Chcąc zaprojektować komfortową i wizualnie atrakcyjną strefę relaksu na świeżym powietrzu, należy zadbać o kilka akcesoriów. Na balkonie najczęściej spędzamy czas wieczorem, na wygodnych meblach, obok ozdobnych roślin, warto więc pomyśleć również o klimatycznym oświetleniu. Podpowiadamy jakie lampy wybrać, aby uzyskać niesamowite efekty.
Oświetlenie balkonu – przygotowanie
Oświetlenie balkonu gwarantuje optymalną widoczność o każdej porze, dzięki czemu z przestrzeni tej można korzystać nie tylko za dnia, ale także wieczorem i nocą. Właściwie dobranym oświetleniem, zapewnimy sobie przyjemną atmosferę, sprzyjającą relaksowi i przytulną. Projektując oświetlenie na balkon, pod uwagę należy wziąć następujące czynniki:
- Powierzchnia balkonu – decyduje głównie o ilości światła, która jest niezbędna do zapewnienia optymalnej widoczności na przestrzeni balkonu. Na wąskim balkonie lepiej sprawdzą się np. lampy wiszące niż montowane na elewacji kinkiety.
- Konstrukcja balkonu – największe znaczenie dla doboru oświetlenia ma to, czy jest on zadaszony. Jeśli tak, to można myśleć o lampach wiszących, jeżeli nie trzeba rozważyć kinkiety lub stojące lampy. Uwagę trzeba zwrócić także na ekspozycję balkonu na różne czynniki atmosferyczne.
- Dostęp do prądu – zdecydowanie poszerza możliwości w kwestii wyboru oświetlenia. Nie mając dostępu do instalacji elektrycznej, do dyspozycji pozostają nam tylko lampy solarne lub na baterie. W grę wchodzą oczywiście także lampiony na świece.
- Estetyka wystroju – kierując się funkcjonalnością przestrzeni, łatwo stracić z oczu walory estetyczne. Projektując balkon w określonym stylu, należy dobrze zastanowić się nad dopasowaniem wyglądu lamp oraz rodzaju rzucanego przez nie światła do wystroju.
Rodzaje oświetlenia balkonowego
Jeśli już przygotowaliśmy się odpowiednio do oświetlenia balkonu, warto zapoznać się z różnymi rodzajami lamp i oświetlenia dostępnego na rynku. Pierwszym i głównym podziałem oświetlenia balkonu jest sposób zasilania. Na rynku dostępne są lampy zasilane energią elektryczną, bądź ekologiczne oświetlenie solarne oraz lampy na baterie. Montaż oświetlenia elektrycznego wymaga skorzystania z usług elektryka, który w bezpieczny sposób zamontuje lampy. Takie rozwiązanie w większości przepadków będzie wymagało zgody administracji.
Lampy solarne
Balkony, które są dobrze nasłonecznione, idealnie nadają się do założenia lamp solarnych, które są bardzo wydajne. W ciągu dnia pobierają energię ze słońca, wieczorem zaczynają świecić, gdy powoli zapada zmrok. Oświetlenie solarne na balkon dostępne jest w różnych kształtach, więc dobranie idealnie pasującej lampy nie będzie szczególnie trudne. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba pamiętać, że potrzebują one odpowiedniej ilości energii słonecznej i czasu, aby się naładować. Akumulator przy dużym natężeniu słońca ładuje się około 5-6 godzin, natomiast przy mniejszym natężeniu 7-8 godzin. W pełni naładowany akumulator wystarcza na około 8-10 godzin świecenia. Lampy balkonowe tego typu mogą być wyposażone w czujnik ruchu, aby nie świeciły, kiedy nie ma takiej potrzeby. Należy też pamiętać o przecieraniu ich z kurzu, ponieważ mogą się nie ładować. Oświetlenie solarne nie wymaga żadnego okablowania, co jest bardzo praktyczne i wygodne.
Lampy LED
Lampy LED są bardzo często wybierane przez swoją energooszczędność. Zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki, co przekłada się na niższe rachunki za energię elektryczną. LED-y mają wyższą sprawność świetlną, bo większość dostarczonej energii zamieniają na światło, a nie na ciepło. Oświetlenie LED ma długą żywotność w porównaniu do innych lamp, mogą świecić przez dziesiątki tysięcy godzin. Lampy tego typu wymagają często niestety wyprowadzenia instalacji elektrycznej na zewnątrz, co w przypadku balkonu w bloku może okazać się niemożliwe, chociaż na rynku można znaleźć lampy balkonowe LED zasilane bateriami.
Lampy na baterie i świece
Jeśli nie mamy możliwości wyprowadzenia prądu na zewnątrz, chętnie wybieranym rozwiązaniem są lampy na baterie oraz świece. Podobnie jak modele solarne, lampy na baterie nie zapewnią mocnego światła. Ich eksploatacja wiąże się z koniecznością ciągłej wymiany baterii, które dość szybko się zużywają. Alternatywnym rozwiązaniem okażą się lampiony i latarenki na balkon. Umieszczone w nich świeczki dadzą nastrojowe światło, które umili romantyczne wieczory na balkonie.
Girlanda świetlna
Ciekawym i designerskim sposobem na dekorację i oświetlenie zewnętrzne może być girlanda świetlna. To prosty sposób, aby stworzyć romantyczny klimat na balkonie. Girlandy przypominają sznur, na którym zawieszone są w równych odległościach żarówki. Rolę sznurka pełni przewód, który powinien być dość cienki, aby móc go przeciągnąć przez szparę w oknie lub drzwiach, w celu podłączenia do zasilania. Mocując girlandę nad balkonem lub na balustradzie balkonowej uzyskamy niepowtarzalny klimat. Girlandy dostępne są również w wersji solarnej.
Pomysł na oświetlenie balkonu
Pomysłów na oświetlenie balkonu jest tyle, ile ich aranżacji. Szeroka gama produktów pozwala nam na odpowiedni dobór lamp. Oświetlenie na balkonie jest zwieńczeniem każdego pomysłu na jego wystrój oraz podkreśleniem charakteru danego projektu. Niezależnie czy mamy do czynienia z lampami wiszącymi, czy stojącymi, świeczkami czy girlandami musimy pamiętać, aby światło stało się doskonałym uzupełnieniem aranżacji. Za każdym wyborem powinna kryć się przemyślana decyzja, pozwalająca na idealne współgranie ze sobą poszczególnych elementów. Balkon w bloku jest miejscem na złapanie oddechu i chwili wytchnienia po ciężkim dniu.