7 najlepszych krzewów na balkon

Czy masz mały balkon, który jest również wystawiony na działanie promieni słonecznych? W takim razie masz idealne warunki do uprawy własnych krzewów. Te małe drzewa potrzebują dużo słońca i bardzo mało gleby, aby dobrze się rozwijać. Jeśli więc nie możesz wyhodować drzewa na balkonie, dlaczego nie wyhodować krzewu? Jeśli masz mało miejsca, doskonałym rozwiązaniem są krzewy rosnące przy ziemi. Zajmują one jak najmniej miejsca, więc nadal będziesz mógł spotykać się z gośćmi na świeżym powietrzu. Oto kilka najlepszych krzewów na balkon, które sprawdzą się w tak ograniczonych przestrzeniach. Sprawdź koniecznie jak urządzić mały balkon.

Krzewy doniczkowe na balkon

Krzewy doniczkowe są równie dobre na balkon, jak wszystkie inne krzewy. Są łatwe w uprawie i zajmują bardzo mało miejsca. Krzewy doniczkowe są też dość łatwe w utrzymaniu, a w miesiącach zimowych można je przenosić do pomieszczeń. Jeśli wybierzesz odpowiednie krzewy, mogą one być także doskonałymi roślinami pokojowymi. Do wyboru jest nieskończenie wiele gatunków krzewów doniczkowych. Przed rozpoczęciem zakupów zdecyduj, jaki rodzaj krzewu chcesz mieć i jakiej wielkości. Weź także pod uwagę kolor kwiatów, ponieważ wiele krzewów ma kwiaty w różnych kolorach. Krzewy doniczkowe można łatwo znaleźć w lokalnym sklepie ogrodniczym. Można też wybierać z bogatej oferty sklepów internetowych. Kupując krzew doniczkowy, zwróć uwagę na to, czy donica ma otwory odpływowe, dzięki czemu nie będzie zbytnio nasiąkać wodą. Wybierz donicę nieco większą od krzewu, aby zapewnić mu swobodę wzrostu. Sprawdź także jakie doniczki na balkon są najlepsze.

Krzew hibiskusa

Hibiskus to jeden z najlepszych krzewów na balkon, który kwitnie przez cały rok. Jest to dość duży krzew, który osiąga wysokość do 4 stóp. Ma piękne, czerwone, różowe lub żółte kwiaty, które utrzymują się przez kilka tygodni. Krzewy hibiskusa potrzebują dużo słońca, ale tolerują też trochę cienia. Preferują glebę wilgotną, ale dobrze zdrenowaną. Są to rośliny tropikalne, więc do dobrego wzrostu potrzebują trochę ciepła i wilgoci. Jeśli jednak mieszkasz w chłodniejszym klimacie, możesz uprawiać je jako rośliny domowe. Hibiskus jest krzewem niewymagającym dużych zabiegów pielęgnacyjnych, ale wymaga nieco przycinania.

Krzew rozmarynu

Rozmaryn to popularne zioło używane w kuchni. Jest też doskonałym krzewem na balkon, ponieważ może osiągać bardzo duże rozmiary. Krzew rozmarynu osiąga wysokość 2-3′, więc nie zajmie zbyt wiele miejsca. Można go także uprawiać w pomieszczeniach zamkniętych, jeśli mieszka się w chłodniejszym klimacie, ale preferuje on cieplejsze temperatury. Krzew rozmarynu wymaga dobrze zdrenowanej gleby i dużej ilości światła słonecznego. Preferuje trochę ciepła, ale może rosnąć także w pomieszczeniach zamkniętych. Krzew rozmarynu kwitnie latem małymi, różowymi kwiatami. Jest to łatwy w uprawie krzew, który jest łatwy w utrzymaniu. Można go przycinać, kiedy tylko ma się na to ochotę, a szybko odrasta. Potrzebuje bardzo mało wody, dlatego świetnie nadaje się do miejsc, w których jest mało opadów. Sprawdź nasz artykuł zioła na balkonie jak je sadzić.

Krzew bukszpanu

Bukszpan to jeden z najlepszych krzewów na balkon, który często jest wykorzystywany jako dekoracja zewnętrzna. Jest to krzew o wysokości nieco poniżej 2′ i szerokości 1′. Ma piękne ciemnozielone liście i kwiaty w kolorach od białego do różowego. Bukszpan preferuje wilgotną glebę z dużą ilością substancji organicznych. Lubi stanowiska słoneczne, ale toleruje też cień. Można go także uprawiać w pomieszczeniach w doniczce. Bukszpan to popularny i łatwy w uprawie krzew. Można go posadzić niemal wszędzie, a jego pielęgnacja jest bardzo mało wymagająca. Sprawdź też niewymagające kwiaty na balkon.

Krzewy na pergolę

Pergola to idealne miejsce dla krzewów na balkonie. Zapewnia cień, a jednocześnie przepuszcza światło słoneczne. Na pergoli można posadzić bugenwillę. Bugenwilla to popularny krzew kwitnący, który może rosnąć dość wysoko i szeroko. Może osiągać wysokość 6-9 cm, ale zwykle dorasta do 3-4 cm. Jest to bardzo kolorowy krzew o dużych, pięknych kwiatach w odcieniach czerwieni, różu, fioletu i żółci. Bugenwilla preferuje ciepłe, słoneczne stanowisko z dużą ilością wody. Jeśli mieszka się w suchszym regionie, można ją podlewać co kilka dni. Bugenwilla jest bardzo łatwym w uprawie krzewem, który nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Krzew pustynny

Krzew pustynny to wspaniała roślina do uprawy na balkonie, jeśli mieszkasz w suchym regionie. Jest to krzew dorastający do 1′ wysokości i 4′ szerokości. W odpowiednich warunkach może kwitnąć i wytwarzać kwiaty. Krzew pustynny to niewymagający krzew, który lubi bardzo mało wody. Lubi glebę piaszczystą, pozbawioną składników pokarmowych. Dobrze rośnie w suchym, słonecznym miejscu, ale toleruje też półcień. Krzew pustynny jest nieco trudny w uprawie, ale to piękna i niezwykła roślina. Jeśli mieszkasz w suchym regionie, jest to idealny krzew na balkon. Potrzebuje bardzo mało wody, jest więc doskonałym wyborem dla osób cierpiących na jej niedobór. Sprawdź też łatwe w uprawie zwisające białe kwiaty na balkon.

karłowaty krzew jemioły

Karłowy krzew jemioły to piękna roślina, która osiąga około 4′ szerokości i 3′ wysokości. Ma ciemnozielone liście i małe, jaskrawoczerwone kwiaty. Jest to krzew zimozielony, który można uprawiać także w pomieszczeniach zamkniętych, jeśli mieszka się w chłodniejszym klimacie. Jemioła karłowata dobrze rośnie w słonecznym miejscu, na dobrze przepuszczalnej glebie i przy niewielkiej ilości wody. Jest to jeden z najlepszych krzewów na balkon i doskonała roślina do uprawy w pomieszczeniach. Jest łatwa w uprawie i nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jemioła karłowata może być trudnym w uprawie krzewem, ale warto podjąć ten wysiłek. Jest to piękna roślina, która doda wiele kolorów na balkonie.