić warianty kolorystyczne i na tej podstawie dobrać zestawy roślin, zdobiących trawniki i rabaty. Wśród pięciu najpopularniejszych wiosennych kwiatów, trzeba wymienić między innymi:

  • tulipany,
  • przebiśniegi,
  • szafirki,
  • krokusy
  • i pierwiosnki. 

Każde z nich cechują inne wymagania, dlatego zostały pokrótce opisane w dalszej części artykułu.

Czas na tulipany

Tulipany znakomicie zdobią ogrody i efektownie prezentują się w wazonach oraz bukietach. Nie dziwi więc, że tak często ogrodnicy, sadzą je na swoich działkach. W przypadku tych kwiatów niezwykle ważne jest to, aby pamiętać o tym, iż można dowolnie mieszać je z innymi roślinami, tworząc ciekawe aranżacje na rabatach. Kluczowe jest też to, że tulipany sadzi się w okresie jesiennym, najlepiej między wrześniem a październikiem. Nie mają szczególnych wymagać uprawnych, jednak lubią kąpać się w promieniach słońca. Swoje pierwsze pąki mogą pokazać już w kwietniu. 

Pierwszy zwiastun wiosny: przebiśniegi 

Przebiśniegi to kwiaty, które chyba wszyscy kojarzą. Nie tylko zwiastują nadchodzące lato, ale też uroczo zdobią domowe ogródki. W przypadku tych roślin trzeba pamiętać o dwóch kluczowych kwestiach dotyczących ich uprawy. W początkowym stadium rozwoju potrzebują sporo światła, natomiast późną wiosną, preferują miejsca bardziej zaciemnione, dlatego trzeba dokładnie przemyśleć miejsce ich sadzenia. Kolejny wątek, którego nie można pominąć to okres siewu. Tutaj rozstrzał jest naprawdę spory, ponieważ można zacząć uprawę już w grudniu i kontynuować ją tak naprawdę do marca, dlatego jest to idealne rozwiązanie do osób, które zaczęły przygotowania ogrodu, nieco później. 

Szafirki w wiosennym ogrodzie 

Szafirki to niezwykle urokliwe wiosenne kwiatki ogrodowe, które swoją nazwę zawdzięczają wyjątkowej barwie. Goszczą w wielu ogrodach, ponieważ ich cebulki, po przekwitnięciu, można pozostawić w ziemi nawet na pięć lat – pamiętając przy tym o regularnym nawożeniu. Sadzi się je od września do października. Odnajdą się zarówno w środowisku słonecznym, jak i półcienistym, dlatego łatwo utrzymać je na małych przestrzeniach. 

Krokusy jako idealne kwiaty na początek wiosny

Opisane wcześniej przebiśniegi, bardzo często, można spotkać w towarzystwie żółtych i liliowych krokusów. Ze względu na to, że oba gatunki kwiatów kwitną wczesną wiosną. Ich uprawa wymaga jednak większego nakładu pracy, ponieważ wymagają określonej pielęgnacji np. odpowiedniego nawodnienia, gdy opady deszczu są zbyt małe, czy też nawożenia po mniej więcej trzech tygodniach od zasadzenia. Ich intensywne barwy i delikatny wygląd, sprawiają, że są to kwiaty wiosenne do ogrodu, po które początkujący ogrodnicy sięgają bezustannie. 

Kolorowy powiew wiosny czyli pierwiosnki 

Któż nie zna tych pięknych roślin o drobnych, różnobarwnych kwiatach. Nazywane zamiennie prymulkami, rozkwitają na początku wiosny, tuż po przebiśniegach i krokusach, dlatego warto uprawiać je blisko siebie. Co ciekawe, istnieją również odmiany, które można sadzić latem, jednak nie są one specjalnie popularne. W kwestii pielęgnacji i całego procesu uprawy, trzeba nadmienić, iż każda odmiana może mieć różne wymagania, dlatego przed ostatecznym zakupem cebulek lub nasion, warto nieco dokładniej rozwinąć ten wątek. Pierwiosnki wolą środowisko zaciemnione, ponieważ w nim zakwitają najszybciej. Jeżeli jednak, będą narażone na nadmierne słońce, wówczas konieczne będzie regularne i obfite nawodnienie. 

Kwiaty wiosenne: dodatkowe wskazówki

Niezależnie od tego, jakie kwiaty uprawiamy w ogrodzie, konieczne jest to, aby cały proces dokładnie przeanalizować. Odpowiedni plan, pozwoli zachować prawidłowe tempo rozwoju roślin oraz ich długotrwałość. Wiele z wiosennych kwiatów, można sadzić przez kilka sezonów, co stanowi niewątpliwą oszczędność. Kluczowe jest też pochodzenie roślin. Czasami warto przeznaczyć nieco więcej środków na zakup kwiatów i zamówić je z zaufanego źródła, niż zasadzać te, które już na początku narażone są na trudności. 

Oprócz krokusów, przebiśniegów, tulipanów, szafirków i pierwiosnków, istnieje jeszcze wiele odmian kwiatów, które pięknie zakwitają wiosną, do tej grupy należą na przykład:

  • zawilce (sadzenie wrzesień-październik),
  • narcyzy (sadzenie sierpień-wrzesień),
  • hiacynty (sadzenie wrzesień-październik),
  • bratki ogrodowe (sadzenie kwiecień-maj)
  • oraz irysy (sadzenie sierpień-wrzesień).

Jak zatem widać, możliwość jest naprawdę sporo, więc każdy ogrodnik na pewno znajdzie idealne kwiaty na wiosnę do ogrodu dla siebie. Nawet, gdy nie przygotujemy się na sezon w odpowiednim wyprzedzeniem, można sięgnąć po gotowe rośliny w doniczkach. W sklepach ogrodniczych jest też spora oferta kwiatów całorocznych, które można także rozważyć. To dobra opcja dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na uprawy. Innym rozwiązaniem jest też skorzystanie z opcji profesjonalnych firm, które specjalizują się w aranżacjach ogrodów. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie krótka konsultacja i wskazówki, aby samodzielnie zarządzać ogrodem. 

Sporo zdjęć rabat kwiatowych opublikowanych jest w mediach społecznościowych, gdzie na grupach tematycznych ogrodnicy wymieniają się doświadczeniem i spostrzeżeniami. To cenne źródło wiedzy i inspiracji, która przyda się osobom rozpoczynającym przygodę ogrodniczą.