Poziomki na balkonie – jak je uprawiać?

Poziomki to smaczne i zdrowe owoce, które kojarzą się z leśnymi wycieczkami, jednak aby cieszyć się ich wybornym smakiem, nie trzeba wybierać się do lasu. Z powodzeniem można je uprawiać na balkonie. Dowiedz się jak uprawiać poziomki na balkonie, jak o nie dbać oraz jak przezimować te owoce, aby kolejny rok cieszyć się smakiem tych owoców.

Najlepsze odmiany poziomek na balkon

Poziomki są najczęściej uprawianymi owocami na balkonach. Istnieje wiele odmian poziomek, które są odporne na uszkodzenia szkodników czy inne czynniki. Do uprawy na balkonie polecane odmiany to Joan J lub Joly. Są to dwurzędowe odmiany, które szybko rozwijają się na słońcu i nawet na niewielkiej przestrzeni, są odporne na uszkodzenia szkodników i choroby.

W zależności od warunków możemy cieszyć się poziomkami od maja do października. Jeśli miejsce uprawy jest słabo nasłonecznione, polecanymi odmianami są Nora i Polka. Te odmiany poziomek są silne i odporne na zimno, z zaokrąglonymi owocami o delikatnym smaku. Prawidłowo pielęgnowane, będą dawać smaczne owoce jeszcze długo po tym, jak inne odmiany jagodowe są już skończone.

Dla początkujących ogrodników odmianami poziomek łatwymi w uprawie są Gelena, Jeltka lub Bounty, szybko rosną i często dają duży plon. Mniej wymagające rośliny nadal dostarczą słodkich i soczystych owoców. Odpowiednie dobranie odmiany poziomek do warunków pozwoli cieszyć się nam owocami przez cały sezon.

Sadzenie poziomek na balkonie

Idealny czas na sadzenie poziomek na balkonie to późna jesień – od połowy października do końca listopada. W tym czasie rośliny wieloletnie przechodzą w stan hibernacji i dopiero po posadzeniu tworzą korzenie. Świeże pędy liści na wiosnę są już zaopatrywane w wodę i składniki odżywcze przez nowe drobne korzenie. Poziomki można sadzić także w marcu i kwietniu, jednak wtedy będą one potrzebowały regularnego podlewania, aby przetrwały lato.

Poziomki można sadzić w cieniu lub półcieniu, choć preferują stanowiska słoneczne. Idealna będzie dla nich świeża lub umiarkowanie sucha gleba, bogata w składniki odżywcze. Najlepiej nieco gliniasta, o kwaśnym odczynie pH. Z kolei gleby wilgotne, gliniaste i zbite nie są odpowiednie dla poziomek ze względu na to, że mogą prowadzić do gnicia ich korzeni. Poziomki powinny być sadzone w większych grupach.

Pielęgnacja poziomek na balkonie

W naturze poziomka preferuje wilgotne i jasne stanowiska leśne oraz bogatą w próchnicę, przepuszczalną glebę o lekko kwaśnym odczynie pH, dlatego w uprawie będzie oczekiwać podobnych warunków. Odmiany poziomek hodowlanych różnią się od leśnych tym, że są bardziej słodkie, jeśli zostaną posadzone w słonecznym miejscu. Wtedy trzeba pamiętać o częstym podlewaniu, gdyż ze względu na płytki system korzeniowy, poziomki nie tolerują przesuszenia, reagując na nie więdnięciem liści, osłabieniem owocowania i pogorszeniem jakości plonu. Aby zapobiec nadmiernej utracie wilgoci, ziemię w doniczce można wyściółkować kompostem lub ciemną włókniną ogrodniczą.

Poziomki uprawiane w doniczkach oczekuj nie tylko właściwego stanowiska, ale również, odpowiedniego podłoża i systematycznego podlewania, ale także nawożenia. Rośliny te owocują przez niemal cały sezon, składniki odżywcze pobrane z podłoża szybko transportują do wszystkich części nadziemnych, w tym także owoców, z tego względu do ich nawożenia lepiej wykorzystać nawozy organiczne.

Zimowanie poziomek na balkonie

Mimo że poziomki są roślinami odpornymi na niskie temperatury, uprawiane w pojemniku mogą nie przetrwać zimy. Jest jedna przyczyna tego stanu rzeczy, w doniczkach lub innych pojemnikach balkonowych ziemia bardzo łatwo zamarza. Aby temu zapobiec, warto przed nadejściem zimy zakopać doniczki z poziomkami w gruncie.

Jeżeli nie mamy takiej możliwości, pojemnik z poziomkami na balkonie należy starannie zabezpieczyć przed mrozem. Zimowe zabezpieczenie możemy wykonać ze słomianej maty lub grubej włókniny. Dobrym pomysłem jest wstawienie doniczek z poziomkami do dużego kartonu, na którego dno kładziemy styropian jako materiał izolacyjny. Po ustawieniu doniczek na styropianie wolne przestrzenie wypełniamy słomą, kawałkami agrowłókniny lub pociętymi gazetami. Całość warto przykryć grubą warstwą ściółki ze słomy.

Innym rozwiązaniem jest przeniesienie skrzynek i donic z poziomkami do chłodnego i jasnego pomieszczenia np. piwnicy z oknem lub werandę.

W trakcie zimowania poziomek należy pamiętać o ich podlewaniu w bezmroźne dni, aby ziemia w doniczkach całkowicie nie wyschła. W przeciwnym wypadku pozbawione dostępu do wody rośliny zginą.

Właściwości lecznicze poziomek

Poziomki to nie tylko bardzo smaczne owoce, ale także bomba witaminowa. Zarówno owoce, jak i liście poziomki charakteryzują się długą listą prozdrowotnych właściwości. Roślina ta wykazuje działanie przeciwnowotworowe, wspomaga pracę wątroby i jelit, poprawia odporność oraz przyspiesza przemianę materii. Są to tylko niektóre z leczniczych właściwości poziomek. Liście poziomki zawierają garbniki, które wspomagają leczenie chorób żołądkowo-jelitowych czy biegunki.

Podsumowując, uprawa poziomek na balkonie nie jest bardzo wymagająca. Wystarczy odpowiednie stanowisko, nawodnienie oraz nawożenie, aby cieszyć się owocami poziomki przez cały sezon ogrodniczy. Stosując się do powyższych wskazówek, bez większych problemów wyhodujemy pyszne plony. Aromatyczne owoce poziomki to smaczna przekąska, która ma duże właściwości zdrowotne, więc warto zainteresować się ich uprawą.