Czym jest siatka na balkon dla kota i czy warto ją mieć?

Mówi się, że koty to jedne z najlepszych zwierząt domowych, jakie człowiek może sobie sprawić. Jest to niezwykle milusińskie, kochane stworzenie umiejące wesprzeć swojego właściciela wtedy, kiedy ten tego najbardziej potrzebuje. Nie jest to jednak jednostronna relacja, ponieważ człowiek też musi zadbać o swojego pupila. Jednym sposobem na to są siatki na balkon, które powstrzymują kociaki przed ucieczką. Do czego jeszcze mogą służyć? Czy są w ogóle warte kupna? Odpowiedzi na te i inne zadania można znaleźć w poniższym tekście.

Czym jest siatka na balkon dla kota i do czego ona służy?

siatka dla kotów na balkon

Najkrócej rzecz ujmując, ilekroć jest mowa o siatce na balkon dla kota, chodzi o takie zabezpieczenie balkonu, które powstrzyma kota przed ucieczką i przed innymi nieprzewidzianymi zagrożeniami z zewnątrz. Jest wiele zastosowań siatki na balkon, a w zależności od tego, gdzie właściciel kociaka mieszka, zastosowania te mogą wpłynąć na chęć zamontowania jej. 

Zobacz także: Czy monstera jest trująca dla kota?

Wśród tych najważniejszych zastosowań można wymienić następujące przykłady:

  1. Wiele kociaków uwielbia przebywać na balkonie szczególnie w ciepłe dni. Świecące słońce, okazjonalny powiew wiatru, a do tego dźwięki otoczenia sprawiają, że zwierzak się relaksuje i potrafi nawet zasnąć na kilka godzin. Niestety nie jest możliwe, żeby ot tak wypuścić kociaka na zewnątrz, ponieważ zawsze jest ryzyko, że albo się spłoszy i spadnie z balkonu, albo zauważy coś, na co zechce zapolować i po prostu pobiegnie za tym. Wobec powyższego obowiązkiem człowieka jest zrobić wszystko, co się da, żeby zadbać o bezpieczeństwo pupila. Obecność siatki zapobiegnie tego typu sytuacjom, ponieważ nawet jeśli nastąpi próba ucieczki, konstrukcja skutecznie powstrzyma zwierzaka przed dostaniem się poza obszar balkonu.
  2. Siatkę na balkon dla kota można montować również z obawy przed jego bezpieczeństwem, jeśli chodzi o czynniki zewnętrzne. W szczególności gołębie lubią zbliżać się do balkonów w blokach i przesiadywać na nich. Obecność kota nie musi stanowić dla nich zniechęcenia do wylądowania na balkonie czy jego barierkach. Wręcz przeciwnie – gołębie mogą nawet znaleźć się tuż przy śpiącym zwierzaku, a to już niedaleka droga do gonitwy między kociakiem a ptakami. Niestety, gonitwa ta również może skutkować nieszczęśliwym upadkiem z wysokości.
  3. Jeśli właściciel kota mieszka na parterze, siatka na balkon niekoniecznie musi okazać się obowiązkiem, jako że kot przyzwyczajony jest do skoków z wysokości. Problem jest jednak taki, że tak niski balkon mógłby skusić go do spacerów po okolicy, a wtedy zagrożenie dla zwierzęcia byłoby ogromne. Co więcej, balkon znajdujący się na parterze to idealna sposobność ku temu, aby inny kot na niego wszedł, a skutków tego nigdy nie można przewidzieć. Dlatego nawet w takim przypadku dobrze jest zadbać o bezpieczeństwo kociaka, nawet jeśli jego zagrożenie bezpośrednio nie występuje.

Jakie rodzaje siatek można kupić?

siatka zabezpieczająca na balkon dla kota

Sprawdź również: siatka na balkon dla psa.

Jeśli zostaje podjęta decyzja o założeniu siatki na balkon dla kota, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników wpływających na to, jaka ta siatka powinna być. Można je ująć w kilku prostych punktach:

  1. Bardzo ważnym aspektem jest to, jak duży jest kociak, dla którego dana siatka będzie montowana. Oczka w siatce mogą być malutkie, ale jak najbardziej dostępne są też opcje z szerszym rozstawieniem. Przy małym kociaku zaopatrzenie się w tej drugi rodzaj siatki nie byłoby odpowiednim posunięciem, ponieważ zwierzęta te słyną z tego, że są w stanie wcisnąć się dosłownie wszędzie. Tym samym fatalnym skutkiem byłaby ucieczka kota albo jego utknięcie, co stanowiłoby poważne zagrożenie dla jego zdrowia.
  2. Tworzywo, z którego wykonana jest siatka, to kolejna bardzo ważna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę. Nie każda siatka jest przeznaczona do tego typu zadania. Koty są w stanie przegryźć nawet te niezwykle twarde materiały, a przecież nigdy nie można mieć pewności co do tego czy dana siatka przypadnie pupilowi do gustu. Jeśli materiał będzie zbyt miękki i giętki, zwierzak albo przez tę siatkę wypadnie po odgryzieniu jej fragmentów, albo sam sobie wyrządzi krzywdę poprzez ewentualne połknięcie jej resztek.
  3. Być może nie jest to jedna z pierwszych myśli, które przychodzą w takich momentach właścicielowi do głowy, ale należy zwrócić uwagę na to, jak wygląda balkon, na którym siatka dla kota będzie zamontowana. Jak bardzo jest on wysunięty, czy jest jakkolwiek zabudowany, jaka jest jego powierzchnia, jakie są pręty balkonowe – wszystkie te aspekty należy wziąć pod uwagę przy wyborze produktu, który chce się kupić.

Problematyka związana z montowaniem siatki

siatka ochronna na balkon dla kota

Podstawowe pytanie, jeśli chodzi o montowanie siatki na balkon dla kota, dotyka problematyki związanej z tym, kto może taką siatkę zamontować. Konieczny jest do tego specjalista czy właściciel sam na własną rękę jest w stanie zakupić dany produkt i zamontować go w odpowiedni sposób?

Są siatki, które można założyć samodzielnie. Ich zamówienie nie stwarza większej trudności, a instrukcje zamontowania są jasne i łatwe w zrozumieniu. Należy oczywiście odpowiednio wymierzyć obszar, przy którym siatka zostanie zamontowana, a do tego wybrać odpowiednie materiały, które nie stwarzają zagrożenia dla pupila. Następnie wystarczy wyposażyć się w potrzebne do tego narzędzia i rozpocząć proces montowania. Przy odpowiednim nastawieniu można mieć siatkę zamontowaną za pomocą własnych rąk – później nie pozostaje nic innego, jak po prostu cieszyć się jej funkcjonalnością. 

Rzeczywistość jest jednak taka, że właściciel nie zawsze chce brać się na tę czynność w pojedynkę. Brak czasu, chęci, a także umiejętności, mogą zniechęcić do zamontowania siatki na balkon dla kota. Nie trzeba jednak się o nic martwić! Są odpowiednie firmy, które zawodowo zajmują się montowaniem takich siatek. Robią to profesjonalnie, odpowiednio dobierając materiały do powierzchni oraz rodzaju balkonu. Czasami tylko jego część ma być pokryta takową siatką, kiedy indziej całość i to właśnie te konkretne firmy mają za zadanie zrobić wszystko, co w ich mocy, aby każdy element był na swoim miejscu. Właściciel może zapłacić za usługę i mieć pewność, że wszystko zostało zrobione w prawidłowy sposób.

Siatka na balkon dla kota… I co jeszcze?

siatka zabezpieczająca balkon dla kota

Poza wszelakimi rodzajami siatek na balkon dla kota istnieją jeszcze woliery. Są one rozwiązaniem idealnym dla właścicieli kociaków, którzy mieszkają w domach jednorodzinnych. Mają postać swego rodzaju mini pomieszczenia składającego się w dużej mierze z siatki, umieszczanego na zewnątrz domu (oddzielnie bądź przy nim). Postawienie takiej konstrukcji na podwórku czy na tarasie gwarantuje większe pole do popisu dla pupila, kiedy ten ma ochotę spędzić czas na dworze.

Oczywiście, jeśli chodzi o woliery, mogą być zbudowane własnoręcznie przez właściciela, ale jak najbardziej istnieje też opcja postawienia ich przez firmy, które się w tym specjalizują. Zaoszczędzony czas, zadowolenie kota, a także świadomość, że robi się wszystko, aby ten miał jak najlepiej, są cudownym powodem ku temu, aby postawić tego rodzaju konstrukcję na własnym podwórku.