Wrzosy to rośliny o pięknych kwiatach, którymi często ozdabiamy swoje balkony jesienią, ponieważ kwitną aż do pierwszych dni listopada. Rośliny te są bardzo wytrzymałe, jednak aby przetrwały zimę w doniczce należy o nie odpowiednio zadbać. Przedstawiamy kilka porad jak zadbać o wrzosy w czasie zimy, aby cieszyły nasze oczy przez długi czas.
Wrzosy – charakterystyka
W zależności od odmiany wrzosy zaczynają zakwitać w lipcu, niektóre aż we wrześniu, zachowując swoje kwiaty aż do późnej jesieni. Doniczkowej uprawie tych roślin pomaga niezwykłe bogactwo odmian, dzięki czemu możemy wybrać odmianę odpowiednią do warunków panujących na naszym balkonie czy tarasie. Ich kwiaty mogą mieć bardzo różne kolory, najczęściej spotykane to te w kolorze fioletowym lub różowy, natomiast spotkać można wrzosy czerwone, białe lub limonkowe. Liście też mają różne barwy, oprócz zieleni, występują kolorze żółtym, pomarańczowym albo srebrnym. Wrzosy są roślinami zimozielonym, co oznacza, że utrzymują swoje liście przez cały rok.
Warunki odpowiednie dla wrzosów
Chcąc z powodzeniem uprawiać doniczkowe wrzosy, należy zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu. Wrzosy najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych, suchych i osłoniętych od wiatru. Podłoże dla tych roślin powinno być lekkie, łatwo przepuszczalne z warstwą drenażu i o kwaśnym odczynie. Nie lubią zbyt częstego podlewania, a wilgotne otoczenie nie sprzyja ich wzrostowi. Wrzosy uprawiane w doniczkach nie wymagają częstego nawożenia, bo może im to zaszkodzić. Nawóz zaleca się stosować tylko raz w roku, na wiosnę. W centrach ogrodniczych należy szukać nawozu o spowolnionym działaniu oraz przeznaczonego dla roślin kwasolubnych.
Wrzosy warto trzymać na balkonie, ponieważ to optymalne miejsce do ich wzrostu, gdyż są to rośliny ogrodowe, które najlepiej czują się wystawione na jesienne warunki pogodowe. Jeśli zaistnieje potrzeba przeniesienia doniczek z wrzosami do domu, należy zapewnić im odpowiednie warunki, czyli słoneczne, suche i chłodne miejsce.
Z jakimi roślinami łączyć wrzosy?
Z jakimi innymi roślinami i kwiatami łączyć wrzosy doniczkowe? Z wrzosami najlepiej sadzić większość roślin wrzosowatych, ponieważ mają podobne wymagania dotyczące uprawy. Razem z wrzosami na balkonie mogą rosnąć rododendrony, tworząc ciekawą kompozycję barw i form. Oba te gatunki są roślinami kwasolubnymi, to znaczy, że ich gleba powinna mieć odczyn kwasowy, więc można je sadzić w jednej donicy. Z tymi roślinami komponują się także świetnie trawy ozdobne oraz inne doniczkowe rośliny zimozielone, np. bardzo popularny bukszpan. Wrzosy czują się również świetnie w towarzystwie małych iglaków, kompozycja ta tworzy bardzo interesujący kontrast.
Wrzosy na balkonie zimą
Uprawianie wrzosów zimą jest możliwe, pod warunkiem, że zapewnimy im odpowiednią pielęgnację i ochronę przed zimowymi warunkami atmosferycznymi. Powinniśmy wybrać odmianę wrzosów odporną na chłodne warunki, ponieważ niektóre gatunki są bardziej odporne na minusowe temperatury. Doniczki w uprawie wrzosów zimowych powinny mieć otwory drenażowe, aby zapobiec gromadzeniu się nadmiaru wody, co podczas mrozów może prowadzić do zamarzania systemu korzeniowego. Ziemia w doniczce powinna mieć odczyn kwasowy, ponieważ preferują one kwasowe środowisko glebowe. Podlewanie powinno być umiarkowane, bo tak jak wcześniej wspominaliśmy, wrzosy są wrażliwe na nadmierną wilgoć. Warto również zabezpieczyć te krzewinki przed mrozem, wykorzystując do tego specjalny materiał chroniący przed mrozem, czyli agrowłókninę lub przenieść je do miejsca osłoniętego przed wiatrem, ale z odpowiednim dostępem do światła słonecznego. Jeśli na roślinie gromadzi się śnieg, należy delikatnie go zdjąć.
Przezimowanie wrzosów na balkonie
Niektóre odmiany wrzosów można przezimować w doniczkach na balkonie, ale jeśli nie chcemy ryzykować ich utraty lub wiemy, że nasza odmiana nie jest mrozoodporna, warto odpowiednio zabezpieczyć rośliny. Najlepszym sposobem na przechowanie ich do wiosny jest zadołowanie roślin w ogrodzie i okrycie warstwą liści lub włókniną. Jeśli jednak mieszkamy w bloku i nie mamy takiej możliwości to nic straconego. Wrzosy w pojemnikach najlepiej umieścić w kartonowym pudle, wypełnionym słomą lub liśćmi, ewentualnie postawić na podkładzie izolacyjnym, np. ze styropianu i owinąć karton grubą warstwą agrowłókniny. Tym samym materiałem należy osłonić również górną część, aby mróz nie uszkodził delikatnych pędów, pamiętajmy jednak o zachowaniu przepływu powietrza.
Zimą, gdy następuje odwilż, należy podlać wrzosy niewielką ilością wody, ponieważ jak każda roślina bez wody może uschnąć. Wiosną po zdjęciu zimowego okrycia należy przyciąć wrzosy, usuwając przekwitłe kwiatostany. Zabieg przycinania pozwala roślinom lepiej się rozkrzewić i obficie kwitnąć jesienią.
Podsumowanie
Uprawianie wrzosów w doniczkach nie jest trudne, ale wymaga odpowiedniej wiedzy. Bardzo istotną kwestią w pielęgnacji wrzosów jest ich przygotowanie do zimy. W zależności od odmiany, jaką posiadamy, potrzeb i możliwości są dwa sposoby na przezimowanie tych roślin. Odpowiednio przygotowane zimowanie oraz uprawa wrzosów na balkonie pozwoli nam cieszyć się ich pięknem w kolejnym sezonie.