Na przestrzeni ostatnich lat posiadanie balkonu zdecydowanie wzrosło na znaczeniu wpływając pozytywnie na komfort życia w mieszkaniu. Choć balkon nie równa się z ogródkiem czy też działką relaksacyjną, stanowić może ich godny substytut. Dla mieszkanców miast, gdzie dominuje zabudowa, beton, asfalt, gdzie stosunek zabudowy do terenów zielonych jest bardzo wysoki, balkon stanowić może oaze spokoju, pełną roślin, dostępną praktycznie na wyciągnięcie ręki. To miejsce w którym można się zrelaksować, odpocząć, skorzystać z przyjemnie grzejących promieni słońca.
Idealnym dopełnieniem balkonu, niezależnie od tego czy jest to mała czy duża przestrzen, są kwiaty. Ich obecność oraz piękny wygląd potrafią odmienić niejedno pomieszczenie. Odpowiednio pielęgnowane kwiaty na balkon cieszyć będą oko właściciela mieszkania nawet do pierwszych jesiennych przymrozków. Jednakże sam zakup oraz postawienie czy też powieszenie ich na balkonie jest niewystarczające, gdyż rośliny te mają swoje wymagania dotyczące uprawy. Rozważyć warto ekspozycje balkonu na światło oraz wiatr. Balkony z ekspozycją wschodnią/ zachodnią charakteryzują się niskim nasłonecznieniem odpowiednio rano i wieczorem. Ekspozycja północna oraz południowa oznaczać, będzie, iż balkon będzie bardzo nasłoneczniony.
Odpowiednio do przestawionego podziału wyróżnia się:
- rośliny przeznaczone do uprawy w cieniu,
- Rośliny przeznaczone do uprawy półcieniu,
- Rośliny przeznaczone do uprawy pełnym słońcu.
Dopasowanie wymagań rośliny co do ilości światła oraz warunków, jakie występują na balkonie pozwoli na jej wzrost co zapewni bujne, różnobarwne kwiaty pięknie dekorujące balkon. Nieodpowiednie dopasowanie, takie jak zbyt duża ekspozycja na światło dla roślin cieniolubnych, skutkować może ich poparzeniem. W odwrotnej sytuacji zbyt małej ilości światła dla roślin preferujących stanowiska słoneczne spodziewać można się wolnego wzrostu roślin.
Sprawdź:
- kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce
- co położyć na balkon zamiast płytek
- białe kwiaty na balkonie
Niewymagające kwiaty na balkon
Przygodę z balkonowym ogrodnictwem warto rozpocząć od niewymagających kwiatów, które nie potrzebują zbyt wiele uwagi oraz specjalnej pielęgnacji. Poświęcając roślinom niewiele uwagi uzyskać można bujnie kwitnące, zdobiące balkon donice kwiatów, które wyróżnią balkon na tle szarości bloków. Tylko gust oraz upodobania właściciela balkonu ograniczają wybór wśród kwiatów, które nie wymagają zbyt dużo uwagi. Do najczęściej spotykanych należy Pelargonia, Begonia, Aksamitka, Niezapominajka oraz Niecierpek Waleriana.
Pelargonia
Bezapelacyjna królowa balkonów, która swymi gęstymi kwiatami zdobi niejeden budynek. Jest to najbardziej wytrzymały kwiat na balkon, odporny na przesuszenia, czemu zawdzięcza swoją popularność. Pelargonia lubi ekspozycje mocno nasłonecznione, co sprawia, że idealnie czuje się na balkonach usytuowanych od strony południowej i północnej. Pięknie kwitnie od maja aż do pierwszych przymrozków jesiennych. Pelargonia wymaga regularnego podlewania, jednak woda nie może zalegać w doniczce. W czasie letnich upałów warto jest częściej podlewać pelargonie, nawet 2 razy dziennie. Nawożenie zaleca się natomiast co 7-10 dni. Sprawę ułatwiają dostępne mieszanki podłoża dla pelargonii, skorzystanie z nich oraz odpowiednie podlewanie pozwoli na długo cieszyć się jej pięknymi, kolorowymi kwiatami. Klasycznie spotkać można Pelargonie czerwone, różowe oraz białe. Do ciekawszych odmian należą pomarańczowe, kremowe, fioletowe czy nawet dwubarwne.
Begonia
Równie popularny niewymagający kwiat na balkon to Begonia. Tym razem jest to propozycja odpowiednia dla posiadaczy balkonów o ekspozycji wschodniej lub zachodniej, gdyż Begonia jest kwiatem lubiącym cień. Jest to roślina pochodząca z tropikalnego klimatu Brazylii, co sprawia, że lubi regularna oraz intensywne podlewanie. Dodatkowo idealnie sprawdzi się ona na wietrznych balkonach co umożliwia wysoce rozbudowany system korzeniowy jakim się cechuje. Roślina ta, przez rozrośnięte korzenie, wymaga dość dużej doniczki.
Begonia źle znosi susze dlatego wymaga regularnego podlewania. Nawożenie zaleca się nawet 2 razy w tygodniu. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że jej liczne, małe kwiaty oraz okazałe brązowe, zielone i czerwone liście ozdobią balkon od maja aż do późnej jesieni. Do najpopularniejszych odmian należą Begonie w kolorze czerwonym białym oraz różowym.
Aksamitka
Okazałym, pełnym ciepłych barw kwiatem na balkon jest Aksamitka. Jest to doskonałe rozwiązanie na balkon zachodni oraz południowy, gdzie ekspozycja na słonce jest dość wysoka. Roślina ta jest małowymagająca i doskonale radzi sobie na wietrznych balkonach, zmienne warunki pogodowe nie są jej straszne. Poradzi sobie nawet z suszą i zimnem. Regularnie podlewana Aksamitka cieszy oko swymi kwiatami od lipca do października. Ważne jednak by jej nie zalewać. Choć tego nie wymaga, warto zasilić ją od czasu do czasu azotowym nawozem. Jej atutem jest odstraszanie szkodników. Mając problem z mrówkami lub mszycami warto postawić na balkonie tę roślinę, która przez swoją won odstraszy je.
Niezapominajka
To roślina o uroczych, delikatnych kwiatach, która lubi cień, nie lubi natomiast nadmiernej ilości wody. W zupełności wystarczy jej podlewanie 2 razy w tygodniu. Nie wymaga ona również nawożenia, posadzenie jej w glebie odpowiednio bogatej w składniki odżywcze spełni jej wymagania. Ten niewymagający kwiat na balkon dobrze czuje się na stanowiskach zacienionych. Idealne są zatem balkony o ekspozycji wschodniej, gdzie światło słoneczne będzie padać na roślinę rano. Niezapominajka kwitnie już od połowy kwietnia. Choć dominują błękitne odmiany, spotkać można również kwiaty w kolorze różowym, fioletowym i białym.
Niecierpek Waleriana
Niecierpek Waleriana, inaczej nazywany Sułtańskim, jest idealną propozycją na balkony zadaszone, gdzie nie przedostają się bezpośrednie promienie słoneczne. Roślina ta posiada ciekawe kwiaty, które cieszą oko przez całe lato oraz znaczną część jesieni. Choć najczęściej spotyka się odmianę różową, Niecierpek występuje również w bieli, beżu, pomarańczu, czerwieni, fiolecie czy też kombinacji tych kolorów. Swoją różnorodnością kolorów oraz niskimi wymaganiami podbija serca posiadaczy balkonów. Nie posiada on specjalnych wymagań dotyczących podłoża, najlepiej natomiast czuje się w żyznej glebie. Roślina ta lubi wilgotne podłoże dlatego istotne jest częste podlewanie.