Sztuczna trawa na balkon – na co zwrócić uwagę?

Prawie każde mieszkanie posiada balkon, jednak nie każdy właściciel potrafi urządzić go tak, aby z przyjemnością spędzać na nim czas. Dla użytkownika balkonu z jednej strony liczy się bowiem funkcjonalność, z drugiej – ładny wygląd.

Jaką nawierzchnię wybrać na balkon?

Pierwszym elementem, na który zwraca się uwagę w przypadku balkonu jest podłoże. Najczęściej jest ono betonowe lub wyłożone płytkami, może być także drewniane lub kamienne. Właściciel mieszkania z balkonem powinien jednak pamiętać, że powierzchnia balkonu jest narażona na działanie wysokich i niskich temperatur, słońca, deszczu, śniegu. Bardzo ważne jest także, aby nawierzchnia została zabezpieczona przed wilgocią.

Dlaczego właściciele mieszkań wybierają sztuczne trawy na balkon?

sztuczna trawa na balkonie

Nie każdy wie, że do aranżacji balkonu można wykorzystać także trawę z tworzywa sztucznego. Jest ona świetnym rozwiązaniem zwłaszcza w tych przestrzeniach, w których brakuje naturalnej soczystej zieleni, a nie ma możliwości, aby posadzić prawdziwą trawę. Posiada ona właściwości, dzięki którym jest wybierana nie tylko jako ozdoba balkonów, ale także dekoruje: place zabaw, tarasy, boiska, ogrody, galerie handlowe. Występuje ponadto w wielu innych miejscach.

Zobacz także: sztuczne kwiaty na balkon.

Zalety sztucznej trawy

Wykładzina imitująca naturalną trawę posiada szereg zalet:

  1. Sztuczna trawa na balkonie nie wymaga podlewania, nawożenia ani koszenia. Nie wyrastają w niej chwasty. Dobry wygląd zapewnia jej odkurzanie i opłukanie wodą raz na jakiś czas.
  2. Sztuczna trawa na balkon jest dostępna w wielu odcieniach i wzorach, można zamontować sztuczną trawę z dłuższym i krótszym włosiem, co ważne – charakteryzującym się soczystą zielenią.
  3. Sztuczna trawa na balkonie wymaga mniej pracy niż trawa naturalna i niższe są jej koszty utrzymania, ponieważ jej pielęgnacja nie zwiększa rachunków za wodę ani prąd. 
  4. Sztuczna trawa na balkon zawsze wygląda dobrze, jej użytkownik nie musi obawiać się, że będzie się źle prezentować. Warto wspomnieć, że nie powstaną na niej miejsca wytarte.
  5. Sztuczny trawnik jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, w tym opady deszczu, wysokie temperatury, wilgoć. Dobrej jakości trawa nie traci koloru pod wpływem promieniowania UV ani opadów.
  6. Sztuczna trawa na balkon jest dostępna w wielu miejscach, można wybierać wśród różnych producentów i gatunków traw.
  7. Sztuczną trawę można z łatwością dociąć nawet do najbardziej nietypowych miejsc.
  8. Sztuczną trawą można izolować balkony przed zimnem i wilgocią.
  9. Syntetyczna trawa daje natychmiastowy efekt po rozłożeniu.

Właściwości sztucznej trawy

trawa na balkon sztuczna

Sztuczna trawa posiada różne cechy. Stąd można rozróżnić trawy ze względu na:
1. Wysokość trawy – im wyższa jest trawa, tym szybciej może stracić sprężystość, gdy będzie często użytkowana. W częściej wykorzystywanych miejscach warto zdecydować o położeniu niższej trawy.
2. Rodzaj włókna – od niego zależy, na ile sztuczna trawa będzie przypominała tę naturalną.

3. Wykorzystany materiał – sztuczne trawy są wytworzone z włókien polietylenowych, włókien polipropylenowych lub mieszanki tych dwóch związków. Posiadają one różne właściwości i warto jest wybrać, biorąc pod uwagę panujące na balkonie warunki atmosferyczne. W wyższych temperaturach, na bardziej nasłonecznionych i częściej uczęszczanych miejscach lepiej sprawdza się polipropylen, a w niskich temperaturach – polietylen, dzięki któremu trawa wydaje się bardziej miękka.
4. Gęstość pęczków w trawniku – trawa o wyższej gęstości pęczków sprawdzi się, jeśli będzie ozdobą tarasu, balkonu czy ogrodu, ponieważ można po niej z przyjemnością chodzić nawet na boso. Natomiast trawa o niższej gęstości nadaje się zwłaszcza do wykorzystania w celach sportowych, ponieważ jest bardziej odporna.
5. Rodzaj wypełnienia – najtańszym wypełnieniem trawy jest granulat SBR, z kolei granulat EPDM cechuje się najwyższą jakością. Trzeci materiał możliwy do wykorzystania to bardzo praktyczny piasek kwarcowy. Włókna z takim wypełnieniem dobrze się rozkładają, a w dotyku są miękkie.

Temat sztucznej trawy nie jest daleki także od kwestii atestów. Podobnie jak każdy inny produkt, także sztuczna trawa dostępna w sklepach powinna mieć odpowiednie atesty. Szczególną uwagę należy zwracać na to na placach zabaw.

Zamontuj sztuczną trawę! – krótka instrukcja

W pierwszym etapie najważniejsza jest równa powierzchnia podłoża, do którego będzie mocowana sztuczna trawa. W przypadku balkonu zwykle nie trzeba podejmować dodatkowych działań, natomiast ziemię trzeba najpierw wyrównać. Konieczne jest także zapewnienie odpowiedniego drenażu pod warstwą sztucznej trawy. Można to zrobić za pomocą systemu rur albo też wykorzystując odpowiedni kruszec. Pod spód warto położyć warstwę flizeliny lub, w przypadku naturalnych podłoży, agrowłókniny.

Następnie trawę należy rozłożyć na powierzchni, zwracając uwagę, aby źdźbła ze wszystkich rolek były zwrócone w jednym kierunku. To również odpowiedni etap na ewentualne przycięcie trawy, jeśli wymaga tego miejsce, w którym ma leżeć.  Sztuczna trawa może być przymocowana do balkonu za pomocą kołków i wkrętów. Jeszcze prostszym sposobem jest mocowanie trawy klejem lub taśma dwustronną dostępną w marketach budowalnych. 

Na ostatnim etapie warto dociążyć trawę, posypując ją piaskiem oraz wyszczotkować w kierunku przeciwny do ułożenia źdźbeł.

Jeśli właściciel będzie dbał o trawę, starannie ułożona posłuży mu przez lata.

Sztuczna trawa na balkon – jaka jest jej cena?

sztuczna trawa na balkon cena

Zakup sztucznej trawy na balkon wiążę się z wydatkiem od 15 do 150 zł za m2. Jeśli właściciel balkonu postawi na jakość trawy, będzie mu ona służyła przez lata. Konieczne będzie jedynie usunięcie liści jesienią, by przez cały rok cieszyć oczy zadbaną i miękką trawą.

Na co powinieneś zwrócić uwagę zanim sztuczna trawa zagości na Twoim balkonie?

Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Im niższa cena trawy, tym niższa jakość. Może to skutkować tym, że trawa będzie sztywniejsza, szybciej wyblaknie lub odkształci się pod wpływem intensywnego wykorzystania.
  • Przygotuj się na to, że sztuczna trawa wysycha dłużej niż naturalna. W przypadku tej pierwszej woda nie zostanie wchłonięta, ale po dłuższym czasie odparuje. Tutaj okazuje się jak ważne jest ułożenie trawy na równej powierzchni – w przypadku krzywizny pojawią się kałuże które mogą pozostać dłużej niż na naturalnej powierzchni.
  • Od czasu do czasu warto umyć lub odkurzyć trawę, ponieważ brudzi się ona tak samo, jak każda inna wykładzina. 

Dla kogo sztuczna trawa na balkonie będzie odpowiednia?

Posiadanie własnego balkonu daje wiele możliwości mieszkańcom bloków: od czynności użytkowych typu suszenie prania lub wietrzenie pościeli aż po wspólne spędzanie czasu, czytanie książek, jednym słowem – odpoczynek. Dlatego tak ważne jest, w jaki sposób urządzisz balkon: jeśli zadbasz, aby była to przestrzeń miła dla oka, ale i funkcjonalna, nie raz skorzystasz z możliwości, jakie daje balkon, choćbyś mieszkał w centrum dużego miasta.

Niezastąpioną pomocą dla mieszkańców bloków z dostępem do balkonu jest sztuczna trawa, która szybko i niewielkim kosztem pozwoli zagospodarować tę przestrzeń. Wysiłek, który włożysz w konserwację sztucznej trawy, jest niewielki, a efekt natychmiastowy i stały. Nie ponosisz kosztów utrzymania, jak w przypadku naturalnej trawy, a korzystasz z jej walorów estetycznych. Jeśli nie masz pomysłu na aranżację balkonu, zacznij od sztucznej trawy. Taką przestrzeń będzie Ci znacznie łatwiej zagospodarować, zwłaszcza, że Internet dostarcza wiele inspiracji. Nie czekaj ani chwili, zadbaj o własny kąt na świeżym powietrzu!