Czy nieposiadanie ogrodu oznacza, że musisz rezygnować z marzeń o własnych, świeżych truskawkach? Absolutnie nie! Uprawa truskawek na balkonie to możliwe i satysfakcjonujące przedsięwzięcie, które przynosi smaczne owoce i dodaje uroku Twojemu małemu zakątkowi przyrodniczemu. W tym artykule dowiesz się jak rozpocząć przygodę z uprawą truskawek na balkonie oraz jak o nie dbać.
Jaką odmianę truskawek wybrać do uprawy na balkonie?
Uprawa truskawek na balkonie jeszcze do niedawna wydawała się abstrakcyjna. Natomiast powstały odmiany truskawek, które z powodzeniem można uprawiać w doniczkach na balkonie. Kupując sadzonki truskawek balkonowych, należy zwrócić uwagę na termin owocowania, gdyż różnica zbioru owoców z odmian wczesnych i późnych wynosi około dwóch tygodni. Warto zatem wybrać zarówno wczesne odmiany truskawek, jak i późne, by ciągle cieszyć się smakiem tych owoców.
Na balkony świetnie sprawdzają się odmiany truskawek powtarzających owocowanie, wytwarzające długie pędy i liczne rozłogi. Bardzo często określane są jako truskawki pnące lub zwisające. Ta odmiana truskawek balkonowych charakteryzuje się nie dość, że ładnym wyglądem, to również wybornie smakują. Jeżeli zapewnimy odpowiednie warunki do uprawy, będziemy mogli cieszyć się tymi pysznymi owocami od końca maja nawet do jesieni.
Wśród truskawek powtarzających owocowanie najsmaczniejsze owoce daje odmiana „Albion”. Z kolei ozdobne, bardzo długie rozłogi tworzy odmiana „Super Star”. Tę odmianę można prowadzić na pnącą, przywiązując jej pędy do podpór. Natomiast jeśli chcemy, aby truskawki były odporne na niskie temperatury, powinniśmy wybrać odmianę „Temptation”.
Większość truskawek kwitnie na biało, dostępne są odmiany truskawek balkonowych mających inne kolory kwiatów, np. „Pink Panda” kwitnąca na różowo. Bardzo atrakcyjna jest również odmiana „Pineberry”, której owoce mają słodki ananasowy posmak oraz białą barwę. Jeżeli chcemy posadzić dużo truskawek, warto zwrócić uwagę na odmianę truskawek „Frigo”, ponieważ jest to odmiana zimująca w chłodni i owocuje w ciągu około 2 miesięcy po posadzeniu, dzięki temu można regulować termin otrzymania owoców. Najmniej nadające się do uprawy na balkonie truskawki to tradycyjne truskawki polowe, które owocują dopiero w drugim roku uprawy, po przezimowaniu.
Sadzenie truskawek na balkonie
Z sadzeniem truskawek na balkonie należy poczekać do maja, czyli do momentu, kiedy minie zagrożenie przymrozkami. Jeżeli jednak zdarzają się spadki temperatury, to krzaczki należy osłonić agrowłókniną.
Przesadzając truskawki, trzeba wybrać odpowiedni pojemnik i podłoże. Rośliny te można hodować w doniczkach lub skrzynkach, natomiast należy pamiętać, że pojemniki do sadzenia truskawek na balkonie powinny mieć co najmniej 20 cm głębokości. Korzenie truskawek bardzo mocno się rozrastają, więc jeśli nie będą miały odpowiednio dużo miejsca, nie obrodzą.
Donice czy skrzynki powinny mieć otwory zapewniające odpływ wody, poza tym na jej dnie należy przygotować drenaż z keramzytu albo żwirku. Na warstwę drenażu można położyć nieco substratu torfowego. Sadzonki truskawek na balkon należy sadzić w ziemi próchniczej z domieszką torfu ogrodniczego i kompostu. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny lub obojętny.
Sadząc truskawki, które powtarzają owocowanie, należy uważać, aby nie posadzić ich zbyt głęboko, zarówno podstawa pędu jak i rozeta powinny znajdować się nad powierzchnią ziemi. Jeśli je przysypiemy szybko może dojść do gnicia podstawy pędu i zamarcia truskawkowego krzaczka.
Pielęgnacja truskawek na balkonie
Gdy truskawki są już posadzone, należy je obficie podlać i postawić na miejsce, które musi być mocno nasłonecznione, im więcej słońca, tym owoce będą słodsze.
Kolejnym ważnym aspektem jest ich podlewanie i nawożenie. Zapotrzebowanie na wodę w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców jest największe, dlatego trzeba bardzo pilnować, aby ziemia w doniczce nigdy nie była sucha. W trakcie podlewania nie można moczyć liści ani kwiatów, ponieważ roślina może zachorować lub spleśnieć. Wodę należy wlewać bezpośrednio na ziemię.
Ponieważ truskawki zjadamy na bieżąco, powinniśmy nawozić nasze rośliny tylko nawozami naturalnymi, powinno się je nawozić mniej więcej raz w tygodniu.
Jesienią, gdy rośliny przestaną owocować, trzeba przyciąć pędy, które owocowały a doniczki okryć agrowłókniną. Odmiany, które nie są odporne na mróz, należy przenieść do chłodnego pomieszczenia. Truskawkami w pojemnikach na balkonie będziemy się cieszyć, jakieś 2-3 lata.
Podsumowanie
Uprawa truskawek na balkonie to nie tylko sposób na dostarczenie świeżych owoców na stół, ale również sposób na stworzenie przytulnego ogrodu na niewielkiej przestrzeni. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, możemy się cieszyć smakiem sezonowych truskawek, nawet nie opuszczając domu. Uprawianie truskawki na balkonie to pasjonujące wyzwanie, które połączy miłośników ogrodnictwa z miłośnikami świeżych owoców.