Skrzynki na balkon

Skrzynki balkonowe to prosty i skuteczny sposób na dodanie zieleni do przestrzeni na zewnątrz, nawet jeśli masz tylko balkon o małej powierzchni. Jest to rozwiązanie popularne szczególnie w miastach. Występują w różnych rozmiarach, kształtach i materiałach, dzięki czemu łatwo znaleźć takie, które odpowiadają danym potrzebom i preferencjom.

Do czego mogą służyć skrzynki balkonowe?

Skrzynki na balkon, to właściwie duże donice. Podobne jest także ich zastosowanie. Skrzynki przeznaczona jest głównie do uprawy roślin. Ogródek może składać się zarówno z owoców, jak i warzyw, a także z pięknych kwiatów, stając się ozdobą domu. Dzięki skrzynkom balkonowym można zaoszczędzić dużo miejsca. Takie rozwiązanie praktycznie dodaje kilka centymetrów do mieszkania.

W dzisiejszych czasach takie dodatkowe przestrzenie cieszą się dużą popularnością, gdyż prawie każdy chce posiadać trochę natury nawet w małym mieszkaniu. Przy okazji domowy mini ogród może pomóc w walce z drożyzną dotyczącą cen warzyw i owoców.

Rodzaje materiałów doniczek balkonowych

Najczęściej tego typu produkty są wykonane z terakoty, która charakteryzuje się niską ceną, ma tradycyjny styl i jest lekka. Ponadto wyróżnia się skrzynki ceramiczne. Takie rozwiązanie spodoba się lubiącym różnorodność, gdyż ceramiczne skrzynki mają szeroką gamę kolorystyczną, przez co bardzo łatwo dopasować je do wystroju mieszkania.

Całkowitą odwrotnością powyższego rozwiązania są skrzynki stworzone z drewna. Drewniane skrzynki dodają ciepła, swojskości, tradycyjnego uroku, a przede wszystkim jest naturalny. Fanami takiego rozwiązania są ludzie mieszkający w starszych blokach i niektórych domach jednorodzinnych.

Plastikowe skrzynki balkonowe

Oczywiście znakiem czasu są skrzynki z tworzyw sztucznych. Główna zaleta tego produktu to niska cena, lekkość i przede wszystkim wyjątkowa odporność na warunku atmosferyczne. Między innymi plastikowe skrzynki balkonowe świetnie odprowadzają nadmiar wody. Natomiast na nowoczesnych osiedlach często można zauważyć metalowe warianty. Taki materiał jest trwały i idealnie komponuje się z postępowym wystrojem.

Jakie wybrać rozmiary skrzynek balkonowych?

Donice balkonowe są dostępne w różnych rozmiarach, od małych doniczek, które zmieszczą się na parapecie, po duże, w których zmieści się kilka roślin. Rozmiar doniczki, którą wybierzesz, będzie zależał od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest oczywiście rozmiar tarasu i balustrady. Skrzynka nie może zajmować zbyt dużo miejsca, aby pozostawić swobodę poruszania się i zajmowania się balkonowych ogrodem.

Doniczki przymocowane do poręczy muszą być jednak odpowiednio duże, żeby spełniały swoją funkcję. Skrzynki należy dopasować do rozmiaru znajdujących się w nim sadzonek. Warto wziąć pod uwagę wymiary dojrzałych roślin, gdyż nie mogą zabierać sobie miejsca i rozwijać się w ścisku. Zasada obowiązuje zarówno przy uprawie warzyw, jak i hodowli kwiatów. Przed rozpoczęciem pracy w ogrodzie zastanów się i rozplanuj rozmieszczenie sadzonek, aby dać roślinom miejsce do wzrostu.

Dla wizualizacji można zakładać, że niskie i niewielkie doniczki balkonowe mają od około 20 do 30 centymetrów średnicy i są odpowiednie dla małych roślin, ziół i sukulentów. Doniczki średniej wielkości mają średnicę od około 30 do 45 centymetrów i są odpowiednie dla roślin średniej wielkości, takich jak pomidory i kwiaty. Duże doniczki mogą mieć ponad 50 centymetrów średnicy i pomieszczą wiele roślin, a nawet krzewów. Ostatecznie rozmiar doniczki w dużej mierze będzie zależał od wielkości twojego balkonu, liczby roślin, które chcesz uprawiać, oraz ich wielkości.

Jakie donice balkonowe wybrać?

Przed zakupem skrzynki na balkon warto zorientować się, czy doniczka ma odpowiednie otwory drenażowe, aby uniknąć przelewania upraw, co może skutkować zniszczeniem roślin. Warto dobrać wagę odpowiednią do stanu balustrady. Sprawdź jakie obciążenie jest w stanie wytrzymać Twoja poręcz, to szczególnie ważne w przypadku mieszkania na wyższych piętrach. Spadająca donica balkonowa może spowodować duże straty, szczególnie jeśli jest stworzona z ciężkiego materiału.

Jednak skrzynki balkonowe mają być przede wszystkim dekoracją tarasu. Wybierz taki materiał, który będzie się dobrze komponował z wystrojem domu. Ponadto zdecyduj o kolorze i kształcie donicy. W ofertach sklepów dostępne są zarówno skrzynki prostokątne, jak i okrągłe doniczki. Istnieją też produkty kwadratowe.

Jakie rośliny dobrać do balkonu?

Donice balkonowe to także doskonały sposób na ożywienie przestrzeni na zewnątrz poprzez uprawę roślin, kwiatów, ziół lub warzyw. Wybierając rośliny, należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak ilość światła słonecznego, jaką otrzymuje balkon, klimat i wielkość doniczki.

Przy wyborze odpowiednich roślin do balkonu, trzeba wziąć pod uwagę, czy jest on nasłoneczniony, czy zacieniony. Inne rośliny są odpowiednie do słonecznych balkonów, a inne do cienistych. Ważnym czynnikiem jest również klimat. Jeśli często występują u was przymrozki, warto wybrać rośliny odporne na mróz.

Jeśli jednak mieszkanie skierowane jest w stronę słońca, a balkon jest wystawiony na działanie promieni słonecznych, wybierz inne gatunki. Rośliny, które są odpowiednie do słonecznych tarasów i balkonów to między innymi petunie, gerbery, lawenda, pelargonia czy aksamitki. Oczywiście wariantów ogrodniczych jest dużo więcej, skrzynki balkonowe pozwalają na bardzo dużą dowolność i fantazję. Wybór ostatecznie zawsze zależy od właściciela ogrodu.

Podsumowanie informacji o skrzynkach balkonowych

Podsumowując, donice balkonowe to popularny i niedrogi produkt, który pozwala na dodanie odrobiny natury do przestrzeni na zewnątrz. Są wszechstronne, praktyczne i dostępne w szerokiej gamie stylów, dzięki czemu łatwo można znaleźć takie, które odpowiadają potrzebom i preferencjom. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym ogrodnikiem, czy początkującym, donice balkonowe to świetny sposób na czerpanie korzyści z ogrodnictwa na małej przestrzeni. Estetyczne skrzynki balkonowe to chluba każdego domu.