Karmnik dla ptaków to ciekawy i prosty sposób na bliższe poznanie tych zwierząt oraz na przyciągnięcie ich do najbliższego otoczenia. Zbudowanie go jest łatwym i przyjemnym projektem, który może zostać wykonany z ogólnodostępnych materiałów w kilka godzin. Podobnie, dbanie o karmnik nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani dużego zaangażowania czasu. Jak jednak wygląda kwestia posiadania karmnika na balkonie? Czy jest to równie korzystne rozwiązanie?
Czy można mieć karmnik dla ptaków na balkonie?
Podstawowym pytaniem jest to, czy karmienie ptaków na balkonie jest dobre dla samych zwierząt. Z jednej strony, dostarczanie im pokarmu może być korzystne. Dotyczy to zwłaszcza trudnych warunków zimowych oraz okresu wzmożonej reprodukcji. Dostępność pożywienia jest wówczas ograniczona, toteż karmnik może stanowić ważne źródło dodatkowej energii dla ptaków. Poradzenie sobie bez pomocy „z zewnątrz”, może być dla tych zwierząt trudne. Z drugiej jednak strony, nieodpowiednie dokarmianie, jest w stanie doprowadzić do ich chorób lub nawet śmierci. Tym bardziej ważne jest, aby dawać ptakom do jedzenia wyłącznie odpowiednie pokarmy, które są adekwatne do ich diety, a także regularnie czyścić karmnik.
Odrębną kwestią, jest legalność realizowania takiego pomysły. Zasadniczo, nie ma oficjalnych przeciwwskazań prawnych do posiadania karmnika na własnym balkonie. Jednak należy pamiętać, że mogą istnieć przepisy miejscowe lub regulacje właściciela budynku, które zabraniają tego typu działalności. Problemy mogą pojawić się również w sytuacji, gdy zlatujące się ptaki stają się szczególnie uciążliwe dla sąsiadów.
Odpowiedź na kwestię „czy można mieć karmnik na balkonie”, brzmi więc: jak najbardziej. Ważne pytanie dotyczy jednak tego, czy inicjatywę taką warto podjąć. Ocena musi zostać dokonana indywidualnie, przez każdego miłośnika ptaków. W kalkulacji warto wziąć jednak pod uwagę poniższe czynniki, uwzględniając nie tylko pozytywy, ale również potencjalne problemy.
Jakie zalety ma posiadanie karmnika dla ptaków?
- Karmnik dla ptaków na balkon to doskonała okazja na rozpoczęcie przygody z ornitologią. Obserwowanie ptaków przylatujących na karmnik, ich zachowania, czy sposobów komunikacji, to również ciekawy sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu.
- Dbanie o ptaki w ten sposób to świetna okazja, aby zaangażować dzieci w przyrodę i nauczyć je odpowiedzialności za zwierzęta. Uzupełnianie i konserwowanie karmnika, to idealna metoda na rozwijanie empatii i szacunku dla przyrody.
- Karmnik dla ptaków to świetny sposób na poprawienie i urozmaicenie estetyki swojego balkonu. Ładna robota stolarska, dodatkowo przyciąga różnorodne gatunki ptaków, które mogą stanowić jedyny w swoim rodzaju element dekoracyjny.
- Posiadanie takiej instalacji na balkonie, to przejaw dbania o naturę. Gołębie, sikorki czy wróble z pewnością „docenią” pokarm dostępny w trudnych dla nich okresach.
Jakie są wady karmnika dla ptaków na balkonie?
- Karmnik dla ptaków może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia, jeśli nie jest odpowiednio czysty lub jeśli dostarczane są im nieodpowiednie pokarmy. Zwierzęta te mogą cierpieć na różne choroby, które za pośrednictwem karmnika przekazują innym osobnikom.
- Zlatujące się ptactwo, po pewnym czasie może stać się uciążliwe dla lokatorów mieszkania. Odpędzenie go staje się praktycznie niemożliwe, zaś hałas i zaśmiecające balkon odchody odbierają przyjemność z obserwacji.
- Taka konstrukcja, może przyciągać również szkodniki, na przykład myszy lub inne gryzonie. Są one problematyczne dla mieszkańców, a niekiedy zagrażają ich zdrowiu,