Dlaczego liście monstery żółkną

W tym artykule opowiemy o popularnej, tropikalnej roślinie — monsterze. Jednym z najczęstszych występujących problemów jest fakt, że liście zaczynają żółknąć. Dowiesz się tu, jak znaleźć przyczynę tego objawu i go wyeliminować.

Krótko o monsterze

Monstera to roślina pochodząca z tropików. Na jej łodydze znajdują się duże zielone liście, które w zależności od gatunku mają duże nacięcia lub efektowne dziurami wzdłuż krawędzi. Aby mogła skutecznie wchłaniać wilgoć z powietrza, roślina oprócz tych ukrytych w ziemi korzeni, tworzy też korzenie powietrzne. W naturze i bardzo sprzyjających warunkach może rozciągać się do 30 metrów wysokości. W domu zwykle osiąga wysokość nie większą niż 3-5 metrów ze względu na mniej sprzyjające warunki. Roślina kwitnie stosunkowo rzadko, dlatego jest bardziej doceniana za piękne liście o nietypowym, ale atrakcyjnym kształcie.

Więcej informacji związanej z mosterą:

Dlaczego liście monstery żółkną?

Prawidłowy kolor liści monstery to intensywna zieleń, niektóre gatunki mają one białe elementy. Jeśli liście stają się żółte, wówczas możemy mówić o chorobie lub nieprawidłowej pielęgnacji. Jakie są powody?

  • suche powietrze
    Monstera pochodzi z tropików, a jej naturalne środowisko jest zawsze wilgotne. W domach zazwyczaj zwykle jest sucho, zwłaszcza zimą w okresie grzewczym. Jeśli przyczyną żółknięcia liści jest właśnie brak odpowiedniej wilgoci w powietrzu, to oprócz zmiany koloru zaczynają one również wysychać na końcach. Aby zapewnić roślinie dobre warunki, należy trzymać z dala od kaloryferów i częściej spryskiwać. Zaleca się nawet umieszczenie w domu nawilżacza powietrza, np. na grzejnikach.
  • brak światła
    Monstera nie lubi bezpośredniego światła słonecznego, ponieważ w warunkach naturalnych jest zawsze zakryta inną roślinnością. Z tego też powodu nie lubi silnego cienia i reaguje na to bladożółtawymi liśćmi i powolnym wzrostem. Rozwiązanie problemu jest proste — donicę trzeba przestawić w dobrze oświetlone miejsce. Najlepiej (jeśli jest taka możliwość) w pobliżu wschodniego lub zachodniego okna pokoju. W razie konieczności można też powiesić specjalną lampę, by zapewnić sztuczne oświetlenie.
  • niewłaściwy grunt
    Mieszanka gleby dla monstery powinna być luźna i miękka w konsystencji. Z twardej oraz gęstej gleby system korzeniowy rośliny nie może fizycznie wydobyć odpowiedniej ilości składników odżywczych i wilgoci. Prowadzi to do pojawienia się żółtych liści. By rozwiązać problem w tej sytuacji, przesadź monsterę do przestronnej doniczki ze świeżą i odpowiednią dla niej glebą.