Jakie kwiaty wybrać na balkon zachodni?

Uprawa roślin na balkonie to świetna alternatywa dla osób, które kochają przyrodę, i nie posiadają własnego ogrodu. Dla osób, które chcą zapewnić sobie odrobinę prywatności, jak również ceniących sobie atrakcyjną przestrzeń do wypoczynku. Aranżacja ogrodu na balkonie nie jest trudna, a jego pielęgnacja może stać się przyjemną częścią codziennej rutyny.

Warto jednak mieć na uwadze, że każdy balkon jest inny pod względem wielkości i warunków, jakie na nim panują. Dlatego, zanim przystąpimy do organizacji przestrzeni, warto wziąć pod uwagę położenie i stopień nasłonecznienia. Od tego będzie zależała późniejsza kondycja naszych roślin. Jakie więc kwiaty najlepiej odnajdą się na balkonie od strony zachodniej? Jak je pielęgnować?

Warunki na balkonie zachodnim, czyli popołudniowy żar tropików

Balkon zachodni uchodzi za najbardziej nasłonecznione miejsce. Nic dziwnego, bo słońce operuje na nim od godzin popołudniowych, aż do późnego wieczora. O ile w godzinach porannych możemy wypić kawę w przyjemnym cieniu, to pod wieczór panuje na nim istny żar tropików. Można odczuć to szczególnie podczas upalnego lata. Rośliny, na jakie się będziemy decydować, nie będą miały na nim łatwego życia. Będą narażone na szybką utratę wody, a nawet na poparzenia listków. Nie oznacza to, że należy porzucić marzenie o własnym kawałku zieleni. Trzeba dobrać ukwiecenie w taki sposób, aby znalazły się na nim wyłącznie rośliny mające szansę przetrwać w takich warunkach.

Zobacz inne nasze artykuły o podobnej tematyce:

Balkon zachodni charakteryzuje się też wiatrem wiejącym od strony zachodniej. Stanowi to dodatkową przeszkodę w uprawie własnego ogródka. Jednak jak się okazuje, na świecie istnieją i takie odmiany roślin, które czują się bardzo dobrze właśnie w takich warunkach. Lubią słońce, a i wiatr im niestraszny. Ich dodatkową zaletą jest to, że porcja ciepła przed nocą wpływa bardzo korzystnie na ich rozwój i kwitnienie. A co za tym idzie, dłużej zdobią nasz balkon.

Jak pielęgnować kwiaty na balkonie zachodnim?

kwiaty na balkon zachodni

Warunki panujące na słonecznym balkonie zachodnim powodują, że rośliny wymagają odpowiedniej pielęgnacji bez względu na to, na jakie odmiany się zdecydujemy. A w związku z tym, że zachodni balkon nie skąpi słońca, bardzo ważna jest pora i częstotliwość podlewania. Zaleca się nawadniać rośliny dwa razy dziennie: zanim słońce wzejdzie i tuż po jego zajściu. Jest to o tyle ważne, bo podlewanie kwiatów w pełnym słońcu naraża rośliny na zwiększone ryzyko poparzeń.

Kolejnym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest materiał, z jakiego wykonana jest donica, w której nasi podopieczni spędzą czas. Doświadczeni ogrodnicy zalecają te wykonane z naturalnych materiałów. Najlepiej sprawdzą się doniczki wykonane z drewna czy ceramiki, ponieważ te wykonane z tworzyw sztucznych czy z metalu mogą doprowadzić do mocnego nagrzania korzeni, a to z kolei zwiększa ryzyko porażenia.

Warunkiem niesprzyjającym roślinom na balkonie zachodnim jest również silny wiatr. Należy je, w miarę możliwości przed nim osłonić. Zmniejszymy tym samym ryzyko uszkodzenia naszych roślin. Dobrym sposobem jest zabudowanie balkonu taflami szkła i stworzenie własnej oranżerii. Jeśli nie mamy takiej możliwości, pozostaje tylko dodatkowe wzmocnienie roślin podwieszonych i ustawienie pozostałych po bardziej osłoniętej stronie.

Odmiany kwiatów idealne na balkon zachodni

kompozycje kwiatowe na balkon zachodni

To, jakie kwiaty wybierzemy na balkon zachodni, zależy nie tylko od tego, jak poszczególne gatunki odnajdują się w konkretnych warunkach. Duże znaczenie ma również ogólny wystrój balkonu i nasze upodobania, co do zaaranżowania całej przestrzeni. Bo przecież to my mamy czuć się w niej dobrze i komfortowo. To nasz kawałek zieleni.

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele gatunków i odmian roślin, które lubią ekspozycję na gorące promienie słoneczne. Dla osób lubiących obcowanie z naturą najlepiej sprawdzą się rośliny kwitnące. Które nie tylko wyglądają pięknie, ale są wabikiem na motyle i pszczoły, a nie ma nic przyjemniejszego niż tętniący życiem kawałek ogrodu na balkonie zachodnim. Wśród roślin, w których możemy przebierać, znajdują się m.in.:

  • Lawenda francuska i lawenda wąskolistna. Niewielka bylina rosnąca w kępach do wysokości ok. 60 cm. Wyróżnia się pięknym zapachem i drobnymi fioletowymi kwiatami. Skutecznie odstrasza mole i komary.
  • Sukulenty. Tę grupę roślin można śmiało nazwać dziećmi słońca. Dzięki wodzie w liściach słońce im niestraszne. Świetnie odnajdują się w gorącej atmosferze balkonu zachodniego. Ich wygląd może przybrać różne formy, od klasycznego po bajkowy.
  • Pelargonia. Najbardziej popularna i najchętniej sadzony kwiat balkonowy. Charakteryzuje się intrygującymi kolorami i długim okresem kwitnienia. Jej ponadczasową zaletą są piękne, pełne kwiaty i delikatny zapach.
  • Aksamitka. Roślina, która dorasta do ok. 20 cm, ma niewielkie kwiaty, o intensywnym zapachu w odcieniach pomarańczu i żółci. Kwitnie od lipca do października. Jest wysoce odporna na suszę i upały.
  • Bratki. Te drobne roślinki, zachwycają ilością barw, aksamitnym połyskiem oraz delikatnym zapachem. Zaczynają kwitnąć już jesienią w roku wysiewu, a następnie od wiosny do początku lata.
  • Surfinia zwana również petunią. To roślina o silnie rozgałęzionych i zwisających pędach. Charakteryzuje się pojedynczymi, wielokolorowymi kwiatami. Doskonale radzi sobie podczas upałów. 
  • Oleander pospolity. Piękna i dość niebezpieczna roślina o właściwościach trujących. Wabi pięknymi kolorowymi kwiatami i intensywnym zapachem.
  • Rozchodnik ogrodowy „Matrona”. Roślina o purpurowych łodygach i liściach. Kwitnie od sierpnia do września. Dzięki subtelnym, jasnoróżowym kwiatom, świetnie komponuje się w różnych zestawieniach kolorystycznych.
  • Trawy ozdobne. Świetnie radzą sobie w pełnym słońcu i na wietrze. Ich różnorodność i ciekawe kształty skutecznie urozmaicą kompozycje balkonowe.
  • Fuksja. Liczne odmiany mogą spowodować prawdziwy zawrót głowy. Można spotkać m.in. kwiaty pnące, zwisające lub o mocnych pędach w formie drzewka. Kwitnie od kwietnia do października.
  • Begonia. Subtelna i pełna uroku roślina, której kwitnące skupiska robią niemałe wrażenie, wyróżnia się kolorem kwiatów i liści.
  • Nasturcja. To roślina ozdobna, ale też dobra do zjedzenia. Występuje w odmianie stojącej, zwisającej lub pnącej. Kwiaty i liście nasturcji charakteryzują się pięknym zapachem i pieprzowym smakiem, można je więc dodatkowo wykorzystać jako dodatek do niektórych potraw.
  • Iglaki. Alternatywa dla tych, którzy preferują klasyczną zieleń. Iglaki nie są wymagające w uprawie. Wyglądają efektownie pojedynczo, jak i w grupie innych roślin. Popularnymi odmianami odpowiednimi do zasadzenia w donicy to m.in. kosodrzewina, cis czy jałowiec.

Urządzenie ogrodu na balkonie zachodnim jest jak najbardziej możliwe. Liczne gatunki i odmiany roślin dostępnych na rynku dają nieograniczone możliwości stworzenia niepowtarzalnej kompozycji. Wystarczy odrobina chęci, szczypta wyobraźni, minimum wysiłku i możemy cieszyć się niepowtarzalnym klimatem w zaciszu własnego balkonu od wczesnej wiosny do późnej jesieni.