Surfinie na balkon – kwitnące piękności. Uprawa i pielęgnacja surfinii na balkonie

Kwiaty są jedną z najpiękniejszych rzeczy na ziemi. Są one uprawiane od czasów starożytnych i istnieje ich ogromna różnorodność. Jednym z takich kwiatów jest surfinia, która należy do rodzaju Petunia. Jest to popularna roślina ozdobna, a jej uprawa zyskała w ostatnich latach na popularności. Przyjrzyjmy się, jak uprawiać ten uroczy kwiat.

Surfinia, czyli petunia kaskadowa

Petunie – Surfinia posiadają setki odmian i różnią się od siebie kolorem kwiatów. Obok pelargonii są jednymi z najpopularniejszych roślin w donicach balkonowych. Mają jednak jedną przewagę nad pelargoniami. Wczesną wiosną są już przyzwoitej wielkości, podczas gdy pelargonie potrzebują nieco więcej czasu, aby dojść do swojej świetności. Dorodność surfinii zależy od właściwej pielęgnacji. Jak dbać o te piękne kwiaty?

Surfinie na balkonie – jedna czy więcej roślin?

surfinia na balkon
surfinie na balkonie

Surfinie to duże kwiaty o wyjątkowych, zwisających pędach. Trudno je sadzić razem z innymi kwiatami. Możliwe jest jej posadzenie pomiędzy nimi jakichś kwiatów stojących np. sukulentów, ale trzeba robić to ostrożnie.

Jeśli chcesz mieć dwa lub trzy rodzaje surfinii, posadź obok siebie dwie sadzonki jednego rodzaju. Utworzą one jednolity wzór. Jeśli je wymieszasz, nie będzie to wyglądać atrakcyjnie. Pomyśl o posadzeniu surfinii w wiszących pojemnikach, co może nadać specjalnego efektu.

Uprawa surfinii – wymagania

Przede wszystkim niedługo po ich zakupie posadź sadzonki w swoich doniczkach. Specjalna ziemia, przygotowana specjalnie dla surfinii dostępna jest we wszystkich sklepach ogrodniczych. Jeśli to możliwe, staraj się sadzić surfinie w większych donicach o głębszym dnie. Możesz także skorzystać ze skrzynek balkonowych. Oczywiście każda doniczka powinna mieć kilka otworów w dnie, aby stworzyć ujście dla nadmiaru wody.

Zobacz także:

Rośliny te są narażone na choroby grzybowe. Z tego względu zaleca się regularne usuwanie kwiatostanów. Zapobiegnie to wystąpieniu szarej pleśni i podobnych czynników, które mogłoby szpecić tę wyjątkową roślinę.

Miejsce dla kwitnących roślin balkonowych

surfinie kiedy na balkon
surfinie na balkonie

Pędy surfinii lubią słońce. W ciemniejszych miejscach roślina nie radzi sobie tak dobrze. W zasadzie słońce jest niezbędnym elementem uprawy surfinii, ale trzeba pamiętać, że nie są one odporne na mróz i nadmiar wody, w tym deszcz i ulewy. Surfinie zatem kwitną do pierwszych przymrozków, kiedy wychodzą ich niedoskonałości.

Deszcz i wiatr

Jak wspomnieliśmy wyżej, surfinie mają poważny problem z nadmiarem wody. Tyczy się to także wiatru, na który należy uważać. Jej mokre kwiaty nie wyglądają dobrze, a wiatr w tym nie pomaga. Nie powinno być to jednak powodem do zmartwień, ponieważ surfinia kwitnie tak intensywnie, że uszkodzone kwiaty są szybko zastępowane przez nowe. W sezonie letnim możemy cieszyć się niezwykle dorodnym i zdrowym wyglądem.

Pielęgnacja surfinii – podlewanie

surfinia pielęgnacja balkon
surfinia pielęgnacja balkon

Tradycyjne fioletowe gatunki surfinii potrafią się rozrosnąć do zaskakujących wymiarów, Młode sadzonki nie potrzebują tyle wody i nawozu, co te duże w środku lata.

Co do podlewania, surfinia daje o sobie znać, kiedy jest za sucho i wyraźnie widać, że trzeba ją podlać. W lecie podlewaj ją albo rano, albo późnym wieczorem. Czasami trzeba ją podlewać dwa razy dziennie. Z drugiej strony jej nadmierne podlewanie jest gorsze niż odrobina suszy w doniczce z rośliną. Jeśli masz jakieś wątpliwości, lepiej podlewać je rzadziej niż za często, ale rób to przynajmniej raz dziennie. Nieco wyblakła surfinia odżyje, gdy się ją podleje. Roślina przelana straci korzenie i już nigdy ich nie odzyska.

Istnieje pewien problem, który polega na tym, że słoneczny balkon w upalne dni naraża surfinię na wyblaknięcie, nawet w ciągu jednego dnia. Po kilku takich dniach bez wody może całkowicie uschnąć. Jeśli zamierzasz zostawić surfinie bez opieki, na drugi dzień możesz zastać rośliny na swoim balkonie, które nie przypominają już kwiatów.

Pielęgnacja surfinii – nawożenie

Specjaliści zalecają zastosować glebę o kwaśnym odczynie mieszczącym się w zakresie 5,0 – 5,5 pH. Gotowa mieszanka dostępna jest w sklepach. Surfinia świetnie sobie radzi, jeśli wybierzesz nawóz do kwitnących roślin balkonowych. Dla pewnego efektu możesz postępować zgodnie z instrukcją dostawcy nawozu. Innym sposobem jest obserwować swoją surfinię i w momencie, gdy zorientujesz się, że traci ona część swojego intensywnego koloru, zastosować nawóz.

Stosuj te praktyki, aby zapewnić niezbędne składniki pokarmowe

kiedy surfinie na balkon

Najpiękniejsze surfinie uzyskamy, kiedy będziemy stosować niewielką ilość nawozu przy każdym podlewaniu roślin. To najlepszy sposób, aby surfinie kwitły przez całe lato. I nie trzeba przestrzegać żadnego harmonogramu nawożenia. Surfinie należy podlewać za każdym razem, gdy widzimy, że zaczynają marnieć. Zawsze upewnij się, że gleba rośliny jest wystarczająco sucha, zanim ją podlejesz, aby nie przelać rośliny. Przy każdym podlewaniu stosuj odrobinę nawozu, nawet jeśli gleba nie była bardzo sucha.

Odmiany surfinii polecane na balkon zachodni

Najbardziej popularne surfinie to te fioletowe. Jej pędy są długie i intensywnie kwitną. Fioletowe odmiany imponują wielkością kwiatów.

Surfinie czerwone i żółte są mniejsze i znacznie krótsze od surfinii fioletowej. Podobnie jest z surfinią kolorową – to jedna z najpopularniejszych ostatnio.

Jeśli szukasz jakiejś średniej długości surfinii, postaw na Vitrotunię. Kwitnie ona bardziej w swojej górnej części ku uciesze właścicieli balkonów i osób podziwiających balkon z ulicy.

Jak sadzić surfinie i przesadzić te rośliny?

Sadzenie surfii w warunkach domowych jest trudne. Zaleca się kupić gotowe sadzonki w sklepie. Nie należy dopuszczać do wytworzenia nasion, jeżeli zależy nam na efekcie wizualnym.

Przesadzanie surfinii jest nieco łatwiejsze, gdy nieco wyblaknie. Gdy tylko roślina zostanie pozbawiona wody, jej liście stają się kruche i miękkie. Można to wykorzystać i przesadzić ją właśnie wtedy, unikając łamania łodyg.

Jakie donice dobrać do surfinii?

Jest kilka kolorów doniczek, które dobrze komponują się z kwiatami surfinii. Dobrym rozwiązaniem jest jasnoniebieska lub biała doniczka, która uwydatni kolor kwiatu. Można również użyć żółtej doniczki, która stworzy ładny kontrast. Jeśli chcesz czegoś bardziej subtelnego, wtedy użycie zielonej doniczki będzie idealne.

Kiedy spodziewać się rezultatów z uprawy?

surfinia kiedy na balkon

Na początku lata, kiedy słońce wschodzi wysoko, a dni są długie, surfinie zaczynają kwitnąć. Kwiaty otwierają się od dołu do góry na każdej łodydze i zaczynają wychodzić jej pędy. Roślina w pełni kwitnienia wygląda niczym tęcza po deszczu. Kwitnie ona przez cały sezon, jeśli jest regularnie ścinana – zadanie to jest łatwe, ponieważ zniszczone kwiaty odpadają od rośliny w sposób bezproblemowy.

Aby utrzymać kwitnące kwiaty surfinii przez cały sezon, stosuj się do wyżej wymienionych wskazówek. Pamiętaj, aby używać zbilansowanego nawozu, nie przesadzać z wodą, a także chronić roślinę przed czynnikami takimi jak wiatr i woda. Przycinaj surfinię regularnie, kiedy widzisz, że niektóre z jej kwiatów więdną.