Wynajem gruntów pod farmy fotowoltaiczne

Współczesny sektor energetyczny uległ na przestrzeni ostatnich lat sporym przemianom. W dużej mierze wynika to z rozwoju niekonwencjonalnych źródeł energii. Z biegiem lat na pozycję lidera na rynku wysuwa się bez wątpienia fotowoltaika. Wszystko dlatego, iż jest to rozwiązanie ekologiczne. Jednocześnie opiera się na odnawialnym źródle energii, jakim jest energia słoneczna. W opozycji do elektrowni, które w dalszym ciągu energię elektryczną wytwarzają z cieplnej, która powstaje w wyniku spalania węgla, brak emisji związków takich jak CO2 przez fotowoltaikę jest ogromną zaletą.

Dlaczego systemy solarne stały się tak popularne?

Jedną z podstawowych zalet tego rozwiązania, obok technologii przyjaznej środowisku, jest możliwość pozyskania darmowej energii elektrycznej. Jedyne koszty, które ponosi osoba zamawiająca panele, jest ich zakup oraz montaż. Wszystko dlatego, iż w naszym klimacie praktycznie przez sporą część roku fotowoltaika w sposób efektywny wytwarza prąd. Drugim atutem jest bezobsługowość instalacji. Oznacza to, iż raz zainstalowane panele tak naprawdę nie wymagają serwisów, ani dodatkowej obsługi. Po tym, gdy zostaną w odpowiedni sposób podłączone do sieci elektrycznej danego obiektu, zaczynają produkować prąd.

Czym są farmy fotowoltaiczne?

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na niekonwencjonalne źródła energii dla domu, powstaje coraz większa liczba farm fotowoltaiki. Najczęściej tego rodzaju instalacje powstają na terenach zielonych. To rozwiązanie korzystne dla wielu branży. Przede wszystkim dla właścicieli terenów rolnych, które nie nadają się pod zabudowę mieszkalną, jednak mogą być wydzierżawione właśnie pod kątem farmy fotowoltaicznej. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie dostępu do praktycznie darmowej energii.

Z uwagi, iż istnieją okresy, w którym fotowoltaika działa o wiele efektywniej, na przykład w okresie wiosennym i letnim, niezbędne staje się magazynowanie energii elektrycznej. W przypadku standardowych instalacji, które montuje się w domach rodzinnych, nadmiar energii najczęściej przekazywany jest do elektrowni. W przypadku farm fotowoltaicznych rozwiązaniem opłacalnym staje się tworzenie magazynów na energię elektryczną. Są to swego rodzaju akumulatory o określonej pojemności, w których energia elektryczna, która bezpośrednio po wyprodukowaniu na została wykorzystana, jest magazynowana. W razie potrzeby można z niej skorzystać. Na przykład, gdy warunki atmosferyczne przekładają się na chwilowe zmniejszenie wydajności pracy paneli fotowoltaicznych.