Monstery to tropikalne kwiaty, które z powodzeniem można uprawiać jako ozdobne rośliny doniczkowe. Roślina ma bardzo duże, błyszczące, liście z efektownymi nacięciami. Nie rośnie bardzo szybko i osiąga dość duże rozmiary. Ma też określone wymagania siedliskowe, więc warto wiedzieć jak odpowiednio ją podlewać.
Klimat i warunki sprzyjające monsterze
Monstera naturalnie występuje w równikowych lasach deszczowych Meksyku, Gwatemali i Kostaryki. W naszym kraju uprawiana jest jako roślina ozdobna w doniczce. Z tego powodu wymaga warunków podlewania zbliżonych do tych, które otrzymałaby od natury w swoim pierwotnym środowisku. Czasami można zaobserwować kwitnienie rośliny, ale zdarza się to rzadko, ponieważ kwitną tylko stare rośliny.
W naturze roślina wije się po ziemi lub wspina po pniach drzew, za pomocą swoich korzeni powietrznych. Dlatego uprawiając ją w domu, warto skorzystać ze specjalnych podpór, aby w pełni podziwiać jej piękno. Kurz, który pojawia się na jej obszernych liściach należy ściągać wilgotną, czystą szmatką. Podczas mycia liści konieczne jest podparcie ich od dołu drugą ręką, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia. Mniej więcej raz na 2 miesiące można użyć specjalnej ściereczki do liści, która nada im połysku, a jednocześnie ograniczy osadzanie się brudu i kurzu z mieszkania.
Podczas pielęgnacji i przesadzania rośliny doniczkowej, należy bardzo uważać na sok, który może wypływać zarówno z liści, jak i pędów monstery. Sok jest trujący i może uszkadzać naskórek, a po spożyciu jest ryzyko podrażnienia jamy ustnej, gardła i błon śluzowych. Podczas przenoszenia kwiatu konieczne jest używanie gumowych rękawiczek. Po zakończeniu dokładnie umyj ręce. Dzieci i zwierzęta nie powinny mieć dostępu do tej rośliny. Mając ją w domu, należy znaleźć bezpieczne miejsce na uboczu.
Zobacz także czy monstera jest trująca i monstera czy jest trująca dla kota.
Nawadnianie
Aby zapewnić odpowiednią opiekę musisz wiedzieć, jak często podlewać swoją roślinę. Latem monsterę wystarczy podlewać raz w tygodniu, zimą z kolei wystarczy co 10-14 dni. Podlewać tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża w doniczce jest wyraźnie sucha. Nadmiar wody może być śmiertelny dla monstery. Od zbyt dużej ilości wody liście stają się żółtawe. W takim przypadku trzeba ją trochę przesuszyć. Uszkodzone liście należy usunąć, aby nie były dalszą pożywką dla wszelkich patogenów.
Monstery rosną naturalnie w tropikach, gdzie wilgotność jest zawsze bardzo wysoka. W mieszkaniach powietrze jest zbyt suche dla monstery, dlatego zaleca się regularnie spryskiwać liście rośliny. Zimą, kiedy panuje okres grzewczy, należy nawilżać liście raz w tygodniu. Latem z kolei mnimum dwa razy w tygodniu. Do opryskiwania najlepiej używać zwykłej wody o temperaturze pokojowej. Warto zimą na zawiesić na kaloryferach nawilżacze powietrza. Objawy zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu to suche końcówki liści monstery.