Wraz z nadejściem wiosny przyroda budzi się z zimowego snu. To dobry moment, aby pomyśleć o roślinach. Odpowiednio dobrane kwiaty mogą nawet z małego balkonu stworzyć kolorową oazę, która będzie miejscem codziennego relaksu. Jak to zrobić? Jak dobrać odpowiednie kwiaty na słoneczny balkon? Jak o nie dbać tak, aby cieszyły swoim widokiem?
Aranżacja domowego balkonu może wydawać się dużym wyzwaniem. Jednak wystarczy trzymać się kilku zasad, a tworzenie własnego balkonowego ogrodu stanie się prawdziwą przyjemnością. Na początek warto zastanowić się jakie warunki mogą być zapewnione na aranżowanym balkonie. Istotny jest czas padania promieni słonecznych na miejsce, w którym znajdą się rośliny. W sytuacji, kiedy balkon znajduje się po stronie wschodniej lub zachodniej, słońce będzie docierać tam tylko przez pewną część dnia. Inaczej jest w sytuacji, kiedy kwiaty będą znajdować się na wystawie południowej. W takim wypadku promienie słoneczne padają tam przez zdecydowaną większość dnia. Dla niektórych nawet światłolubnych roślin może to być za dużo i powodować wysychanie podłoża lub poparzenia. Jednak nawet w takiej sytuacji istnieją rozwiązania chroniące kwiaty, jak np. parasol, który osłoni je przed najmocniejszym słońcem. W gorące dni rośliny potrzebują odpowiedniej ilości wody. Warto wziąć pod uwagę swój rytm dnia i zastanowić się ile czasu jest się w stanie poświęcić na pielęgnację balkonowego ogrodu. Niezależnie od miejsca usytuowania balkonu warto zaplanować jego aranżację na ciepłe miesiące. Ogromny wybór roślin i akcesoriów pozwala na stworzenie kolorowego i pachnącego zakątka nawet w samym środku miasta.
Zobacz również:
Ogrom kolorowych możliwości
W momencie przeanalizowania warunków panujących w miejscu, gdzie stanie balkonowy ogród, pojawia się pytanie – jak wybrać kwiaty na słoneczny balkon? Obecnie rynek oferuje wiele możliwości. Klienci mogą wybierać w gatunkach roślin. Odpowiednie kwiaty znajdzie zarówno miłośnik egzotyki, jak i osoba stawiająca na dobrze znaną klasykę. Oprócz różnych gatunków dostępna jest również szeroka gama kolorystyczna, co pozwala na stworzenie całkowicie indywidualnej kompozycji.
Balkon zachodni
W przypadku balkonów zachodnich promienie słoneczne padają tam popołudniami, więc rośliny nie są tak bardzo narażone na poparzenia. Z tego względu wybierając kwiaty na balkon zachodni, można szukać również w tych mniej odpornych na słońce. Warto pamiętać, że popołudniowe słońce może nagrzewać przestrzeń, w której znajduje się ogród. Stan takiego nagrzania może utrzymywać się do późnych godzin nocnych, co może utrudniać kwiatom nocny odpoczynek. Biorąc to wszystko pod uwagę, jakie rośliny warto rozważyć aranżując zachodni balkon?
- Aksamitki to niewielkie kwiaty o wdzięcznej nazwie. Są częścią rodziny astrowatych. Ich kwiaty mają czerwonobrunatne lub złotożółte zabarwienie. Liście tych roślin mają intensywny zapach, który odstrasza mszyce. Odpowiednio zadbane aksamitki kwitną aż do późnej jesieni.
- Lawenda wąskolistna charakteryzuje się pięknym fioletowym zabarwieniem, które kojarzy się romantycznymi polami Prowansji. Świetnie odnajdzie się na zachodnim balkonie, gdzie przy wieczornym, letnim słońcu będzie wydzielać przyjemny, uspokajający zapach.
- Sundaville jest idealnym wyborem dla miłośników egzotyki. To pnącze o trąbkowatych kwiatach oferuje białe, czerwone lub różowe zabarwienie. Ta efektowna roślina kwitnie od czerwca, aż do późnej jesieni.
- Bratki są jednymi z najbardziej popularnych kwiatów ogrodowych. Te niewielkie rośliny świetnie sprawdzą się jako kwiaty na słoneczny balkon. Mnogość odmian i barw bratków pozwala na stworzenie wielu interesujących kompozycji. Dodatkową zaletą tych roślin jest delikatny, przyjemny zapach.
- Werbena charakteryzuje się wielokolorowymi kwiatami, które łączą się w gęste kwiatostany. Kwiaty wydzielają przyjemny zapach, co jeszcze bardziej pomoże zrelaksować się w balkonowym ogrodzie. Werbena jest w stanie wytrzymać niższe temperatury, dlatego można się nią cieszyć, aż do późnej jesieni.
Balkon południowy
Wystawa południowa wymaga innego podejścia do roślin. Z tej strony słońce świeci właściwie cały dzień. Najsilniejsze promienie słońca padają na rośliny w godzinach okołopołudniowych. Z tego względu kwiaty mogą być narażone na szybkie przesuszenie podłoża, a także poparzenia. Zdarza się, że w miesiącach letnich, kiedy słońce jest najmocniejsze, nawet najodporniejsze rośliny potrzebują dodatkowej ochrony. W takim razie, jakie kwiaty na słoneczny balkon południowy będą najlepszym wyborem?
- Pelargonie są dobrze znane miłośnikom balkonowych aranżacji. Oferują mnogość kształtów i kolorów kwiatów. Te rośliny obficie kwitną przez wszystkie letnie miesiące. Co niezwykle ważne w przypadku wystawy południowej, pelargonie są w stanie znieść krótkie niedobory wody.
- Datura to spora roślina o atrakcyjnych, zwisających kwiatach w kształcie kielichów. Oferuje wielokolorowe zabarwienie, dzięki czemu może być niezwykle atrakcyjnym punktem w balkonowych ogrodach. Kwiaty datury w nocy wydzielają intensywny zapach, który rano stopniowo słabnie. Można spotkać ją pod takimi nazwami jak bieluń czy trąby anielskie.
- Surfinie są dość popularnymi roślinami balkonowymi. Dzięki swoim kolorowym, zwisającym kwiatom nadadzą niepowtarzalnego klimatu każdej przestrzeni, w której się znajdą. W ich przypadku należy pamiętać, że potrzebują stale wilgotnego podłoża.
- Sanwitalie przypominają miniaturowe słoneczniki. Inaczej nazywane są polegnatkami. Ich kwiaty charakteryzuje intensywnie żółte zabarwienie. Niestety nie tolerują przesuszenia podłoża.
- Begonie to wielokolorowe kwiaty o efektownych, nakładających się na siebie płatkach. Mogą być zarówno podstawą, jak i dopełnieniem balkonowej aranżacji. Przy prawidłowej pielęgnacji może kwitnąć do października.
Pielęgnacja ogrodu na balkonie
Stworzenie kwiecistego zakątka to dopiero początek. Aby móc cieszyć się nim przez długie, letnie miesiące należy o niego odpowiednio dbać. Pierwszą rzeczą, którą trzeba zapewnić, jest odpowiednie nawodnienie roślin. W lecie są one narażone na szybkie przesuszenie podłoża. Zdarza się, że niektóre kwiaty na słoneczny balkon potrzebują podlewania dwa razy dziennie. Najlepiej robić to rano i wieczorem, kiedy słońce nie pada na rośliny. Przy intensywnych promieniach słonecznych może dojść do poparzeń liści i kwiatów. Warto przemyśleć zakup parasola lub innej osłony, która ochroni delikatniejsze rośliny przed największym żarem.
W miarę możliwości powinno wybierać się jasne doniczki i osłonki. Taki zabieg zmniejszy ich poziom nagrzewania się, dzięki czemu wilgoć nie będzie tak szybko uciekać z podłoża. Aby rośliny intensywnie rosły i wyglądały zdrowo, należy je nawozić. Wiosna i lato to idealny czas na stosowanie nawozów. Odpowiednio dobrany nawóz sprawi, że kwiaty nie będą narażone na niedobory składników odżywczych. Dzięki temu ich wzrost będzie szybszy, a ich barwa intensywniejsza.
Aranżując letni balkon, należy pamiętać o wielu czynnikach, ale trud włożony w ten proces przynosi późniejsze efekty. Obecnie rynek oferuje tak szeroki wybór roślin, że każdy znajdzie odpowiednie dla siebie kwiaty. Niezależnie od wielkości balkonu i jego umiejscowienia zawsze można stworzyć swój kolorowy, kwiecisty zakątek.