Co na balkon zamiast płytek? Garść sprawdzonych pomysłów

Płytki są z pewnością najpopularniejszą i najczęściej wybieraną podłogą do zastosowania na balkonie. Posiadają one wiele zalet które skutecznie przyciągają co siebie coraz większe grono klientów. Są przede wszystkim trwałe, bardzo łatwe do utrzymania w czystości, a w dodatku atrakcyjne cenowo. Jednak czy jest to jedyna dostępna możliwość wykończenia podłogi balkonu? Zdecydowanie nie, a w tym artykule zamierzamy zachęcić do rozważenia innych, bardziej ciekawych i nowoczesnych rozwiązań. Jeśli chcesz wiedzieć co na balkon zamiast płytek to zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

Drewniane podłogi na balkon

Pierwszym i najbardziej oczywistym rodzajem podłogi balkonowej poza podłogą z płytek jest podłoga drewniana. Wyróżniamy dwa rodzaje tego typu podłóg:

  • deska kompozytowa
  • podłoga drewniana
Tania podłoga na balkon

Podłoga z desek drewnianych jest doskonałym przedłużeniem naszego mieszkania, ponieważ często bez jakiejkolwiek różnicy względem wnętrza jesteśmy w stanie wyprowadzić ja na zewnątrz. Podłoga drewniana jest równie prosta w czyszczeniu jak płytki, wystarczy nam do tego zwykła ścierka. Unikajmy jedynie żrących specyfików czyszczących aby nie uszkodzić naszej deski. Deska w przeciwieństwie do płytki ceramicznej jest dużo bardziej przytulnym materiałem, dzięki czemu może wynieść na nasz balkon o wiele więcej uczucia ciepła. Jeśli posiadamy dzieci, to bez obaw będą mogły bawić się na balkonie z drewnianą podłogą. Podłoga z deski sama w sobie dobrze absorbuje wszystkie uderzenia i upadki, dzięki czemu jest bezpieczna dla dzieci, a także dzięki specjalnej naturalnej fakturze zapobiega poślizgnięciu się, szczególnie w przypadku dzieci. Podłoga drewniana doskonale nada się na balkon i jest z pewnością opcją wartą uwagi. W tym miejscu czas jednak przejść do wad takiego rozwiązania, których również musimy być świadomi. Drewno samo w sobie nie lubi wody. Aby podłoga tego typu była trwała i służyła nam przez lata musimy za wszelką cenę unikać narażania ją na duże ilości wody. Z tego powodu odradza się stosowanie podłóg drewnianych na balkonach niezadaszonych. Musimy również pamiętać, że stosowanie na balkonie podłogi drewnianej nie będzie tak tanie i bezproblemowe jak stosowanie płytek. Kupując podłogę drewnianą w stanie surowym musimy ją dobrze zabezpieczyć przed dostaniem się do niej wody. Możemy to zrobić za pomocą odpowiedniego olejku i lakieru. Warto zastanowić się przed zakupem nad podłogą z drzew egzotycznych które są nieco droższe w zakupie, jednak posiadają w sobie swój naturalny olej który działa jak zabezpieczenie przed wodą. Pamiętajmy także, że podłogę drewnianą należy raz bądź dwa razy do roku zabezpieczyć i zakonserwować aby nie tylko uchronić ją przed przedostawaniem się w głąb wody, ale także zabezpieczyć ją przed różnego rodzaju szkodnikami. Warto też wspomnieć, że sam montaż podłogi drewnianej na balkonie nie jest prosty oraz nie każdy balkon będzie się do tego nadawał ze względu na zbyt mały strop. Aby montaż podłogi przebiegł pomyślnie i był on wykonany dobrze, zdecydowanie warto powierzyć go fachowcom.

Podłogi na balkon ze sztucznych materiałów

Co położyć na balkon zamiast płytek

Wyżej dokładnie opisaliśmy wady oraz zalety podłóg balkonowych z desek, jednak nie jest to jedyne warte uwagi rozwiązanie. Równie ciekawym sposobem wykończenia podłogi na naszym balkonie są panele z tworzyw sztucznych. Jest to zdecydowanie najprostsze i najtańsze rozwiązanie z wszystkich dostępnych na rynku. Wszelkiego rodzaju płyty gumowe czy też sztuczne trawy są bardzo proste w montażu i z pewnością nie wymagają fachowej pomocy. Bez problemu jesteśmy w stanie zamontować je sami, ponieważ proces ten niczym nie różni się od układania puzzli. Podłogi ze sztucznych tworzyw można również montować na starej podłodze jaką mieliśmy wcześniej na naszym balkonie. Wystarczy, że stare podłoże dobrze wyczyścimy, odkurzymy oraz odtłuścimy, a nic nie będzie stać na przeszkodzie aby położyć na nim nową podłogę ze sztucznych materiałów. Nie będzie również problemu z dokładnym dopasowaniem podłogi tego typu, ponieważ będziemy w stanie bez najmniejszego problemu przyciąć ją na taki wymiar, aby idealnie wpasowała się w kształt naszego balkonu. Kolejną zaletą tego typu podłóg jest ich trwałość oraz odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. W przeciwieństwie do podłóg drewnianych, spokojnie możemy zaadaptować taką podłogę na niezadaszonym balkonie. Podłoga ze sztucznych kompozytów idealnie nada się również wtedy, gdy na naszym balkonie będą bawić się dzieci. Podobnie jak w przypadku drewna, gwarantuje uczucie ciepła, a z racji miękkiej dolnej warstwy doskonale absorbuje wszystkie upadki. Płyty te są wodoprzepuszczalne oraz mrozoodporne. Każda płyta posiada na dole specjalny system kanalików, który skutecznie odprowadzi całą zalegającą w nich wodę. Z racji, że płyty te często stosowane są również na boiskach oraz placach zabaw, mimo sporej amortyzacji którą w sobie zawierają, nie odkształcają się pod wpływem ciężarku mebli czy innych przedmiotów stojących na nich przez dłuższy czas.

Posadzki żywiczne na balkonie zamiast płytek

Ściany balkonu wykonane są z żywicy. W tym scenariuszu najwyższej jakości żywica poliuretanowa jest najbardziej odpowiednia w trudnych okolicznościach. Idealne gładkie powierzchnie naszego tarasu wyglądają atrakcyjnie. To pomoże zapobiec wszelkim poślizgom. Może pójść dobrze w bardzo trudnych warunkach na zewnątrz. Zastosowanie posadzki żywicznej na balkon, a nie płytki ceramiczne pozwala na budowę balkonu z konkretnymi wzorami, takimi jak nowoczesne i glamour.

Sztuczna trawa na balkon zamiast płytek

Sztuczna trawa na balkonie pozwala nam łatwo chodzić bez butów. Ten zakup powinien być szczególnie przemyślany, kiedy podłoga na balkonie nie wygląda już dobrze i z kilku powodów nie wykonujemy żadnej konserwacji i naprawy. Sztuczne trawniki dostępne są za pomocą rolki, do przymocowania ich do podłoża stosowana jest specjalna taśma klejąca. Korzystne jest uzyskanie szybkiego i estetycznie atrakcyjnego wyniku bez wysokiej ceny.

Jeśli taras nie jest uważany za miejsce odpoczynku, sztuczna trawa umożliwi to. Dzięki zastosowaniu podłogi zyskują niezwykle dobre właściwości i są odporne na atmosferę – deszczówka, grad czy intensywne światło nigdy na nią nie wpłynie. Sztuczna trawa ma kilka kolorów, gęstość i grubość. Wysokiej jakości przedmioty wyglądają jak naturalna trawa zarówno wizualnie.

Kamień oraz płyty betonowe na balkon zamiast płytek ceramicznych

Jakie płytki na balkon - płyty betonowe

Przechodzimy do ostatniego popularnego sposobu zagospodarowania posadzki na balkonie, czyli wszelkiego rodzaju płyt betonowych oraz kamieni. Niestety ze względu na ich sporą wagę, płyty betonowe znajdują zastosowanie głównie w domkach jednorodzinnych bądź na naziemnych tarasach. Montaż w bloku może być niemożliwy ze względu na zbyt duży ciężar. Zanim zdecydujemy się na konkretny model płyt betonowych bądź kamieni, zwróćmy uwagę na parametry materiału. Na balkonie najlepsze będą z pewnością materiały antypoślizgowe, odporne na ścieranie i nienasiąkliwe. Z natury beton jest materiałem pochłaniającym wodę, dlatego ważne jest odpowiednie zaimpregnowanie go przed położeniem. Materiały te z natury są twarde i zimne, dlatego nie są zbyt dobrym podłożem do zabaw dla dzieci. Poza betonem mamy jeszcze do wyboru płytki kamienne, które są zdecydowanie najtrwalszym ale i zarazem najdroższym materiałem na pokrycia podłogowe. Ich trwałość potrafi mocno wydłużyć odpowiednie zaimpregnowanie i profesjonalny montaż powierzony fachowcom. Podłoga tego typu która zostanie z należytą starannością zamontowana jest w stanie służyć nam przez dobre kilkadziesiąt lat. Trwałość kamieni zależy w głównej mierze od staranności montażu i dobrej impregnacji. Płytki kamienne są bardzo odporne na mróz, wodę, uszkodzenia mechaniczne i mocne zabrudzenia. W przypadku kamieni nie jest problemem żadne drobne ukruszenie czy też zabrudzenie, ponieważ dzięki ich strukturze, zmiany tego typu stają się praktycznie niewidoczne. Na balkonie najlepiej poradzą sobie płytki granitowe i bazaltowe które są z pewnością najtrwalsze i odporne na ścieranie.

Czym tanio wyłożyć balkon

Podsumowując, poza standardowymi i najpopularniejszymi płytkami, istnieje wiele ciekawych sposobów na pokrycie podłogi na naszym balkonie. Jak już wiesz, płytki ceramiczne to nie jedyne rozwiązanie. Wszystko zależy od naszego budżetu który chcemy przeznaczyć na podłogę, a także naszych własnych upodobań. Wybierając płytki, możemy postawić na najpopularniejsze wykończenia balkonu takie jak: płytki ceramiczne, płytki gresowe płyty gumowe, płytki klinkierowe czy płytki tarasowe. Możemy jednak zamontować naprawdę ładnie wyglądającą podłogę bez regularnej konserwacji np. z deskami kompozytowymi, która przetrwa wiele lat i będzie idealnie dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji.