Jaka ziemia do monstery?

Monstera pochodzi z lasów deszczowych, dlatego potrzebuje dość specyficznych warunków do odpowiedniego wzrostu. Jest jednym z obecnie najmodniejszych elementów wystroju wnętrz o różnych stylach.

Gleba przeznaczona do uprawy monstery powinna dobrze zatrzymywać wilgoć i przepuszczać wystarczającą ilość powietrza, aby kwiat mógł odpowiednio się rozwijać. Pod młode rośliny nadaje się neutralne podłoże, składające się z jednej części ziemi sodowej, dwóch próchnicy, jednej piasku i jednej części torfu. Wszystko po to, aby zapewnić optymalną wilgotność. Można dodać również włókna kokosowe, które będą sprzyjały monsterze. Niezwykle istotna jest właściwa proporcja wody z powietrzem w strefie korzenia. Zarówno korzenie monstery, jak i liście muszą swobodnie oddychać.

Monstera w wieku powyżej trzech lat powinna mieć glebę, która składa się z trzech części darni i po jednej ziemi liściastej, torfowej, piaskowej i próchnicznej. Drenaż zalecamy umieścić na dnie doniczki. Dorosła roślina wymaga okresowego odnawiania wierzchniej warstwy gleby o około 5 cm.

Sprawdź również:

Nie zaszkodzi dodać do ziemi perlitu, który pełni funkcję rozluźniającą. Perlit zwany jest też szkłem wulkanicznym. Z właściwym podłożem, monstera z pewnością będzie miała warunki do zdrowego wzrostu. Jednak aby móc podziwiać zawsze piękne i zielone liście, należy zadbać także o inne aspekty pielęgnacji tej pięknej rośliny.

W niejednym sklepie ogrodniczym można znaleźć gleby dedykowane właśnie monsterze. Choć bardzo często zdają egzamin również gleby dla dracen oraz palm doniczkowych. Rośliny te mają bardzo podobne wymagania jak monstera. 

Zalecamy też używanie nawozów dla roślin zielonych, w przypadku monstery dobrym pomysłem jest nawóz płynny. W okresie wiosenno-letnim można dodawać nawóz raz na dwa tygodnie, a zimą nie zaleca się dodawanie nawozu, ponieważ monstera jest wtedy w stanie spoczynku. 

Dodatkowe informacje o miejscu i oświetleniu:

Roślina nie lubi bezpośredniego światła słonecznego i przesadnej ciemności. Powinna być więc umieszczona w półcieniu z rozproszonym światłem, od strony wschodniej lub zachodniej. Niedostateczne oświetlenie prowadzi do zmniejszenia tempa wzrostu, a także zmiany koloru liści i żółknięcie ich.

Niepożądana jest zmiana położenia doniczki względem punktu kardynalnego. Pomieszczenie powinno być wystarczająco przestronne, ponieważ monstera dość szybko rośnie. Doniczkę należy postawić na podłodze, najlepiej z niewielką podstawką.