Zabezpieczenie balkonu na psie potrzeby nie jest trudne i przy odrobinie wysiłku można zapewnić swojemu pupilowi bezpieczeństwo na świeżym powietrzu. Po co należy to robić? Najważniejszą rzeczą jest powstrzymanie psa przed wyskakiwaniem z balkonu, co może się zdarzyć niezależnie od wysokości. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań chroniących zwierzaka na balkonie jest siatka zabezpieczająca.
Co to jest siatka balkonowa?
Jak sama nazwa wskazuje, siatka balkonowa to siatka, którą montuje się nad otworem balkonu i/lub wokół balustrady. Najczęstsze powody zastosowania siatek balkonowych to:
- Dzieci
- Zwierzęta (zwykle koty i psy)
- Komary i inne robaki
- Ptaki
- Ogólne bezpieczeństwo (upuszczanie rzeczy przez krawędź balkonu)
Rodzaje siatek ochronnych dla zwierząt
Do zabezpieczenia balkonu można użyć każdego rodzaju siatek balustradowych, z których wiele jest przeznaczonych dla dzieci. Niemniej jednak jeśli pupil lubi gryźć odpowiedniejsza będzie taka siatka ochronna, która jest bardziej sprężysta, cienka i dostosowana do potrzeb zwierzaka. Wiele osób decyduje się na zakup specjalnie do tego przeznaczonego produktu, który oprócz praktycznej funkcji będzie też pełnił tą estetyczną. Na co zatem zwrócić uwagę w wyborze siatki na balkon? Kluczowe cechy to:
- łatwy montaż i demontaż,
- łatwość przechowywania, gdy nie jest w użyciu (z jakiś względów trzeba ją zdjąć),
- proste i niedrogie rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo i ochronę zwierząt,
- wytrzymały, odporny na promieniowanie UV i warunki pogodowe materiał.
Na rynku znaleźć można kilka typów siatek wykonanych z różnych materiałów. Są to między innymi spawane siatki druciane, panele z siatki spawalniczej, siatki usztywniające, siatki z drutu łańcuszkowego lub plastiku. Wybór rozmiaru powinien być uzależniony od wielkości i siły psa. Sama balustrada otaczająca balkon może czasami stanowić zagrożenie dla zwierząt. Mała rasa może utknąć głową między prętami lub całkowicie się przez nie przecisnąć. Aby zabezpieczyć się przed tymi zagrożeniami na balustradzie instaluje się siatkę z drutu lub pleksi przy upewnieniu się, że nie ma w niej luk, pod którymi pies mógłby się poruszać.
Jak zamontować siatkę
W zależności od tego jaki typ siatki się wybierze, żeby spełniała ona swoją funkcję musi zostać solidnie zainstalowana. Bez względu na to z jakiego materiału wykonana jest siatka do jej instalacji można użyć takich elementów jak śruby lub opaski zaciskowe jeśli chcemy uniknąć wiercenia. Nie zaleca się natomiast używania zszywek (stanowią poważne ryzyko zadławienia). Aby wypełnić luki w balustradzie można dodać pionowe listwy lub trzpienie. Jest to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie, jeśli balustrady są wykonane z drewna. Jeśli mamy problem z zamontowaniem takiej siatki zawsze możemy poprosić sprzedawcę o dokładną instrukcję lub zamówić profesjonalny montaż, o ile sklep taką pomoc oferuje.
Inne artykuły w podobnej tematyce:
Estetyka
Siatka z tworzywa sztucznego to skuteczne i tanie rozwiązanie problemów, z jakimi borykają się właściciele czworonogów, jednakże nie zawsze sprawia ona estetyczne wrażenie. Dodatkowo ze względu na swoją zwykle lekką konstrukcję plastikowa siatka nie zawsze będzie dobrym wyborem w przypadku dużych zwierząt, które mogą ją pogryźć czy sforsować. Najczęściej wybierają ją właściciele kotów. Mała kwadratowa siatka o średnicy 1,8 cm zapewnia, że koty mogą dobrze widzieć przez siatkę i czerpać wszystkie korzyści z przebywania na zewnątrz.
Dokonanie zakupu balkonowej siatki ochronej dla psa nie powinnio być łatwym i szybkim zakupem, jeśli priorytetem jest ochrona zwierzaka. Aby kupić siatkę i ją zamontować, należy wcześniej przygotować balkon, posprzątać, usunąć z niego rośliny, zbędne przedmioty, meble. Siatka musi być mocna i trwała, a zarazem zapewniać zwierzęciu komfort przebywania na balkonie. Nie znaczy to, że nie może ona spełniać też funkcji dekoracyjnej. Doskonałe rozwiązanie to siatka, która nie blokuje całkowicie światła i widoku, a jednocześnie zapewnia wystarczające bezpieczeństwo pupilowi. Jeśli chcemy zachować ładny wygląd naszego balkonu ważne jest aby wybrać taką, która idealnie pasuje do potrzeb i estetyki danego budynku.
Niektórzy preferują zastosowanie zamiast siatki przeszklenia z pleksi lub akrylu. Jest to eleganckie rozwiązanie do zasłonięcia przestrzeni między barierkami lub podniesienia wysokości balustrady. Pleksi jest wytrzymałe i jej przezroczystość sprawia, że nie zakłóca widoku. Minusem jednak jest konieczność jej ciągłego mycia, zwłaszcza jeśli pies lubi szczekać i notorycznie będzie ją obśliniać. Ponadto pleksi nie zabezpieczy balkonu na całej wysokości (chyba, że chcemy wybudować sobie plastikowy pokój). Bardziej przystępnym i praktycznym rozwiązaniem będzie mimo wszystko zainstalowanie siatki ochronnej. Siatka na pewno będzie skuteczniejsza w powstrzymywaniu zwierzaka przed wypadnięciem, wyskoczeniem czy przedostawaniem się przez barierki tarasu.
Instalować czy nie?
Oczywiście najbezpieczniejszym sposobem zabezpieczenia balkonu dla psów jest ograniczenie im do niego dostępu. Jeśli nie ma ich na balkonie, nie mogą spaść. Sprawę komplikuje fakt, że drzwi balkonowe są często niezbędnym źródłem wentylacji w domu, więc trzymanie ich na klucz nie zawsze jest możliwe. Ponadto chodzi także o zapewnienie zwierzakowi dodatkowej rozrywki podczas przebywania w mieszkaniu. Każdy chce zapewnić swojemu psu jak najlepsze warunki bytowania, często nie oszczędza na dobrej jakościowo karmie, czy usługach weterynarza jak zwierzę się rozchoruje. To samo powinno dotyczyć zapewnienia pupilowi bezpieczeństwa w domu.
Zobacz też:
Zabezpieczając balkon przed psem, zapewnia mu się miejsce, w którym może odpocząć na słońcu (lub w cieniu) czy zaczerpnąć świeżego powietrza. Balkon nigdy nie powinien być uważany za stałe miejsce przebywania psa przez cały dzień lub noc. Zwierzak potrzebuje codziennych spacerów i socjalizacji z innymi psami, ale odpowiednio przygotowany i ustawiony balkon, na którym pies może obserwować otoczenie będzie dla niego na pewno świetną zabawą.
Pamiętać należy, że nie każdy pies powinien i może przebywać na tarasie. Na przykład balkon, na którym pojawiają się ciągłe podmuchy wiatru nie będzie dobrym pomysłem dla małego szczenięcia. Jeśli pies także dużo wokalizuje należy upewnić się, że uporczywy szczek nie przeszkadza sąsiadom, zwłaszcza jeśli mają małe dzieci bądź wypuszczamy psa na balkon w godzinach ciszy nocnej.